Quentin Tarantino byl nařčen z protekce kvůli výsledkům benátského festivalu

14. 9. 2010 - 11:45 | Téma | red

Quentin Tarantino byl nařčen z protekce kvůli výsledkům benátského festivalu zdroj: tisková zpráva

Nařčení z protekce čelí po skončení filmového festivalu v italských Benátkách slavný hollywoodský režisér Quentin Tarantino poté, co několik hlavních cen na festivalu, jehož porotě předsedal, skončilo v rukou jeho přátel. Tarantino ale jakoukoli protekci popírá a říká, že ceny porota rozdělila výhradně podle kvalit soutěžních snímků, informoval zpravodajský server BBC News.

Hlavní cenu Zlatého lva na festivalu, který skončil 11. září, získal film Somewhere (Někde) americké režisérky Sofie Coppoly - bývalé Tarantinovy partnerky. Dvě ceny získal také Tarantinův dlouholetý přítel Álex de la Iglesia za film Balada triste de trompeta (Smutná balada o trubce). Tento film dostal zároveň cenu za nejlepší scénář, jehož autorem je rovněž Álex de la Iglesia.

Rozhodnutí Tarantinem vedené poroty kritizoval například filmový kritik italského listu Corriere della Sera Paolo Mereghetti. "Předsednictví Quentina Tarantina je svázané s rizikem nejzjevnějšího střetu zájmu, pokud si uvědomíte, že Somewhere a Road to Nowhere (Cesta nikam) jsou svým způsobem okouzlující a zajímavé, ale nic víc," napsal.

Sofie Coppola

S nízkorozpočtovým snímkem Road to Nowhere šel do soutěže v Benátkách Tarantinův mentor, osmasedmdesátiletý americký režisér a producent Monte Hellman, kultovní postava nezávislého filmu 70. a 80. let, který převzal speciální ocenění za celoživotní dílo.
Na dotaz, zda na festivalu prosazoval své přátele, Tarantino odpověděl, že rozhodovaly výhradně jen kvality jednotlivých snímků. Dodal ale, že to byl právě Hellman, kdo ho před 20 lety poučil, jak to funguje s předáváním cen na festivalech.

"Pamatuju si, jak jsem s Hellmanem mluvil v roce 1992 na festivalu Sundance, kde jsem byl se svým filmem Gauneři," prohlásil Tarantino. "Měl jsem v porotě kamaráda a Hellman mi řekl, že kamarád v porotě je ten největší nepřítel, protože se bude stydět dát ti cenu. Ale já nehodlám dopustit, aby mě něco podobného ovlivnilo," dodal.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.