Quentin Tarantino byl nařčen z protekce kvůli výsledkům benátského festivalu

14. 9. 2010 - 11:45 | Téma | red

Quentin Tarantino byl nařčen z protekce kvůli výsledkům benátského festivalu zdroj: tisková zpráva

Nařčení z protekce čelí po skončení filmového festivalu v italských Benátkách slavný hollywoodský režisér Quentin Tarantino poté, co několik hlavních cen na festivalu, jehož porotě předsedal, skončilo v rukou jeho přátel. Tarantino ale jakoukoli protekci popírá a říká, že ceny porota rozdělila výhradně podle kvalit soutěžních snímků, informoval zpravodajský server BBC News.

Hlavní cenu Zlatého lva na festivalu, který skončil 11. září, získal film Somewhere (Někde) americké režisérky Sofie Coppoly - bývalé Tarantinovy partnerky. Dvě ceny získal také Tarantinův dlouholetý přítel Álex de la Iglesia za film Balada triste de trompeta (Smutná balada o trubce). Tento film dostal zároveň cenu za nejlepší scénář, jehož autorem je rovněž Álex de la Iglesia.

Rozhodnutí Tarantinem vedené poroty kritizoval například filmový kritik italského listu Corriere della Sera Paolo Mereghetti. "Předsednictví Quentina Tarantina je svázané s rizikem nejzjevnějšího střetu zájmu, pokud si uvědomíte, že Somewhere a Road to Nowhere (Cesta nikam) jsou svým způsobem okouzlující a zajímavé, ale nic víc," napsal.

Sofie Coppola

S nízkorozpočtovým snímkem Road to Nowhere šel do soutěže v Benátkách Tarantinův mentor, osmasedmdesátiletý americký režisér a producent Monte Hellman, kultovní postava nezávislého filmu 70. a 80. let, který převzal speciální ocenění za celoživotní dílo.
Na dotaz, zda na festivalu prosazoval své přátele, Tarantino odpověděl, že rozhodovaly výhradně jen kvality jednotlivých snímků. Dodal ale, že to byl právě Hellman, kdo ho před 20 lety poučil, jak to funguje s předáváním cen na festivalech.

"Pamatuju si, jak jsem s Hellmanem mluvil v roce 1992 na festivalu Sundance, kde jsem byl se svým filmem Gauneři," prohlásil Tarantino. "Měl jsem v porotě kamaráda a Hellman mi řekl, že kamarád v porotě je ten největší nepřítel, protože se bude stydět dát ti cenu. Ale já nehodlám dopustit, aby mě něco podobného ovlivnilo," dodal.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.