První nápad na příběh o Harrym Potterovi se zrodil před 20 lety

9. 11. 2010 11:05 - Téma | Autor: red

První nápad na příběh o Harrym Potterovi se zrodil před 20 lety

K čtvrteční světové premiéře prvního dílu snímku Harry Potter a Relikvie smrti jsme vybrali několik hlavních událostí spojených s knihami a filmy o čaroději Harrym Potterovi

1990 - Tehdejší zaměstnankyně Amnesty International Joanne Rowlingová dostala během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna nápad na příběh o kouzelnickém učni. V cílové stanici prý měla již vymyšlenou většinu postav i základní děj.

1995 - Rowlingová dokončila rukopis prvního dílu ságy s názvem Harry Potter a Kámen mudrců.

1996 - Britský vydavatel Bloomsbury se rozhodl vydat knížku o Potterovi. Před Bloomsbury odmítlo Pottera vydat údajně až 12 dalších vydavatelských domů.

Joanne Rowling - spisovatelka

1997 - Vyšla první kniha, Harry Potter a Kámen mudrců. Další tři díly (Harry Potter a tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár) vyšly vždy po roce. Pátá kniha Harry Potter a Fénixův řád se objevila s tříletým zpožděním v roce 2003, šestý titul Harry Potter a Princ dvojí krve v roce 2005 a Harry Potter a Relikvie smrti o další dva roky později. V České republice vyšel první díky Harryho Pottera ještě bez většího zájmu v únoru 2000.

Rowlingová získala podle časopisu Forbes za vydání knih o Harrym Potterovi v letech 1997 až 2007 téměř miliardu dolarů (16,7 miliardy korun) a kdysi nezaměstnaná svobodná matka se díky Potterovi stala první miliardářkou mezi spisovatelkami. Knihy byly přeloženy do 67 jazyků a po celém světě se jich prodalo více než 400 milionů kusů.

Harry Potter

1998 - Rowlingová prodala filmová práva na první čtyři knihy o Potterovi studiu Warner Bros. V tisku se nejčastěji objevovala částka dva miliony dolarů. Autorka si také stanovila podmínky, že hlavní role musí být obsazené britskými či irskými herci.

2001 - V kinech se objevil první film ságy Harry Potter a Kámen mudrců, který režíroval Američan Chris Columbus. V roli Pottera se objevil tehdy dvanáctiletý Daniel Radcliffe. První film měl původně režírovat Steven Spielberg, ale nakonec odmítl. Jeho představou byl totiž animovaný film. Rowlingová si zase přála, aby jej režíroval Terry Gilliam.

Harry Potter

2002 - V kinech se objevil druhý díl ságy Harry Potter a Tajemná komnata, který opět režíroval Chris Columbus.

2004 - Premiéru měl film Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Pod vedením mexického režiséra Alfonsa Cuaróna se film ponořil do temnější atmosféry.

2005 - Premiéru měl film Harry Potter a Ohnivý pohár anglického režiséra Mika Newella.

2007 - V kinech se objevil Harry Potter a Fénixův řád, o dva roky později měl premiéru Harry Potter a Princ dvojí krve, který je s 250 miliony dolarů třetím nejnákladnějším filmem všech dob. Oba snímky režíroval Angličan David Yates.

Harry Potter

    - Prvních pět filmů o Potterovi představovalo v čase svého uvedení do kin nejvýnosnější filmovou sérii všech dob, která přinesla producentům 4,48 miliardy dolarů světových tržeb.

 2010 - V kinech se objeví první část sedmého pokračování filmového zpracování knih Rowlingové Harry Potter a Relikvie smrti. Druhá část by se měla do kin dostat v příštím roce.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.
Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

15. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Robert Downey Jr. si v Dolittle povídá se zvířátky a studio Universal doufá, že na to přijde hromada lidí.
Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

14. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Piráti z karibiku tak trochu ztrácí dech a vlastně už dlouho žádná nebyli. A než jim Disney přichystá restart, zkusí to s adaptací jiné atrakce z Disneylandu: Jungle Cruise (v češtině Expedice: Džungle).