Protivný sprostý holky (Mean Girls)

26. 10. 2004 - 13:36 | Téma | red

Protivný sprostý holky (Mean Girls) zdroj: tisková zpráva

První školní den v životě dítěte bývá trochu vzrušující, trochu traumatizující, trochu tajemný a trochu nudný – koho by bavilo sedět celou hodinu na místě

První školní den v životě dítěte bývá trochu vzrušující, trochu traumatizující, trochu tajemný a trochu nudný – koho by bavilo sedět celou hodinu na místě. Pokud je tomu dítěti ale patnáct let, může být první setkání se školní realitou pěkná pecka. Tak je tomu alespoň v případě Cady Heronové, chytré a hezké dívky, kterou dosud vyučovali její rodiče uprostřed africké buše. Teď se ale po letech vrátili zpět do Ameriky, a Cady má tak možnost poprvé na vlastní kůži zažít, jak funguje svět pubertálních středoškolaček.

Protivný sprostý holky je další teenagerská komedie, která přichází do českých kin. Na rozdíl od všech těch Prciček, Sexy ptáků či Klubu sráčů však nepojednává prvoplánově o sexu, není plná klišé ani tělních tekutin a přesto, nebo možná právě proto, se u ní zasmějete. Neznamená to, že by hrdinové tohoto filmu snad nemluvili sprostě, nepili alkohol a nezajímali se o druhé pohlaví – jen to není to nejdůležitější.

Cady si zprvu připadá mezi protřelými spolužačkami a pubertálními spolužáky jako v džungli, brzy se jí ale ujme rebelka Janis a její nejlepší kamarád, gay Damian, kteří ji postupně zasvěcují do psaných, ale hlavně těch nepsaných pravidel zdejší střední školy. Cady si zanedlouho všimne také školní královna, krásná, všemi obdivovaná a zároveň nenáviděná potvora Regina. A protože pohledná a inteligentní Cady, která má navíc díky své africké minulosti pro všechny jakési exotické kouzlo, začne Regině připadat jako nebezpečná konkurence, vezme ji pod svá „ochranná křídla“.

Cady se tak postupně začne zaplétat do intrik, ve kterých jde o přátelství, lásku, obdiv a popularitu. A co začalo jako zábavný experiment, stává se postupně Cadiným novým životním stylem, který hrozí, že ji brzy převálcuje. Čeká jí první opravdu velký školní průšvih, vyzkouší si, jaké je být hvězdou i vyvrhelem, jak se člověku rozklepou kolena, když je prvně zamilovaný a jak je mu špatně, když se poprvé opije.

Snímek natočil režisér Mark Waters podle scénáře inspirovaného příručkou pro rodiče dospívajících dívek. Možná proto jsou scény i dialogy natočeny přesvědčivě, ačkoliv je mikrosvět amerických středoškoláků poněkud odlišný od toho českého. Problémy s hledáním kamarádů, s prosazením se v novém kolektivu či s první láskou jsou ale univerzálně srozumitelné po celém světě. Dobrý dojem podtrhuje zejména výkon hlavní představitelky Linday Lohanové, která si zahrála také v předchozím Watersově filmu Mezi námi děvčaty. Její Cady projde vývojem od plachého nováčka po školní sexy hvězdu, stále si ale udržuje osobitou působivost a uvěřitelnost.

Ne všechny postavy jsou však napsány tak dobře. Mnohé bezejmenné figurky jsou šablonovitě typizované, například ošklivá tlustá spolužačka či brýlatí šprti z matematického kroužku. Postava Regininy matky je pak karikaturou hloupé blondýnky s ohavným psíkem, která přehlédla, že je o dvacet let starší než dceřiny spolužačky. Naopak role učitelky matematiky, kterou si zahrála autorka scénáře Tiny Feyová, je i na malém prostoru, který jí byl dán, velmi přesně načrtnutá.

Snímek Protivný sprostý holky v sobě skrývá, jak se na správný teenagerský film sluší a patří, morální poselství, je však z velké části podáno nenásilně a mezi řádky. Vtipné jsou krátké ironické flashbacky, ve kterých Cady vzpomíná na zážitky z dětství. Řada situací je vyhnána do krajnosti, řada vtipů je do češtiny obtížně přeložitelná, přesto snímek patří mezi teenagerskými komediemi k tomu lepšímu, co u nás bylo uvedeno.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.