Projekt 100 uvede obnovenou premiéru westernu Tenkrát na Západě

- Téma autor: Michal Burkoň

tyři zrestaurované filmy uvádí letos do kin putovní přehlídka Projekt 100. Tím prvním byl v lednu snímek Sunset Blvd., jak ho v roce 1950 natočil americký režisér Billy Wilder. Na obnovené distribuční premiéře v Městské knihovně v Praze uvede dnes večer Asociace českých filmových klubů další titul, kterým je slavný western Sergia Leoneho z roku 1968 Tenkrát na Západě.

Keenan Wynn, Claudia Cardinale ve filmu Tenkrát na Západě

Keenan Wynn, Claudia Cardinale ve filmu Tenkrát na Západě,zdroj: Archiv

Tento snímek splétá osudy ovdovělé ženy, nemilosrdného zabijáka, tajemného mstitele a bandity do příběhu umírajícího Západu a jeho mýtů. Hlavní role v něm vytvořili Henry FondaCharles BronsonClaudia Cardinalová a Jason Robards.

Třetím filmem bude koncem května Big Lebowski, který bratři Ethan a Joel Coenovi natočili před patnácti lety a posledním příspěvkem zrestaurovaná kopie filmu režiséra Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, mapujícího poválečný vývoj v moravské vesnici. Na plátně se v něm objeví například Vlastimil BrodskýRadoslav BrzobohatýVladimír MenšíkVáclav BabkaWaldemar Matuška a Josef Hlinomaz.

Záměrem organizátorů Projektu 100 bylo zpřehlednit nabídku pro odbornou i širokou veřejnost a vytvořit soustavný a trvalý základ pro koncepční distribuci klasických filmů. Loni se všechny čtyři snímky promítaly ve více než stovce kin a do konce října je vidělo přes 12.000 diváků.

Mladá fronta před časem vydala knihu Tenkrát na Západě mapující světovou historii westernových filmů.

Zdroje: ČTK

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.