Princ Honimír (McBride) se ze všeho nejlíp umí povalovat a závidět bratrovi, princi Slavomírovi (Franco) jeho proslulost a sličnou dívku Belladonnu (Zooey Deschanel), kterou si přivezl z poslední výpravy, aby ji pojal za manželku. Než se svatební zvony stačí pořádně rozeznít, objeví se na scéně čaroděj Lůzer (Justin Theroux), jenž se Belladonny zmocní a unese ji na svůj hrad. Aby žalem zlomený ženich nebyl na její záchranu sám, vnutí mu otec král jako doprovod mladšího bratra. Jenže Honimír ještě nikdy v životě na žádné hrdinské výpravě nebyl, a tak neví, jak se například jedná s kouzelníkem pod vlivem, vícehlavou saní nebo krásnou, leč permanentně naštvanou a nebezpečnou lučištnicí Isabel (Portman). Navzdory mnoha nebezpečenstvím a život ohrožujícím situacím princové krok za krokem postupují vstříc Belladonnině záchraně. A divák, místo toho aby jim zuřivě držel pěsti, se baví nad jejich i na středověk velmi nekorektním slovníkem a absurdními situacemi, do kterých se snad ještě žádní filmoví rytíři nikdy nedostali.
Podle producenta Scotta Stubera vzdává Princ a pruďas poctu legendárním fantasy filmům z osmdesátých let, jako byli Barbar Conan nebo Rudá Sonja, přičemž neustále odskakuje k poetice a humoru Monty Pythonů. „Navíc se mi líbilo, že uprostřed té řeky drsného, černého a podvratného humoru pluje silný a dojemný příběh prince, který chtěl všem okolo, především bratrovi a otci, dokázat, že není takové budižkničemu,“ vysvětluje Stuber.
Je prý zásluhou režiséra Greena, že ač mohl, nesklouzl film k laciné parodii. „Nebudovali jsme klasickou komediální strukturu, kdy děj posouvá smršť gagů. Vytvořili jsme akční dobrodružný a trochu romantický příběh plný fantastických postav a vtipy „lepili“ až na tuhle pevnou a svébytnou konstrukci,“ dodává Green.