Příliš dlouhé zásnuby (Un long dimanche de fiançailles)

18. 2. 2005 - 14:31 | Téma | red

Příliš dlouhé zásnuby (Un long dimanche de fiançailles) zdroj: tisková zpráva

Letošním francouzským kandidátem na Oscara je velkolepé drama Jean-Pierre Jeuneta (AMÉLIE) s Audrey Tautou v roli handicapované dívky, která se vydává zjistit pravdu o svém příteli, který padl v bitvě na Sommě. + Fotogalerie. Un long dimanche de fiançailles, čili A Very Long Engagement nebo-li Příliš dlouhé zásnuby

Un long dimanche de fiançailles Un long dimanche de fiançailles, čili A Very Long Engagement nebo-li Příliš dlouhé zásnuby. Tak zní název nejnovějšího snímku Jean-Pierre Jeuneta, jednoho z horkých kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Pět zoufalých vojáků se postřelí, aby se dál nemuseli účastnit krvavé bitvy na Sommě. Jsou ale odhaleni a odsouzeni k beznadějnému údělu: mají být zanecháni na území nikoho mezi zákopy nepřátelských stran. Jeden z těch chlapíků se jmenuje Manech (Gaspard Ulliel) a před vojnou chodil s handicapovanou dívkou Mathilde (Audrey Tautou). Po incidentu dostane Mathilde dopis, který v ní vyvolá pochyby, a tak se rozhodne vypátrat, zda Manech náhodou nežije.

Un long dimanche de fiançailles Vedle Audrey Tatou, která naplno zazářila v Jeunetově celosvětovém trháku Amélie z Montmartru (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain), se v Zásnubách představí i Dominique Pinon. Ten s režisérem spolupracoval už na jeho ranném krátkém filmu Foutaises.
Zásnuby jsou adaptací románu Sébastiena Japrisota, scénář psal Jeunet spolu s Guillaumem Laurantem, tedy stejně jako v případě Amélie, či staršího La cité des enfants perdus). V menších rolích se objeví Denis Lavant, či Jodie Foster.

Un long dimanche de fiançailles S rozpočtem 50 miliónů Euro jsou Zásnuby Jeunetovým nejdražším francouzským filmem. Odráží se to na rozmáchlé výpravě a velkolepém obraze (kameru měl na starosti Bruno Delbonnels, stejně jako v případě Amelie). Tklivou hudbu složil dvorní skladatel Davida Lynche Angelo Badalamenti.

Jean-Pierre Jeunet patří v současnosti k nejpozoruhodnějším francouzským tvůrcům. V začátcích kariéry se prosadil krátkými Un long dimanche de fiançailles filmy, na kterých s ním spolupracoval Marc Caro, všestranný vizuálně nadaný tvůrce. Jeunet s Carem později v roce 1991 debutovali makabrózním hitem Delikatesy (Delicatessen). V roce 1995 dvojice přišla s příběhem o vědci, který krade dětské sny, aby tak zabránil vlastnímu stárnutí - La cité des enfants perdus). Na velkolepých efektech se tehdy podílel zejména Pitof, tolik haněný za své samostatné režijní pokusy Fantom Paříže (Vidocq), či Catwoman.
Po hollywoodské ‚vetřelecké‘ epizodě Vetřelec: Vzkříšení (Alien: Resurrection) se Jeunet s Carem rozešel a zároveň vplul do středního proudu, který narušuje svou hravostí.
O tom, zda i Námluvy budou hravé, nebo zda-li půjde o plnotučné drama (jak naznačuje upoutávka), se diváci v ČR mohou přesvědčit v únoru příštího roku, ve Francii pak již tento týden.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.