Přehlídka švédského filmu: Bergman, Nykvist a horké novinky

- eXtra kiNo autor: red

V pražském kině Aero 1. – 5. 11. 2006 a v brněnském kině Scala 6. – 8. 11. 2006 se uskuteční čtvrtý ročník Přehlídky švédských filmů

Slim SussieSlim SussieV pražském kině Aero 1. – 5. 11. 2006 a v brněnském kině Scala 6. – 8. 11. 2006 se uskuteční čtvrtý ročník Přehlídky švédských filmů. Diváci uvidí 12 filmů, z nichž většina jsou severské novinky a 4 tituly se budou promítat v rámci pocty nedávno zemřelému kameramanovi Svenu Nykvistovi.

Přehlídku zahájí projekce filmu Four Weeks in June, třetího autorského snímku režiséra Henryho Meyera, který film přijede doprovodit osobně. Pokud se vše vydaří podle plánu organizátorů, doprovodí ho i mladá hvězda mezi švédskými herečkami Tuva Novotny, známá také z českého snímku Dana Svátka Blízko nebe.

Mezi novinkami bude i nový film Lukase Moodyssona (Lilja 4–ever, Láska je láska – Fucking Åmål), experimentální drama s názvem Container. Dalším snímkům dominuje téma mládí a dospívání.

Lesní jahodySobota 3.11. v Aeru bude patřit Večeru s Ingmarem Bergmanem a Svenem Nykvistem. Kino Aero uvede bergmanovskou klasiku Lesní jahody a Mlčení, které nasnímal právě Sven Nykvist, jeden z nejslavnějších kameramanů vůbec. Hrané filmy doprovodí Světlo je mým společníkem (dokument Carla Gustava Nykvista o jeho otci) a Bergman Island (dokumentární film, obsahující mimo jiné vzácné scény z Bergmanova osobního archivu). Všechny čtyři tituly se objeví i v rámci brněnské části přehlídky.

Tisková konference k přehlídce za účasti režiséra Henryho Meyera a zástupců Švédského institutu se koná 31. 10. 2006 v 11:00 v malém sále kina Světozor.

Přehlídku pořádá a zve vás na ni Švédské velvyslanectví v Praze ve spolupráci s Axman Production.

Program Přehlídky švédského filmu 2006

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.