Pražské kino Lucerna promítá již 100 let

4. 12. 2009 - 16:49 | Téma | red

Pražské kino Lucerna promítá již 100 let zdroj: tisková zpráva

Filmaři i herci se setkali v pražském kině Lucerna při příležitosti oslavy 100. výročí tohoto nejstaršího stálého kinosálu na území České republiky. Připomněli si jubileum takřka nepřetržitého promítání tisíců filmů tuzemských i zahraničních, včetně stovek festivalů, které zhlédly miliony ctitelů stříbrného plátna.

Stoletým jubileem se kino připojilo k hrstce historických kinosálů napříč Evropou i zbytkem světa, které odolaly tlaku doby a mají se čile k světu i v 21. století. Loni byla Lucerna nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Česku. Minulost připomněly na plátně němý snímek s Karlem Hašlerem, dobové dokumenty a ve foyeru i výstava historických plakátů.

Ani organizátoři oslavy však nevěděli, jaký film se na plátně objeví. O tom na poslední chvíli rozhodovali hosté večera, kteří vhozením míčku do jednoho ze tří košů vybírali mezi Mašínovou novinkou 3 sezóny v pekle a dvěma francouzskými komediemi - Galimatyáš a Mikulášovy patálie. Nakonec zvolili 3 sezóny v pekle. Lucerna zdroj: tisková zpráva

Kino Lucerna vzniklo jako součást stejnojmenného paláce vybudovaného v letech 1907-1920 dědečkem Václava a Ivana Havlových, stavitelem Václavem Havlem. Původně bylo s tímto sálem počítáno jako s jednou ze scén Národního divadla, ale nedošlo k tomu. Po zahajovacím představení, na které Havel zval dopisem a nezastíral, že mu přítomní způsobí "zvláštní čest a potěšení", bylo kino v běžném provozu od 5. prosince 1909. Poutače a inzeráty tehdy oznamovaly, že jde o "nejpřednější a největší podnik v Rakousku".

V srpnu 1929 tu byl uveden první zvukový film na území Československa, slavná Loď komediantů. V roce 1931 se tu odehrálo první představení českého zvukového filmu Obrácení Ferdyše Pištory se Zdeňkem Štěpánkem v titulní roli. Po znárodnění kino provozoval Filmový podnik hlavního města Prahy. Z novějšího období této etapy stojí za připomenutí snad jen básnická série Dušana Kleina, kdy se tu každý z tehdejší tří dílů promítal nepřetržitě téměř rok.

Až v červnu 1990 tu mohl mít premiéru Kachyňův snímek Ucho, který byl 20 let v trezoru. V roce 1993 se kino stalo prvním v ČR, které provozovala soukromá firma. Od ledna 2005 ho řídí společnost Lucerna-Barrandov jako správce objektu. Interiérů kina spolu s přilehlou kavárnou a Mramorovým sálem často využívají domácí i zahraniční filmaři. V posledních letech se tu natáčely snímky Obsluhoval jsem anglického krále a Edith Piaf. První z nich se na plátně objevil těsně před oslavou a byl zájemcům přístupný zdarma. Vyvrcholila jím přehlídka ke stoletému jubileu, jež od loňského října po desetiletích mapovala projekty, které tu vznikly, měly tu premiéru či pocházejí z produkce společnosti Lucernafilm.

První premiéra 101. sezony se v Lucerně odehraje 21. prosince, kdy se představí snímek Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kawasakiho růže. Do široké distribuce vstoupí v polovině ledna, ale tři vybraná kina ho uvedou už před Vánoci.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.