Pražské kino Lucerna promítá již 100 let

4. 12. 2009 - 16:49 | Téma | red

Pražské kino Lucerna promítá již 100 let zdroj: tisková zpráva

Filmaři i herci se setkali v pražském kině Lucerna při příležitosti oslavy 100. výročí tohoto nejstaršího stálého kinosálu na území České republiky. Připomněli si jubileum takřka nepřetržitého promítání tisíců filmů tuzemských i zahraničních, včetně stovek festivalů, které zhlédly miliony ctitelů stříbrného plátna.

Stoletým jubileem se kino připojilo k hrstce historických kinosálů napříč Evropou i zbytkem světa, které odolaly tlaku doby a mají se čile k světu i v 21. století. Loni byla Lucerna nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Česku. Minulost připomněly na plátně němý snímek s Karlem Hašlerem, dobové dokumenty a ve foyeru i výstava historických plakátů.

Ani organizátoři oslavy však nevěděli, jaký film se na plátně objeví. O tom na poslední chvíli rozhodovali hosté večera, kteří vhozením míčku do jednoho ze tří košů vybírali mezi Mašínovou novinkou 3 sezóny v pekle a dvěma francouzskými komediemi - Galimatyáš a Mikulášovy patálie. Nakonec zvolili 3 sezóny v pekle. Lucerna zdroj: tisková zpráva

Kino Lucerna vzniklo jako součást stejnojmenného paláce vybudovaného v letech 1907-1920 dědečkem Václava a Ivana Havlových, stavitelem Václavem Havlem. Původně bylo s tímto sálem počítáno jako s jednou ze scén Národního divadla, ale nedošlo k tomu. Po zahajovacím představení, na které Havel zval dopisem a nezastíral, že mu přítomní způsobí "zvláštní čest a potěšení", bylo kino v běžném provozu od 5. prosince 1909. Poutače a inzeráty tehdy oznamovaly, že jde o "nejpřednější a největší podnik v Rakousku".

V srpnu 1929 tu byl uveden první zvukový film na území Československa, slavná Loď komediantů. V roce 1931 se tu odehrálo první představení českého zvukového filmu Obrácení Ferdyše Pištory se Zdeňkem Štěpánkem v titulní roli. Po znárodnění kino provozoval Filmový podnik hlavního města Prahy. Z novějšího období této etapy stojí za připomenutí snad jen básnická série Dušana Kleina, kdy se tu každý z tehdejší tří dílů promítal nepřetržitě téměř rok.

Až v červnu 1990 tu mohl mít premiéru Kachyňův snímek Ucho, který byl 20 let v trezoru. V roce 1993 se kino stalo prvním v ČR, které provozovala soukromá firma. Od ledna 2005 ho řídí společnost Lucerna-Barrandov jako správce objektu. Interiérů kina spolu s přilehlou kavárnou a Mramorovým sálem často využívají domácí i zahraniční filmaři. V posledních letech se tu natáčely snímky Obsluhoval jsem anglického krále a Edith Piaf. První z nich se na plátně objevil těsně před oslavou a byl zájemcům přístupný zdarma. Vyvrcholila jím přehlídka ke stoletému jubileu, jež od loňského října po desetiletích mapovala projekty, které tu vznikly, měly tu premiéru či pocházejí z produkce společnosti Lucernafilm.

První premiéra 101. sezony se v Lucerně odehraje 21. prosince, kdy se představí snímek Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kawasakiho růže. Do široké distribuce vstoupí v polovině ledna, ale tři vybraná kina ho uvedou už před Vánoci.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.