Pomsta Sithů se filmovým kritikům spíš líbí

- Téma autor: red

LOS ANGELES 10. května (ČTK) - Poslední díl série Hvězdných válek Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů bude mít premiéru na festivalu v Cannes 15

LOS ANGELES 10. května (ČTK) - Poslední díl série Hvězdných válek Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů bude mít premiéru na festivalu v Cannes 15. května a o čtyři dny později vstoupí do kin po celém světě. Předcházející snímky Skrytá hrozba a Klony útočí byly ostře kritizovány za to, že zaostaly za první trilogií. Napraví poslední film reputaci režiséra George Lucase? Většina kritiků si myslí, že spíš ano.

Obavy, že vyvrcholení Hvězdných válek bude zklamáním, zažene strhující sled akčních a romantických scén, stejně jako srdcervoucí rozhodování mezi dobrem a zlem, napsal John Hiscock z britského Daily Mirror. Tento složitý příběh zrady, podvodu a intriky je lahůdkou pro kteréhokoli fanouška sci-fi, ale rozhodně není pro děti. Lidští herci jsou lepší než v předcházejících filmech a dospělejší Hayden Christensen přechází od hrdiny k paranoidnímu psychopatovi se zjevnou lehkostí. Pomstou Sithů dovršil Lucas svou vizi a předvedl se s ohromující podívanou, která překonává vše předešlé.

Opačného názoru je Chris Tookey z Daily Mail. Epizoda III má stejné chyby jako epizody I a II (strašné dialogy a špatné herecké výkony) a dvě úplně nové - matoucí nedostatek smyslu pro zeměpis a sklon ponechávat mezery v ději, napsal. Jestliže je Christensen špatný, Ewan McGregor je děsivý. Podle mě je celá ta věc kolosálním zklamáním. Lucasův dialog je banálnější než kdy před tím a z velké části ho opustil smysl pro strukturu, uzavřel Tookey.

Pomsta Sithů je pro George Lucase návratem k mistrovské formě, napsal Grant Rollings z The Sun. Splést dohromady filmové nitky šestidílné série je obtížné, ale Lucasovi se to podařilo. Příběh má energii a tempo a napětí nikdy neopadá. Kdyby malé děti viděly Anakinovu vražednou zuřivost, mohly by mít noční můry a nadšenci Hvězdných válek zaznamenají v Lucasově zápletce drobné rozpory.

Dobrý dojem má i Todd McCarthy z Variety. Ať si člověk myslí o předcházejících dvou dílech cokoli, tento dynamický snímek napravuje většinu problémů a je nejlepším ze série od dílu Impérium vrací úder. Sithové jsou od začátku do konce zábavní a místy i fascinující a za zmínku stojí i některé herecké výkony - hlavně Ian McDiarmid jako hlava říše zla. McGregor působí vyrovnaně a Nathalie Portmanová i Christensen se od Útoku klonů uvolnili natolik, že jsou přijatelní, byť sotva inspirující.

Sledovat, jak se tyto osudy rozvíjejí s tragickou nevyhnutelností, sledovat, jak každý kousek zapadá na své místo, je skutečně napínavé, napsal Kirk Honeycutt z The Hollywood Reporter. Dojímá nás právě to, že tyto silné charaktery nemohou uniknout svému osudu a také mu neuniknou. Způsob, jakým znepokojeného Anakina svedla temná síla a jakým se chladný a racionální Palpatine proměnil v diktátora galaktického impéria, je vylíčen inteligentně a přesvědčivě. Avšak celou druhou trilogii pronásledují mizerné dialogy a dřevění herci.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.