Pohádky vládnou vánočním svátkům

13. 12. 2004 - 8:10 | Téma | red

Pohádky vládnou vánočním svátkům zdroj: tisková zpráva

Klasické perly i pohádkové novinky na televizní obrazovce. Vánoční čas je nemyslitelný bez pohádek - těch klasických, které se odehrávají v kouzelné minulosti, i těch moderních, které jsou zasazeny tak říkajíc mezi nás a jejichž hrdiny zpravidla bývají děti

Císařův pekař Vánoční čas je nemyslitelný bez pohádek - těch klasických, které se odehrávají v kouzelné minulosti, i těch moderních, které jsou zasazeny tak říkajíc mezi nás a jejichž hrdiny zpravidla bývají děti. Během Vánoc spatříme zpravidla téměř všechny pohádky, na něž si vzpomenete, a nechybějí ani díla úplně čerstvá. Zjistíme, že filmy původně určené pro publikum spíše dospělé si poznenáhlu přisvojují děti (tento posun postihl třeba dvojfilm Císařův pekař a Pekařův císař (ČT 25. a 26. 12.), někdy mylně řazený mezi pohádky). Zastavme se nyní u pravých pohádek. A plně si vystačíme s pohádkami českými.

Prima a Nova nabízejí příběhy mnohokrát již viděné, avšak znovu přitahující vděčné diváky - a to zdaleka nejen dětské. Česká televize vedle osvědčených filmů má možnost zařadit i vlastní natočené snímky.

Prima ve svém programu vsadila na starší české filmové pohádky jako Obušku, z pytle ven (22. 12.) a zejména Hrátky s čertem (26. 12.) s pamětihodnou ladovsky pojednanou výpravou. Nebude chybět ani Šíleně smutná princezna (25. 12.). Dále Prima vybrala i tituly moderní, daleko expresivnější a děsivější - Jestřábí moudrost (26. 12.) nebo S čerty nejsou žerty (24. 12.). Nechybí ani volné pokračování Arabely s názvem Rumburak (24. 12.) - pověstný zloduch se zase vrací na svobodu a opět spřádá nekalé plány.

Tři oříšky pro Popelku Nova také nasadila osvědčené hity: Pyšná princezna (24. 12.), Tři oříšky pro Popelku (24. 12.), O princezně Jasněnce a létajícím ševci (25. 12.). Jmenované tituly vznikaly v různých epochách a odrážejí jejich vliv. V Pyšné princezně, která se narodila do nejtemnějšího stalinismu, nalezneme výroky o spravedlivém hněvu lidu proti pánům či úvahy o jediném správném (výtvarném) umění, stačí se jen pozorněji zadívat a zaposlouchat.

Pyšná princezna Pyšná princezna se přitom vyznačuje mistrným vypravěčstvím, stejně jako o mnoho pozdější Tři oříšky pro Popelku. Ty vznikaly v éře normalizace a hlásají: kdo není proti nám, je s námi. Teprve Princezna Jasněnka z konce 80. let se vymaňuje ze služebnictví ideologiím a dovolává se vlivů uměleckých: film převzal akční a hororové prvky v míře u nás dosud nevídané. Tak dospěl filmový žánr pohádky na práh původní děsivosti pohádkových příběhů, byť prokládané zlehčující groteskní nadsázkou u záporných postav.

Nova dále nabízí i moderní pohádková dětská dobrodružství, zasazená do přítomnosti: Veselé Vánoce přejí chobotnice (24. 12.), Lucie, postrach ulice (25. 12.) nebo Kačenka a strašidla (25. 12.) i se svými pokračováními. Třebaže byly někdy považovány za okrajové, nezbývá než obdivovat jejich hravou imaginaci, vycházející z dětské mentality a vnímání.

Česká televize také čerpá z osvědčených jistot: Princezna ze mlejna (1. díl 23. 12. a 2. díl 30. 12.), Jak si zasloužit princeznu (24. 12.), Princezna se zlatou hvězdou (24. 12.), Lotrando a Zubejda (25. 12.). Může se ale pochlubit i vlastními novými příběhy. Pohádka To vánoční šturmování aneb Pokoj lidem dobré vůle (24. 12.) zachycuje dočasné příměří mezi znepřátelenými vojsky a nechybějí v ní ani směšní generálové, ani anděl s čertem. Vánoční panenka (24. 12.) ukáže, jak neblaze může působit zlo ovládající vysněnou hračku, po níž malá hrdinka nebetyčně touží. Prsten krále řeky (26. 12.) i Poklad na Sovím Hrádku (26. 12.) ukazují, že chamtivost se nevyplácí, podle Andersenovy pohádky vzniklo Křesadlo (25. 12.). Také cyklus Mistři českého animovaného filmu (27. 12.) se oděl do svátečního - nabídne například "vlněnou" Hvězdu betlémskou nebo vánoční příhody oblíbeného Krtka (jehož filmová existence se pomalu blíží k padesátinám). Divácky vděčné budou i televizní pohádkové premiéry v kinech již uvedených filmů Čert ví proč (24.12.) a Fimfárum Jana Wericha (2. 1.), které potěší snad každého.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.