Podzimní část festivalu 9 bran v dalších městech České republiky

19. 9. 2005 - 12:25 | Téma | red

Podzimní část festivalu 9 bran v dalších městech České republiky zdroj: tisková zpráva

10. 10. 2005 Loštice – Dana Krausová – synagoga 11. 10. 2005 Holešov – Dana Krausová – synagoga (+ beseda s Valtrem Komárkem) 12

Synagoga v Holešově 10. 10. 2005 Loštice – Dana Krausová – synagoga

11. 10. 2005 Holešov – Dana Krausová – synagoga (+ beseda s Valtrem Komárkem)

12. 10. 2005 Mikulov – Dana Krausová – synagoga (+ beseda s Valtrem Komárkem)

13. 10. 2005 Velké Meziříčí – Alexander Šonert – koncert.sál Jupiter club

19. 10. 2005 Rychnov nad Kněžnou – Trombenik – synagoga

21. 10. 2005 Heřmanův Městec – Trombenik – synagoga (+ beseda s Valtrem Komárkem)

23. 10. 2005 Letohrad – Trombenik – zámek, obřadní síň

25. 10. 2005 Žatec – Trombenik – Křížova vila

26. 10. 2005 Mariánské Lázně – Trombenik – Anglikánský kostel

Před koncertem bude instalována výstava Občanského sdružení „Zapomenutí“, které ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze připravilo materiály k projektu Pocta dětským obětem holocaustu“. Ten navazuje na projekt Zmizelí sousedé. Nabízí mladým lidem ve věku 12 - 18 let samostatnou práci (dlouhodobý projekt, který může procházet napříč předměty a přispět k tvorbě kurikula školy) týkající se příběhů lidí, kteří žili před 2. sv. válkou v harmonii s okolím a přesto se jich mašinérie totality bolestně týkala. Jeho cílem je zabývat se konkrétními židovskými žáky a studenty vlastní školy, kterou studenti a žáci navštěvovali a přestali náhle navštěvovat většinou na přelomu školního roku 1940, nalezené informace a poznatky prezentovat vlastní třídě, škole a co nejširší veřejnosti zpracované ve formě výstupu pokud možno autorském. Může jít o panel, webovou stránku, tisk a prezentaci postupů a výsledků projektu.


Trombenik Hudební skupina TROMBENIK hraje společně od roku 2001. Interpretují židovskou klezmer hudbu s kořeny ve východní Evropě. Svou formou je Trombeniku nejbližší projev kelzmerových kapel v 80. letech minulého století.

Kapela kombinuje jazz, folklór východní Evropy, kubánskou rytmiku a další ethno-muzikální ingredience. Trombenici zpívají v angličtině a v jidiš.

VALTR KOMÁREK – vyprávění životního příběhu Valtra Komárka z jeho knihy Kronika zoufalství a naděje.

DANA KRAUSOVÁ (soprán)

Po vystudování střední pedagogické školy (1994) nastoupila na pražskou Konzervatoř v oboru operní zpěv do třídy pana prof. Luďka Löbla. Zároveň navštěvovala Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem se záměrem pedagogického vzdělání v oboru hudební výchova a sólový zpěv pro střední školy. Na Akademii muzických umění absolvovala obor hudební pedagogika, psychologie a didaktika zpěvu (2004). Již na konzervatoři nastudovala roli Zerliny z opery Don Giovanni, roli venkovské dívky v opeře V studni a roli druhé lesní žínky z opery Rusalka. Dále roli Kuchtíka z opery Rusalka a roli Inés z opery Il Trovatore.

Během studií získala zkušenosti v koncertní činnosti v oboru hudby duchovní, staré barokní, písňové, operní i muzikálové (zkušenost v muzikálu „Dva šlechtici z Verony“ role Lucety). V roce 2004 se stala sólistkou u Sv. Mikuláše na Starém městě. Nyní spolupracuje s hudebním skladatelem Jaromírem Vogelem a s jeho židovským orchestrem „Šarbilach“ pod taktovkou Varhana Orchestroviče Bauera a jazzovým orchestrem „Jazz big band“ Armina Reicha. Navštívila několik hudebních kurzů pod vedením významných odborníků, např. Mezinárodní kurz operní tvorby pod vedením paní B. Šulcové v Karlových Varech, kurz barokní hudby pod vedením P. Holden, J. Chaloupkové, L. Pištěcké a J. Kotouče ve Valticích.

JIŘINA MAREŠOVÁ (klavírní doporovod)

Po absolvování pražské konzervatoře (2001) v obory varhany u prof. Popelky nastoupila na Hudební akademii muzických umění v Praze pod vedení prof. Tůmy. V tomto oboru se vzdělává na interpretačních kurzech doma i v zahraničí, např. kurzy v Německu u Martina Haselböcka, Martina Sandera nebo Elizabeth Ulmann…

Vedle varhan se věnuje cembalu, navštěvuje kurzy u Helmuta Frankeho ve Valticích. Zabývá se interpretací staré hudby a spolupracuje s mnoha soubory tohoto oboru, např. „Harmonia Delectabilis“, dále s mnoha instrumentálními i vokálními soubory, např. „Královehradecký mužský sbor“, „Naši pěvci“ atd. s kterými spolupracovala na nahrávání mnoha CD. Spolupracuje i s mnohými sólisty. Věnuje se kompozici a úpravám skladeb, upravila i mnoho židovských písní. Jejím posledním úspěchem bylo nejvyšší umístění na soutěži varhanní improvizace v Rakousku ve městě Schlägel.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.