Podle Camerona by se Čína měla otevřít filmům ze zahraničí

24. 12. 2009 - 17:00 | Téma | red

Podle Camerona by se Čína měla otevřít filmům ze zahraničí zdroj: tisková zpráva

Hollywoodský režisér James Cameron vyzval Čínu, aby se otevřela zahraničnímu filmu. Pomůže to podle něj čínskému filmovému průmyslu. Cameron to řekl v Pekingu při slavnostním představení svého poslední filmu Avatar nedlouho poté, co Světová obchodní organizace (WTO) potvrdila, že Peking protiprávně omezuje dovoz filmů, hudebních nosičů a dalších médií do země.

"Čínské hospodářství se vyvíjí velmi, velmi rychle. A myslím, že nálada je teď taková, že se možná zas tak moc nepotřebuje chránit," řekl dle agentury AP ve středu režisér filmových hitů jako Titanic nebo druhého dílu akčního filmu Terminátor. "Čínští filmaři jsou velmi dobří...jsou velmi respektováni."

Čínská vláda dovolí dovést pouze 20 zahraničních filmů ročně aby tak uchrání místní filmový průmysl.  Podle západních států  za rychlým ekonomickým růstem Číny částečné stojí opatření, kterými Čína podporuje prodej vlastních výrobků v zahraničí, ale omezuje dovoz.

Otevření trhu zahraničním filmům podle Camerona pomůže čínské kinematografii. "Bude nadšeno víc lidí, vznikne víc míst, víc kin...což také umožní čínským filmařům uvádět vlastní filmy," dodal. Návštěvnost čínských kin roste, ale příjmy jsou v porovnání s USA stále malé. V roce 2008 činily v přepočtu 4,3 miliardy jüanů (v dnešním přepočtu takřka 630 milionů dolarů), v USA to bylo 9,8 miliardy dolarů.

Světová obchodní organizace (WTO) v pondělí potvrdila, že Čína protiprávně brání dovozu hudebních nosičů, filmů a knih ze Spojených států. Společnosti jako nahrávací firma EMI nebo hollywoodská studia Warner Bros, Disney a Paramount si stěžovaly, že musí nosiče na čínském trhu prodávat pouze přes čínské podniky, nad nimiž má kontrolu stát. Tato opatření je ročně přijdou na desítky milionů dolarů v ušlých ziscích. Pokud Peking nesjedná nápravu, Washington může požadovat, aby WTO na Čínu uvalila ekonomické sankce. Čína s nálezem vyjádřila politování, zatím se však nevyjádřila, jestli regulace bude nadále uplatňovat.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.