Podle Camerona by se Čína měla otevřít filmům ze zahraničí

24. 12. 2009 - 17:00 | Téma | red

Podle Camerona by se Čína měla otevřít filmům ze zahraničí zdroj: tisková zpráva

Hollywoodský režisér James Cameron vyzval Čínu, aby se otevřela zahraničnímu filmu. Pomůže to podle něj čínskému filmovému průmyslu. Cameron to řekl v Pekingu při slavnostním představení svého poslední filmu Avatar nedlouho poté, co Světová obchodní organizace (WTO) potvrdila, že Peking protiprávně omezuje dovoz filmů, hudebních nosičů a dalších médií do země.

"Čínské hospodářství se vyvíjí velmi, velmi rychle. A myslím, že nálada je teď taková, že se možná zas tak moc nepotřebuje chránit," řekl dle agentury AP ve středu režisér filmových hitů jako Titanic nebo druhého dílu akčního filmu Terminátor. "Čínští filmaři jsou velmi dobří...jsou velmi respektováni."

Čínská vláda dovolí dovést pouze 20 zahraničních filmů ročně aby tak uchrání místní filmový průmysl.  Podle západních států  za rychlým ekonomickým růstem Číny částečné stojí opatření, kterými Čína podporuje prodej vlastních výrobků v zahraničí, ale omezuje dovoz.

Otevření trhu zahraničním filmům podle Camerona pomůže čínské kinematografii. "Bude nadšeno víc lidí, vznikne víc míst, víc kin...což také umožní čínským filmařům uvádět vlastní filmy," dodal. Návštěvnost čínských kin roste, ale příjmy jsou v porovnání s USA stále malé. V roce 2008 činily v přepočtu 4,3 miliardy jüanů (v dnešním přepočtu takřka 630 milionů dolarů), v USA to bylo 9,8 miliardy dolarů.

Světová obchodní organizace (WTO) v pondělí potvrdila, že Čína protiprávně brání dovozu hudebních nosičů, filmů a knih ze Spojených států. Společnosti jako nahrávací firma EMI nebo hollywoodská studia Warner Bros, Disney a Paramount si stěžovaly, že musí nosiče na čínském trhu prodávat pouze přes čínské podniky, nad nimiž má kontrolu stát. Tato opatření je ročně přijdou na desítky milionů dolarů v ušlých ziscích. Pokud Peking nesjedná nápravu, Washington může požadovat, aby WTO na Čínu uvalila ekonomické sankce. Čína s nálezem vyjádřila politování, zatím se však nevyjádřila, jestli regulace bude nadále uplatňovat.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.