Podle Camerona by se Čína měla otevřít filmům ze zahraničí

24. 12. 2009 - 17:00 | Téma | red

Podle Camerona by se Čína měla otevřít filmům ze zahraničí zdroj: tisková zpráva

Hollywoodský režisér James Cameron vyzval Čínu, aby se otevřela zahraničnímu filmu. Pomůže to podle něj čínskému filmovému průmyslu. Cameron to řekl v Pekingu při slavnostním představení svého poslední filmu Avatar nedlouho poté, co Světová obchodní organizace (WTO) potvrdila, že Peking protiprávně omezuje dovoz filmů, hudebních nosičů a dalších médií do země.

"Čínské hospodářství se vyvíjí velmi, velmi rychle. A myslím, že nálada je teď taková, že se možná zas tak moc nepotřebuje chránit," řekl dle agentury AP ve středu režisér filmových hitů jako Titanic nebo druhého dílu akčního filmu Terminátor. "Čínští filmaři jsou velmi dobří...jsou velmi respektováni."

Čínská vláda dovolí dovést pouze 20 zahraničních filmů ročně aby tak uchrání místní filmový průmysl.  Podle západních států  za rychlým ekonomickým růstem Číny částečné stojí opatření, kterými Čína podporuje prodej vlastních výrobků v zahraničí, ale omezuje dovoz.

Otevření trhu zahraničním filmům podle Camerona pomůže čínské kinematografii. "Bude nadšeno víc lidí, vznikne víc míst, víc kin...což také umožní čínským filmařům uvádět vlastní filmy," dodal. Návštěvnost čínských kin roste, ale příjmy jsou v porovnání s USA stále malé. V roce 2008 činily v přepočtu 4,3 miliardy jüanů (v dnešním přepočtu takřka 630 milionů dolarů), v USA to bylo 9,8 miliardy dolarů.

Světová obchodní organizace (WTO) v pondělí potvrdila, že Čína protiprávně brání dovozu hudebních nosičů, filmů a knih ze Spojených států. Společnosti jako nahrávací firma EMI nebo hollywoodská studia Warner Bros, Disney a Paramount si stěžovaly, že musí nosiče na čínském trhu prodávat pouze přes čínské podniky, nad nimiž má kontrolu stát. Tato opatření je ročně přijdou na desítky milionů dolarů v ušlých ziscích. Pokud Peking nesjedná nápravu, Washington může požadovat, aby WTO na Čínu uvalila ekonomické sankce. Čína s nálezem vyjádřila politování, zatím se však nevyjádřila, jestli regulace bude nadále uplatňovat.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.