Po Marťanovi půjde do kin i Weirova druhá kniha, sci-fi kriminálka Artemis

11. 5. 2017 12:05 - Novinky | Autor: Adam Homola

Po Marťanovi půjde do kin i Weirova druhá kniha, sci-fi kriminálka Artemis zdroj: Archiv

Marťan byl dobrý film (a ještě lepší kniha) a pokud všechno klapne alespoň tak jako před dvěma lety, dostaneme ze stejné dílny další fajn sci-fi. Studia 20th Century Fox a New Regency oznámila, že práva na zfilmování Artemis koupili právě oni, jak reportuje Tracking Board.

Co že je to Artemis, ptáte se? Nová kniha Andyho Weira, autora Marťana. Artemis byste ale v tuto chvíli hledali na pultech obchodů marně. Kniha se dostane na trh až v listopadu tohoto roku, nicméně u Foxů nelenili a nabídli Weirovi nejspíš takový balík, že po tom hned skočil. Knihu a zároveň prodání práv na svém Facebooku oznámil přímo sám Weir.

Artemis přitom vypadá potenciálně ještě zajímavěji než Marťan. Podle oficiálního popisku půjde o adrenalinovou kriminálku v jednom malém městečku. Hlavní hrdinkou je Jasmine Bashara, zkráceně Jazz. Rozumbrada, která mezi svým dvacátým a třicátým rokem nemá žádné vyšší cíle, mantinely malého města ji štvou a chce lepší život.

Jenže je tu malý háček. Ono malé město se jmenuje Artemis a jde o první a jediné město na Měsíci. A pokud nejste výstřední miliardář či turista, je život na Měsíci drsný. Jazz není ani jedno a práce vrátné jí sotva vydělá na nájem. Proto si Jazz ve volných chvílích přivydělává jako pašerák.

Jenže ani s tohle kariérou to nevypadá nijak růžově, a tak Jazz nemůže životní nabídku odmítnout. Do klína jí totiž spadne příležitost provést obrovskou zlodějnu. Ta je extrémně riskantní a Jazz je jasné, že se za tím vším skrývá i něco víc, než v prvních chvílích ví. Netrvá to dlouho a Jazz se ocitne uprostřed konspirace o ovládnutí celého města.

Oproti jednoduchému, skoro až triviálnímu příběhu Marťana půjde jistě o poměrně složitější a náročnější příběh s více postavami a prostředím, kde je toho víc než jen brambory. Nepochybně zajímavé by mohlo být samozřejmě i filmové zpracování, ale u něj se zatím neví ještě ani datum premiéry, natož jméno režiséra či snad herců.

Síla Marťana coby filmu spočívala bezesporu v talentovaných lidech, kteří se motali před kamerou i za ní. Celou plejádu dobrých a známých herců kočíroval Ridley Scott, o kterém si sice můžeme myslet co chceme, ale občas se mu prostě něco i na stará kolena povede.

zdroj: Cinemart

Marťan byl navíc velmi úspěšný, a to jak komerčně (630 milionů dolarů tržby z kin, viz Box Office Mojo), tak kriticky (80 Metacritic, 92 % Tomatoemeter). Vedle toho byl navíc nominovaný na sedm Oscarů (nejlepší film, nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší mix zvuku, nejlepší editace zvuku, nejlepší vizuální efekty, nejlepší design produkce) a na Zlatých Glóbech dokonce vyhrál dvě kategorie.

Je sice trochu divné, že tam zařadili film do chlívku „Komedie nebo muzikál“, nicméně ji vyhrál. Stejně jako Matt Damon vyhrál Glób za nejlepší herecký výkon v komedii nebo muzikálu, právě za svoji roli v Marťanovi. Nominovaný na Glób byl také Ridley Scott za nejlepší režii, ale tuhle kategorii mu vyfoukl Alejandro Iñárritu za Revenanta.

Pokud se Artemis chytí klidně znovu Scott, nebo jiný, podobně zkušený režisér, mohli bychom za pár let dostat zajímavý krimi-thriller z Měsíce. Což zní samo o sobě dostatečně zajímavě na to, abychom mohli Artemis začít pomalu a opatrně vyhlížet.

Artemis_Final_Book_Jacket zdroj: Archiv

Zdroje: Facebook , Tracking Board , Nerdist

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.