Peter Jackson: díky 4K remasteru teď budou Pán prstenů i Hobit konečně konzistentní

3. 12. 2020 - 13:00 | Novinky | Adam Homola

Peter Jackson: díky 4K remasteru teď budou Pán prstenů i Hobit konečně konzistentní zdroj: New Line Cinema

Pána prstenů přišel do kin před dvaceti lety, zatímco v případě (prvního) Hobita to bude brzy deset let. Tedy nejvyšší čas na remaster ve 4K.

Remaster má na starosti sám režisér obou trilogií Peter Jackson, který si v obou případech pochvaluje možnosti remasteru ze dvou důvodů. Prvním je konzistentní vzhled a druhým lepší trikové efekty.

Všechny filmy byly totiž logicky natáčeny v různých letech a například ani původní trilogie Pána prstenů nevypadá stejně. Pro Společenstvo prstenu používal Jackson jiné kamery a jiné technologie než pro Návrat krále a výsledkem je tak například rozdílné podání barev. Nemluvě o Hobitovi, natáčeném výrazně později na výrazně modernější kamery za použití úplně jiných technologií.

Právě díky blížícímu se remasteru všech filmů ve 4K tak Jackson konečně může barevnou paletu a vůbec podání barev jednotlivých filmů sjednotit tak, aby bylo konzistentní napříč oběma trilogiemi.

Další výhodou jsou zmíněné triky, neboť právě díky vyššímu rozlišení najednou probublaly na povrch jisté trikové nedokonalosti a vůbec staří filmů. Ostatně za posledních dvacet let se technologie posunuly obrovsky kupředu a zrovna Pán prstenů z toho může jen těžit. Jackson nicméně upozorňuje, že jeho tým nebude triky kompletně předělávat a celé znovu renderovat.

Namísto toho prý jen tu a tam „zahladí jisté malé nedokonalosti“, tudíž rozdíl by neměl být nijak radikální. 4K verze Pána prstenů tak má vypadat pořád tak, jak si ji pamatujete, jen už obstojí po technické i trikové stránce mnohem lépe i z pohledu dnešního diváka a vůbec má všech šest filmů působit tak, jako by je natočil Jackson letos.

zdroj: Warner Bros. Pictures

Zdroje: New Line Cinema

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.