Peter Jackson: díky 4K remasteru teď budou Pán prstenů i Hobit konečně konzistentní

3. 12. 2020 - 13:00 | Novinky | Adam Homola

Peter Jackson: díky 4K remasteru teď budou Pán prstenů i Hobit konečně konzistentní zdroj: New Line Cinema

Pána prstenů přišel do kin před dvaceti lety, zatímco v případě (prvního) Hobita to bude brzy deset let. Tedy nejvyšší čas na remaster ve 4K.

Remaster má na starosti sám režisér obou trilogií Peter Jackson, který si v obou případech pochvaluje možnosti remasteru ze dvou důvodů. Prvním je konzistentní vzhled a druhým lepší trikové efekty.

Všechny filmy byly totiž logicky natáčeny v různých letech a například ani původní trilogie Pána prstenů nevypadá stejně. Pro Společenstvo prstenu používal Jackson jiné kamery a jiné technologie než pro Návrat krále a výsledkem je tak například rozdílné podání barev. Nemluvě o Hobitovi, natáčeném výrazně později na výrazně modernější kamery za použití úplně jiných technologií.

Právě díky blížícímu se remasteru všech filmů ve 4K tak Jackson konečně může barevnou paletu a vůbec podání barev jednotlivých filmů sjednotit tak, aby bylo konzistentní napříč oběma trilogiemi.

Další výhodou jsou zmíněné triky, neboť právě díky vyššímu rozlišení najednou probublaly na povrch jisté trikové nedokonalosti a vůbec staří filmů. Ostatně za posledních dvacet let se technologie posunuly obrovsky kupředu a zrovna Pán prstenů z toho může jen těžit. Jackson nicméně upozorňuje, že jeho tým nebude triky kompletně předělávat a celé znovu renderovat.

Namísto toho prý jen tu a tam „zahladí jisté malé nedokonalosti“, tudíž rozdíl by neměl být nijak radikální. 4K verze Pána prstenů tak má vypadat pořád tak, jak si ji pamatujete, jen už obstojí po technické i trikové stránce mnohem lépe i z pohledu dnešního diváka a vůbec má všech šest filmů působit tak, jako by je natočil Jackson letos.

zdroj: Warner Bros. Pictures

Zdroje: New Line Cinema

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.