Perný den změnil historii filmu, hraje se znovu v kinech

15. 3. 2015 18:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Perný den změnil historii filmu, hraje se znovu v kinech Zdroj: Archiv

Psal se rok 1964, když do kin na západ od našich hranic přišel první a nejúspěšnější film kapely Beatles s názvem Perný den. Nyní se díky Projektu 100 podívá i do českých kin. Ačkoliv od jeho premiéry uběhlo více než padesát let, Perný den zůstává testamentem své doby - žádný jiný snímek ostatně nebyl ověnčen titulem "otec hudebních klipů".

Nový přístup

Právě tak byl v roce 1984 ocejchován režisér Perného dnu Richard Lester hudebním kanálem MTV. Čím vším mu jeho Perný den unikátní cenu zasloužit?

Použití hudby ve filmu v době před tvorbou Perného dnu rozhodně nebylo nijak usedlé - o sedm let dříve ostatně přišel muzikál West Side Story, který navázal na dekády filmových muzikálů tím, že jejich koncept zcela překopal. Filmové muzikály samotné však o dvě dekády ustoupily právě hudebním filmům a klipům - těm, v nichž se story oplétá spíše kolem muzikantů než kolem obyčejných postav, s nimiž cloumá potřeba choreograficky tančit a zpívat na náměstích. Perný den tento trend jasně předznamenává.

Beatles v hlavních rolích jsou však jenom jedním komponentem úspěchu. Lesterova režie se ukázala být mnohem podstatnější. Oproti soudobým muzikálům, které stále často připomínaly spíše záznam divadelního muzikálů, se Lester rozhodl inspirovat se ve francouzské nové vlně a její inovaci ve střihu, přiznání přítomnosti filmové kamery a polodokumentárnímu stylu.

Perný den Zdroj: Archiv

Toho mohl dosáhnout užitím více kamer snímajících jedinou scénu. Jejich operátorům dal dostatečnou svobodu a díky tomu mohl ve finále hudební čísla sestříhat tak, jak jednoduše u prostého záznamu hudebního vystoupení z jediné kamery nebylo možné. Komplexní záznam hudebního čísla se zrodil právě skrze Perný den.

Vliv do dnešních dnů

Ve výsledku byl tak snímek nominován na několik Oscarů, a to dokonce i za scénář. Snímek rozdmýchal již hořící Beatlemanii do nových obrátek a jako takový inspiroval další generaci filmařů i muzikantů, ale nejen jich.

Britský kritik Leslie Halliwell jeho vliv viděl i v britských špionážních a komediálních titulech do konce 60. let, další americký kritik Roger Ebert dokonce střihovou sekvenci Perného dnu, tedy stříhání obrazové složky do hudebního tempa, popsal jako vynález zcela "nového filmového" pravopisu. Faktem je, že například akční filmy, kde je syntéza hudby a střihu často nejviditelnější, byly od 80. let zpětně ovlivněny právě módou hudebních klipů MTV.

"Když se dnes díváme na televizi a vidíme rychlé střihy, záběry ručních kamer, rozhovory za pochodu, hudbu sedící k akci a další znaky moderního stylu, díváme se na děti Perného dne," napsal Ebert doslova v roce 2008.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.
Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.