Patriot: Speciální edice (The Patriot: The Special Edition) - DVD

23. 2. 2009 - 13:42 | Téma | red

Patriot: Speciální edice (The Patriot: The Special Edition) - DVD Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Režie: Roland Emmerich Hrají: Mel Gibson, Tcheky Karyo, Joely Richardson Region: 2 Délka: 158 min

dvd_patriot
Režie: Roland Emmerich
Hrají: Mel Gibson, Tcheky Karyo, Joely Richardson
Region: 2
Délka: 158 min.
Verze: widescreen (2,35:1)
Zvuk/jazyk: Dolby Digital 5.1 (angličtina), Dolby Surround (maďarština)
Titulky: české, anglické, polské, islandské, hindské, hebrejské, bulharské, německé, tureské, dánské, švédské, finské, řecké, norské, arabské, maďarské

Děj
Držte si kapsy! Po Dnu nezávislosti a Godzile přichází další Emmerichův promyšlený útok na vaše peněženky. Tentokrát na DVD. Patriot musí být pro běžného diváka (rozuměj takového, jenž v televizi kouká na to, co zrovna běží, a do kina chodí na doporučení známého jedné známé) zážitek s velkým Z.

A co si budeme povídat, o to tvůrcům také šlo. Chytře připravili hostinu z pestrobarevných davových bitevních scén, dialogů, na něž jsme zvyklí z televizních seriálů, nějakou tu slzičku v dětském očku, odporného padoucha, kterého lze spravedlivě nenávidět, a do čela stolu posadili Mela Gibsona jako jistotu, kdyby se něco zvrtlo. Prostě dobře vymyšlená mozaika, sestavená chytrým obchodníkem bez uměleckých ambicí. Po profesionální stránce - všechna čest. Záleží už jen na vás, jestli chcete, aby vám filmy dávaly nějaký smysl, nebo - a nechci to nijak zlehčovat či odsuzovat - po smyslu moc nepátráte.

Děj Patriota se odehrává v osmnáctém století, kdy se Američané vzbouřili proti svým Britským kolonizátorům. Občan Mel Gibson je nejdříve proti válce, ale pak prohlédne, a pochopí, kde je jeho místo... (tolik k patosu).

Obraz a zvuk
Vizuálně je film velice kvalitní, ostrý jak břitva, výborné barvy. Zvuk se také nemá za co stydět - je zřetelný, dynamický, s perfektními prostorovými efekty.

Výbava
Co do bonusových materiálů je Patriot vybaven tak, jak se na kasovní trhák sluší a patří. V první řadě zde najdeme komentář režiséra Emmericha a producenta Deana Devlina. Pokračujme dvojicí dokumentů: V Opravdových patriotech (True Patriots) se nás budou tvůrci deset minut snažit přesvědčit o autentičnosti a smysluplnosti svého díla, v Umění války (The Art of War) pak budeme dalších deset minut poslouchat a sledovat povrchní povídání o natáčení.

Docela zajímavý je "interaktivní", dohromady opět desetiminutový, sestřih výroby speciálních efektů (ustřelení hlavy dělovou koulí, umělý přístav, bitva u Yorktownu, francouzské loďstvo, pohled z okna na digitální armádu). Pěkná je možnost porovnání výtvarných návrhů z kresleného scénáře s výslednou scénou z hotového filmu. Radost mi vždycky udělá zařazení vystřižených scén - tentokrát jich na disku máme celkem sedm, všechny okomentované. Trochu kalí nadšení, že komentáře jsou otitulkované toliko v holandštině. Výbavu uzavírají informace o hercích a tvůrcích a rozsáhlá galerie fotografií. Z nich jen několik bylo pořízeno v zákulisí natáčení, většinou se jedná o propagační fotografie z filmu. Pokud je to váš šálek čaje, na dévédéčku samosebou nechybí nezbytný trailer.

Hodnocení

dvd_recenze
Film 3/5 - Oslnivá podívaná pro běžného diváka.

dvd_recenze
DVD 5/5 - Vše, co má mít prvotřídně vybavený disk.

Koupit na Vltavě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.