Patriot: Speciální edice (The Patriot: The Special Edition) - DVD

23. 2. 2009 - 13:42 | Téma | red

Patriot: Speciální edice (The Patriot: The Special Edition) - DVD Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Režie: Roland Emmerich Hrají: Mel Gibson, Tcheky Karyo, Joely Richardson Region: 2 Délka: 158 min

dvd_patriot
Režie: Roland Emmerich
Hrají: Mel Gibson, Tcheky Karyo, Joely Richardson
Region: 2
Délka: 158 min.
Verze: widescreen (2,35:1)
Zvuk/jazyk: Dolby Digital 5.1 (angličtina), Dolby Surround (maďarština)
Titulky: české, anglické, polské, islandské, hindské, hebrejské, bulharské, německé, tureské, dánské, švédské, finské, řecké, norské, arabské, maďarské

Děj
Držte si kapsy! Po Dnu nezávislosti a Godzile přichází další Emmerichův promyšlený útok na vaše peněženky. Tentokrát na DVD. Patriot musí být pro běžného diváka (rozuměj takového, jenž v televizi kouká na to, co zrovna běží, a do kina chodí na doporučení známého jedné známé) zážitek s velkým Z.

A co si budeme povídat, o to tvůrcům také šlo. Chytře připravili hostinu z pestrobarevných davových bitevních scén, dialogů, na něž jsme zvyklí z televizních seriálů, nějakou tu slzičku v dětském očku, odporného padoucha, kterého lze spravedlivě nenávidět, a do čela stolu posadili Mela Gibsona jako jistotu, kdyby se něco zvrtlo. Prostě dobře vymyšlená mozaika, sestavená chytrým obchodníkem bez uměleckých ambicí. Po profesionální stránce - všechna čest. Záleží už jen na vás, jestli chcete, aby vám filmy dávaly nějaký smysl, nebo - a nechci to nijak zlehčovat či odsuzovat - po smyslu moc nepátráte.

Děj Patriota se odehrává v osmnáctém století, kdy se Američané vzbouřili proti svým Britským kolonizátorům. Občan Mel Gibson je nejdříve proti válce, ale pak prohlédne, a pochopí, kde je jeho místo... (tolik k patosu).

Obraz a zvuk
Vizuálně je film velice kvalitní, ostrý jak břitva, výborné barvy. Zvuk se také nemá za co stydět - je zřetelný, dynamický, s perfektními prostorovými efekty.

Výbava
Co do bonusových materiálů je Patriot vybaven tak, jak se na kasovní trhák sluší a patří. V první řadě zde najdeme komentář režiséra Emmericha a producenta Deana Devlina. Pokračujme dvojicí dokumentů: V Opravdových patriotech (True Patriots) se nás budou tvůrci deset minut snažit přesvědčit o autentičnosti a smysluplnosti svého díla, v Umění války (The Art of War) pak budeme dalších deset minut poslouchat a sledovat povrchní povídání o natáčení.

Docela zajímavý je "interaktivní", dohromady opět desetiminutový, sestřih výroby speciálních efektů (ustřelení hlavy dělovou koulí, umělý přístav, bitva u Yorktownu, francouzské loďstvo, pohled z okna na digitální armádu). Pěkná je možnost porovnání výtvarných návrhů z kresleného scénáře s výslednou scénou z hotového filmu. Radost mi vždycky udělá zařazení vystřižených scén - tentokrát jich na disku máme celkem sedm, všechny okomentované. Trochu kalí nadšení, že komentáře jsou otitulkované toliko v holandštině. Výbavu uzavírají informace o hercích a tvůrcích a rozsáhlá galerie fotografií. Z nich jen několik bylo pořízeno v zákulisí natáčení, většinou se jedná o propagační fotografie z filmu. Pokud je to váš šálek čaje, na dévédéčku samosebou nechybí nezbytný trailer.

Hodnocení

dvd_recenze
Film 3/5 - Oslnivá podívaná pro běžného diváka.

dvd_recenze
DVD 5/5 - Vše, co má mít prvotřídně vybavený disk.

Koupit na Vltavě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.