Panika v městečku

26. 11. 2009 - 19:00 | Téma | red

Panika v městečku zdroj: tisková zpráva

Plastoví hrdinové Kovboj, Indián a Kůň se ocitají v trablích poté, co Kovbojův a Indiánův plán překvapit Koně originálním dárkem k narozeninám končí katastrofou. Nerozlučná trojice přátel prožívá bizarní dobrodružství, která je zavedou mimo jiné do středu země, zamrzlé tundry a paralelního podvodního světa obývaného prohnanými příšerkami se špičatými hlavami. Panika v městečku je ideální film pro zrychlenou generaci – postavičky po plátně pobíhají kosmickým fofrem a mluví, jako kdyby byli na směsi speedu a rajského plynu. Chaos prostě nenechá nikoho ani na moment v klidu.

Panika v městečku je jedním z mála animovaných celovečerních filmů, které byly oficiálně pozvány na mezinárodní filmový festival v Cannes (byl promítán mimo soutěž). Od roku 1973, kdy v Cannes zvítězila Divoká planeta (La Planete Sauvage) René Lalouxe, trvalo dlouhých třicet let, než sklízela francouzská animace další velké ovace, tentokrát s filmem Trio z Belleville. První léta 21. století ovládli festival hollywoodští animátoři se snímky Shrek (a jeho pokračováním), Za Plotem a Kung Fu Panda. Následně byl do soutěže zařazen netradiční francouzský animovaný film Persepolis (2 Panika v městečku zdroj: tisková zpráva 007) a úspěšný Valčík s Bašírem (2008). Ročník 2009 otevíral 3D animovaný příběh Vzhůru do oblak. Mezi těmito vyvolenými si však Panika v městečku vysloužila speciální postavení. Je totiž prvním snímkem uvedeným v Cannes, který byl natočen fázovou animací.

Ztřeštěná komedie v originálním vizuálním hávu s nezapomenutelnými hlasy postav je dítkem belgického dua animátorů Stéphana Aubiera a Vincenta Patara, známého jako Pic Pic André. Za 260 dnů se jim podařilo oživit na 1500 plastových protagonistů – každou postavičku bylo nutné nejméně dvousetkrát naklonovat a s velkou dávkou trpělivosti rozhýbat do souvislého pásma tak, aby vypadaly co nejvěrohodněji. Neformální styl v kombinaci s absurdním humorem dua Pic Pic André se v průběhu patnácti let proslavil daleko za hranicemi Belgie, a tak nebylo obtížné najít k novému projektu spřízněné duše. “Panika“ jako příjemný stav vyšinutí z vlastní mysli se zamlouvala členům La Parti (produkční společnosti založené Vincentem Tavierem, jenž stál mimo jiné i u zrodu legendárního filmu Man Bites Dog).

Hlavní postavy Paniky Kovboj, Indián a Kůň si žili v neklidném sousedství farmáře Stevena a jeho ženy Janine už v dřívějších krátkých snímcích. V celovečerním filmu se k nim připojuje zbrusu nová postava Madam Longray – šarmantní sexy kobyla, učitelka hudby na místní konzervatoři – a partička podvodních příšer, které jsou schopné zničit, na co v suchozemském paralelním vesmíru přijdou.

Myšlenka oživit figurku koně z prosté vesnice dřímala u Aubiera a Panika v městečku zdroj: tisková zpráva Patara už v osmdesátých letech v době studií na belgické Akademii umění. Vyzkoušeli různé papírkové i kreslené techniky, až je napadlo rozpohybovat obyčejné malé plastové hračky. „Panika“ byla na světě. Kovboj a Indián – neúnavní strůjci pohrom ve zcela běžných každodenních situacích – se přidali k původnímu obyvatelstvu a proměnili vísku v epicentrum zkázy.

Panika se může vskutku honosit svým jedinečným energickým nábojem, který vyzařuje z figurek na hraní, nostalgicky evokujících naše dětství, z absurdních dialogů a nezaměnitelných křepčivých hlasů. Pod stejným názvem se zároveň skrývá i kultovní dvacetidílný televizní seriál odvysílaný v roce 2003 na programu Canal+ (ve Francii a Belgii) a později nadabovaný do angličtiny studiem Aardman Animations.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.