Pán prstenů (The Lord of the Rings) - DVD

11. 7. 2006 - 18:49 | Téma | red

Pán prstenů (The Lord of the Rings) - DVD Placeholder | zdroj: tisková zpráva

pan_prstenu_dvd
Režie: Ralf Bakshi
Hrají: animovaný film
Region: 2
Délka: 128 min.
Verze: 1,85:1
Zvuk/jazyk: Dolby Surround (angličtina, němčina, chorvatština), Stereo (turečtina), Mono (španělština)
Titulky: české, anglické, německé, španělské, švédské, norské, dánské, finské, portugalské, hebrejské, polské, řecké, turecké, maďarské, islandské, chorvatské, francouzské, italské, anglické pro neslyšící a německé pro neslyšící.

Děj
Ten, kdo už leccos pamatuje, si možná vzpomene, jak v osmdesátých letech běhaly mezi fanoušky Tolkiena strašlivé kopie animovaného Pána prstenů. Ta, co jsem viděl já, nebyla ani simultánně nadabovaná a byla německy. Bylo to, nemýlím-li se, první filmové zpracování ságy o prstenu, a jelikož technika vizuálních triků byla tehdy ještě v plenkách, celkem logicky si tvůrci mohli troufnout toliko na animovaný film. Ačkoli animovaný spíš v uvozovkách, neboť režisér Ralph Bakshi měl v oblibě techniku rotoskopování, tj. natočit pohyby reálných herců, a ty pak posléze překreslit. Metoda je to neobyčejně efektní, leč s pochopitelných důvodů dražší než běžná animace.

A jsme u zásadního problému všech pokusů zfilmovat cokoli nesmírně dloooouhého a košatého - u peněz. Připočtěme k tomu ještě to, že se jedná o kultovní dílo, které, když se nepovede, nám fanoušci bezmilosti hodí na hlavu. Jak to bývá u každé knihy, i tento patosem řádně nadopovaný hrdinský epos o Středozemi si navíc každý z nás v duchu představoval úplně jinak - a teď se Bakshi snaž! Koneckonců, z toho měl vítr i Peter Jackson, než se pustil do svého hraného superfilmu. Možná i proto natočil některé scény zcela identicky podle Bakshiho. (Scéna, kdy se hobiti třesou strachy před Černým jezdcem mezi kořeny stromu je toho typickým příkladem.) Potřeboval, aby diváci viděli již viděné, ale nově. Vizuální spektakulárnost Jacksonova podání se nedá srovnávat s tím, o co se pokusil - s nemenšími ambicemi - v roce 1978 Bakshi. Ačkoli je to nepochybně osobitý tvůrce, z dnešního pohledu jeho dílo neobstojí tak suverénně, jako třeba filmy našeho geniálního adaptátora verneovek Karla Zemana.

Na tehdejším vlažném přijetí animovaného Pána prstenů publikem se podepsal i nedostatek financí, jenž se projevil během výroby, a tak většina scén z druhé poloviny filmu zůstala dokreslená spíš formálně, aby bylo možno snímek uvést ve snesitelném stavu do distribuce. Zvláštní je, že tyto záběry vypadají docela umělecky. 128minutová stopáž pochopitelně neobsahuje všechny tři knihy, ale končí v polovině Dvou věží po bitvě u Helmova žlebu. Zbytek se už dotočit nepodařilo - nepočítáme-li ovšem čistě animovaný Return of the King (Návrat krále), udělaný dva roky poté jinou produkcí pro televizi.

I přes všechny tyto porodní bolesti a neúspěch u běžného diváka, se stal Bakshiho snímek ve své době kultem. A protože je vkus velice individuální záležitost, zkuste si tohle dévédéčko půjčit v půjčovně, třeba vás chytne stejně jako mě před lety. (Navzdory tomu, že na spanilé lehkonohé vznešené elfy a Tolkienovu Říši nemám normálně nervy.)

Obraz a zvuk
Warner Bros. chtěli evidentně využít znovuprobuzeného zájmu o Tolkiena a vrhnout tenhle disk na trh co nejrychleji. To by vysvětlovalo, proč se s kvalitou moc nemazali. Obraz je spíš podprůměrný, zvuk má surroundový remix, ale i tak nic moc.

Výbava
Nemazali-li se Warnerovi bratři s technickou kvalitou disku, nemazali se ani s výbavou. Pro oblbnutí jsou na obalu v kolonce Special features uvedeny jen - Interaktivní menu a Přístup k jednotlivým kapitolám. Na disku najdeme ještě celkem zbytečný výčet některých herců/hlasů a tvůrců. Velká škoda, že chybějí komentáře režiséra Bakshiho a producenta Saula Zaentze. Minochodem ten produkoval např. Anglického pacienta nebo Formanovy filmy Amadeus a Přelet přes kukaččí hnízdo. Poslechnout si něco o peripetiích vzniku snímku by bylo jistě zajímavé. Zaentz sám v jednom z rozhovorů prohlásil, že jediný jeho film, s nímž nebyl docela spokojen, je právě zmíněný Pán prstenů. "Nepodařilo se nám najít vhodnou formu", řekl.

Hodnocení

dvd_recenze
Film 3/5 - Film pro pamětníky. Sám o sobě nijak průlomový a pro dnešní generaci navíc málo 3D.

dvd_recenze
DVD 0/0 - Bez výbavy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.