Oslavy Formanových osmdesátin začínají. Výstava plakátů objede celý svět

- eXtra kiNo autor: Danica Klein

Výstavu plakátů připomínajících filmy Miloše Formana připravuje k jeho osmdesátinám pražská "filmová galanterie" Terryho ponožky. Premiéru bude mít v únoru v New Yorku a prostřednictvím českých center v zahraničí projede prakticky celý svět, řekl kurátor sbírky filmových plakátů Pavel Rajčan.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sbírka, o kterou pečuje, obsahuje přes 10.000 druhů autorských plakátů vzniklých v Československu do konce roku 1989 a další desetitisíce plakátů ke snímkům zahraničním. "Filmová galanterie" Terryho ponožky byla před šesti lety otevřena v pasáži Světozor. Je kamenným a internetovým obchodem provozovaným lidmi soustředěnými kolem artových kin Světozor, Aero a Oko.

"Filmoví fanoušci mohou získat původní tisky z uvedených let, nejde o kopie ani reprinty. Díla v databázi www.terryhoponozky.cz/plakaty označená popisem: "není k prodeji" vlastníme v tuto chvíli v jednom exempláři a jsou neprodejná," uvedl Rajčan. Sbírka má dnes na 60.000 položek.

Na torzo ženské nožky navlékl vlastní

"Vykupujeme je z kin, od fanoušků či z antikvariátů. Vzhledem k tomu, že jde o předmět sběratelského zájmu, lze je získat stále obtížněji. I proto ty, které máme víckrát, nabízíme k prodeji," dodal.

Podle Rajčana bylo v minulých letech z této kolekce uspořádáno na 90 výstav nejen ve zmíněných kinech, ve spolupráci s českými centry také v zahraničí. Galerie shromažďuje i autorské plakáty k americkým či italským snímkům a dalším z východoevropských kinematografií. V databázi se zájemci mohou orientovat podle jmen autorů, původu filmů, roku vzniku plakátu, jmen režisérů, herců i filmových žánrů.

Obchod U Terryho ponožky byl otevřen v listopadu 2005, kdy režisér Terry Gilliam uvedl v Praze premiéru britsko-českého snímku Kletba bratří Grimmů. Při vernisáži jako správný kmotr pohrdl fuseklí, kterou mu nabídli organizátoři. Zul se a na torzo ženské nožky navlékl vlastní, pruhovanou, čerstvě svlečenou z chodidla. "To je moje oblíbená a obchodu ji věnuji," řekl Forman, jehož ponožka je ozdobou prodejny. Zájemcům nabízí kromě plakátů DVD, časopisy, trička, katalogy, knihy, publikace z filmového archivu a další předměty spojené se světem stříbrného plátna.

Byl jednou jeden král

Plakáty, vlastně jejich reprodukce, začala v těchto dnech nabízet i společnost Filmexport Home Video, jejíž katalog obsahuje dvě stovky českých archivních filmů. "První připomínají komedii Ať žije nebožtík, kterou režisér Martin Frič natočil v roce 1935 s Hugo Haasem a Adinou Mandlovou, a pohádku Byl jednou jeden král. Současně vychází reprodukce plakátů k lidové komedii Falešná kočička z roku 1937 a ke snímku Pancéřové auto z roku 1929. Další plakáty se připravují.

V únoru ke snímku Karla Zemana Baron Prášil z roku 1961 a k operetní komedii Jsem děvče s čertem v těle z roku 1933, v níž hráli František Smolík, Lída Baarová a Ljuba Hermanová. Vyjdou i plakáty k eroticky laděnému snímku Extase Gustava Machatého z roku 1933 a ke komedii Kristián s Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou.

Tagy: narozeniny výstava plakáty

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.