Oscarovým králem je Milionář z chatrče

2. 4. 2009 - 9:02 | Téma | red

Oscarovým králem je Milionář z chatrče zdroj: tisková zpráva

Podrobnosti o 81. rozdílení Oscarů. V kalifornském Los Angeles proběhlo v neděli 22. února 2009 už 81. udílení Cen filmové akademie - Oscarů

V kalifornském Los Angeles proběhlo v neděli 22. února 2009 už 81. udílení Cen filmové akademie - Oscarů. Britský snímek Milionář z chatrče byl vyhlášen za nejlepší film roku a získal sedm dalších sošek. Romantické drama Podivuhodný případ Benjamina Buttona obdrželo ze třinácti nominací pouze tři trofeje.

PŘEHLED VÍTĚZŮ A NOMINOVANÝCH

Romance Milionář z chatrče je jasným vítězem večera. Získala přídomek nejlepšího filmu roku, oceněni byli též režisér Danny Boyle, scenárista Simon Beaufoy (za adaptaci povídkového souboru Vikase Swarupa) či kameraman Anthony Dod Mantle. Jediným mužem, který během včerejšího ceremoniálu dostal hned dvě ceny, je indický skladatel A. R. Rahman. Má Oscara za nejlepší hudbu a společně s textařem Gulzarem také za nejlepší původní píseň, kterou byla vyhlášena Jai Ho. Zbývající dvě ocenění posbíral Milionář z chatrče za nejlepší střih (Chris Dickens) a nejlepší zvuk (Ian Tapp, Richard Pryke a Resul Pookutty).

Favorizovaný snímek Podivuhodný případ Benjamina Buttona ze třinácti nominací proměnil pouze tři, navíc v okrajových kategoriích, jakými nejlepší výprava a dekorace, masky a vizuální efekty bezpochyby jsou.

Herecká ocenění putovala k favoritům. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Sean Penn za ztvárnění titulního hrdiny v biografii Milk. Je to již druhý Oscar pro osmačtyřicetiletého Američana. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Kate Winsletová, jež dramatem Předčítač proměnila svou šestou nominaci. Třiatřicetiletá herečka v budoucnu možná zaútočí na rekordy Meryl Streepové, která má patnáct nominací, z toho dva Oscary. Nedostalo se na slavný manželský pár Brad Pitt a Angelina Jolie; on se o zlatou sošku ucházel za Podivuhodný případ Benjamina Buttona, ona za krimidrama Výměna. Za vážné kandidáty byli považováni držitel Zlatého glóbu Mickey Rourke (The Wrestler), Frank Langella (Duel Frost Nixon) či právě Streepová (Pochyby).

Tragicky zesnulý Heath Ledger byl oceněn Oscarem za výkon ve vedlejší roli. Vysloužili si ho za úlohu psychopatického kriminálníka Jokera v comicsovém snímku Temný rytíř. Stal se tím po Peteru Finchovi (Network, 1976) druhým hercem, který obdržel Oscara posmrtně. V ženské kategorii se zlaté sošky dočkala španělská herečka Penélope Cruzová coby vášnivá Maria Elena v letní komedii Vicky Cristina Barcelona.

Ocenění se vyhnulo Petru Forejtovi, jedinému českému uchazeči o Oscara za loňský rok. Před jeho ozvučením snímku Wanted upřednostnili akademici film Milionář z chatrče.

Nejlepším animovaným snímkem se podle očekávání stalo poselství VALL-I. V osmileté historii této kategorie se studio Pixar radovalo z Oscara již počtvrté, obhájilo loňský triumf, kdy zvítězil snímek Ratatouille. Nejlepším cizojazyčným snímkem je velká neznámá: japonské komorní drama Okuribito (Odchody). Film režiséra Jodžira Takity porazil hlavní kandidáty, izraelský Valčík s Bašírem a německý Der Baader Meinhof Komplex. Mezi dokumenty zvítězil příběh provazochodce Philippa Petita Man on Wire (režie James Marsh)

Nejlepší původní scénář má podle Akademie schematický životopis Milk. Oscara si odnáší debutant Dustin Lance Black. Zbývající ocenění pro celovečerní snímky putovala ke kostýmnímu návrháři Michaelu O'Connorovi za historickou biografii Vévodkyně a ke střihači zvukových efektů Richardu Kingovi, jenž získal Oscara za Temného rytíře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.