Oscarovým králem je Milionář z chatrče

2. 4. 2009 - 9:02 | Téma | red

Oscarovým králem je Milionář z chatrče zdroj: tisková zpráva

Podrobnosti o 81. rozdílení Oscarů. V kalifornském Los Angeles proběhlo v neděli 22. února 2009 už 81. udílení Cen filmové akademie - Oscarů

V kalifornském Los Angeles proběhlo v neděli 22. února 2009 už 81. udílení Cen filmové akademie - Oscarů. Britský snímek Milionář z chatrče byl vyhlášen za nejlepší film roku a získal sedm dalších sošek. Romantické drama Podivuhodný případ Benjamina Buttona obdrželo ze třinácti nominací pouze tři trofeje.

PŘEHLED VÍTĚZŮ A NOMINOVANÝCH

Romance Milionář z chatrče je jasným vítězem večera. Získala přídomek nejlepšího filmu roku, oceněni byli též režisér Danny Boyle, scenárista Simon Beaufoy (za adaptaci povídkového souboru Vikase Swarupa) či kameraman Anthony Dod Mantle. Jediným mužem, který během včerejšího ceremoniálu dostal hned dvě ceny, je indický skladatel A. R. Rahman. Má Oscara za nejlepší hudbu a společně s textařem Gulzarem také za nejlepší původní píseň, kterou byla vyhlášena Jai Ho. Zbývající dvě ocenění posbíral Milionář z chatrče za nejlepší střih (Chris Dickens) a nejlepší zvuk (Ian Tapp, Richard Pryke a Resul Pookutty).

Favorizovaný snímek Podivuhodný případ Benjamina Buttona ze třinácti nominací proměnil pouze tři, navíc v okrajových kategoriích, jakými nejlepší výprava a dekorace, masky a vizuální efekty bezpochyby jsou.

Herecká ocenění putovala k favoritům. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Sean Penn za ztvárnění titulního hrdiny v biografii Milk. Je to již druhý Oscar pro osmačtyřicetiletého Američana. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Kate Winsletová, jež dramatem Předčítač proměnila svou šestou nominaci. Třiatřicetiletá herečka v budoucnu možná zaútočí na rekordy Meryl Streepové, která má patnáct nominací, z toho dva Oscary. Nedostalo se na slavný manželský pár Brad Pitt a Angelina Jolie; on se o zlatou sošku ucházel za Podivuhodný případ Benjamina Buttona, ona za krimidrama Výměna. Za vážné kandidáty byli považováni držitel Zlatého glóbu Mickey Rourke (The Wrestler), Frank Langella (Duel Frost Nixon) či právě Streepová (Pochyby).

Tragicky zesnulý Heath Ledger byl oceněn Oscarem za výkon ve vedlejší roli. Vysloužili si ho za úlohu psychopatického kriminálníka Jokera v comicsovém snímku Temný rytíř. Stal se tím po Peteru Finchovi (Network, 1976) druhým hercem, který obdržel Oscara posmrtně. V ženské kategorii se zlaté sošky dočkala španělská herečka Penélope Cruzová coby vášnivá Maria Elena v letní komedii Vicky Cristina Barcelona.

Ocenění se vyhnulo Petru Forejtovi, jedinému českému uchazeči o Oscara za loňský rok. Před jeho ozvučením snímku Wanted upřednostnili akademici film Milionář z chatrče.

Nejlepším animovaným snímkem se podle očekávání stalo poselství VALL-I. V osmileté historii této kategorie se studio Pixar radovalo z Oscara již počtvrté, obhájilo loňský triumf, kdy zvítězil snímek Ratatouille. Nejlepším cizojazyčným snímkem je velká neznámá: japonské komorní drama Okuribito (Odchody). Film režiséra Jodžira Takity porazil hlavní kandidáty, izraelský Valčík s Bašírem a německý Der Baader Meinhof Komplex. Mezi dokumenty zvítězil příběh provazochodce Philippa Petita Man on Wire (režie James Marsh)

Nejlepší původní scénář má podle Akademie schematický životopis Milk. Oscara si odnáší debutant Dustin Lance Black. Zbývající ocenění pro celovečerní snímky putovala ke kostýmnímu návrháři Michaelu O'Connorovi za historickou biografii Vévodkyně a ke střihači zvukových efektů Richardu Kingovi, jenž získal Oscara za Temného rytíře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.