Ohnivý oceán (Hidalgo)

3. 5. 2004 - 3:52 | Téma | red

Ohnivý oceán (Hidalgo) zdroj: tisková zpráva

Paříž-Dakar na koních, aneb Viggo Mortensen a jeho obdivuhodný mustang Hidalgo v pouštním závodě, během kterého se pokusí nakopat zadky nejen všem zlým Arabům. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Ohnivý oceán Joea Johnstona a studia Disney je pokusem nabídnout rodinnému publiku porci dobrodružství, přátelství, lásky i exotiky

Ohnivý oceán Joea Johnstona a studia Disney je pokusem nabídnout rodinnému publiku porci dobrodružství, přátelství, lásky i exotiky. Bohužel si nedokáže vybrat, jestli bude sledovat dramtičtější linku „dle pravdivých událostí“, nebo zda bude odlehčenou verzi Indiany Jonese. Je nasnadě, že taková nevyrovnanost může vést ke zjednodušování kultury, v jejímž prostředí se biják odehrává, ale i k úniku do patosu a vyprávěcích klišé.

Hlavní hrdina Frank Hopkins (Mortensen) je představen téměř stejným způsobem, jak tomu bylo u milostného historického dramatu Poslední samuraj. Je sice zajímavé sledovat, jak stejný stavební kámen může sloužit jinému účelu, na druhou stranu jde v případě Ohnivého oceánu o laciný vstup do děje, neb si říká o stejné pseudofilozofické finále, jako v případě Zwickova trháku: Frank je veterán z válek s Indiány, navíc sám napůl rudoch. Nedokáže se vyrovnat se svými zážitky, a tak končí jako výpitka v show Buffalo Billa.
Tam také Franka i jeho mustanga Hidalga natrefí vyslanci slavného šejka. Nabídnou hrdinovi, aby závodil v jejich slavném pouštním závodě. Po jistých rozpacích Frank souhlasí, aby se popasoval se svou budoucností i minulostí.

Ohnivý oceán Soutěž domorodců má striktní pravidla. Tím, že se jim západní hrdina nehodlá podřídit a narušuje je svou všeobjímající lidskostí, si koleduje o nepříjemnosti. Nelibost místních mužů vyvolává i náchylnost šejkovy dcery k západnímu volnomyšlenkářství.
Výsledkem těchto pnutí jsou dobrodružství jednak očekávatelná – souboje s protivníky, tak i přímo pohádková (záchrana šejkovy dcery). Nechybí ani konfrontace s divokou přírodou.
Ačkoli se snímek odehrává během závodu, tvůrci jej nedokáží vykreslit nijak dramaticky, či alespoň poutavě. Veškeré atrakce působí jako časová vycpávka. Střih nedokáže vystavět napětí (ostudně ploché finále závodu, písečná bouře).

Ohnivý oceán Jediným rozumným důvodem k návštěvě snímku může být přítomnost Vigga Mortensena (Pán prstenů) v hlavní roli. Jeho Frank Hopkins se sice uvolněnými žvýkacími svaly stylizuje do Jonesovského hrdiny, bere se však příliš vážně. A také mu chybí jonesovská touha po hmotných statcích, která Fordova hrdinu příjemně cuchala. Hopkins působí poněkud zastřeným dojmem, jako kdyby (dle názvu snímku po právu) ustupoval koni Hidalgovi, kterého po natáčení Mortensen koupil. Omar Sharif v roli šejka zdařile vykrývá prostor svěřené figury, ale to by snad měl zvládnout každý profesionální herec.

Smutné je i to, že Ohnivý oceán nedokázal lépe využít hrdinova outsiderství, a naopak vyznává tradiční pozice nahlížení na cizí kultury a na vlastní nadřazenost.
Nekoná se žádný vhled do figur arabských koňáků, nedojdeme vysvětlení, proč by své těžce vypěstované koně měli posílat na jistou smrt. Proč jejich obvyklou pohostinnost nahrazuje malost záště a strachu z cizince? Není tohle náhodou postoj, který v současnosti vyznává západní mocnost?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.