Oceňovaní herci i tvůrci uvedou filmy na karlovarském festivalu

- Téma autor: red

Už 1. července bude zahájen 46. ročník MFF v Karlových Varech. Soutěžní snímky tu uvedou například americký herec David Morse, jeden z nejpopulárnějších izraelských herců Sasson Gabai a také italský herec Remo Girone. Na festival se vrátí polský herec a režisér Jerzy Stuhr a nejznámější asijský filmař Kim Ki-duk.

Podle internetových stránek této mezinárodní přehlídky představí Morse americko-kanadský soutěžní film Spoluautor režiséra Martina Donovana. Sasson Gabai doprovodí projekci soutěžního snímku Restaurátor. Známý je i ze zahraničních produkcí, například z psychologickém dramatu Bez dcerky neodejdu či akčních snímků Rambo III a Delta Force One: Ztracená hlídka.

Italský herec Remo Girone uvede soutěžní snímek Malý klenot. Ten začal kariéru v roce 1974 ve filmu Miklose Jancsóa Řím chce znovu Caesara. O deset let později byl obsazen do role mafiána Carridiho v kultovním seriálu Chobotnice.

Americký herec Burt Young uvede na 46. ročníku karlovarského festivalu snímek Win Win režiséra Toma McCarthyho. Zásadním okamžikem pro něj nastal v roce 1976, kdy poprvé spolupracoval se Sylvesterem Stallonem na filmu Rocky. Vytvořil roli jeho budoucího švagra, která mu vynesla oscarovou nominaci. Pak s ním spolupracoval na všech pokračováních této ságy.

Jerzy Stuhr uvede ve Varech italský film Habemus papam, ve kterém ztvárnil mluvčího Vatikánu. Už v roce 1995 sem přivezl svůj režijní debut Seznam cizoložnic, o pět let později si odtud odvezl Zvláštní cenu poroty ex aequo za film Velké zvíře.

Karlovy Vary festival

Zahajovací film přehlídky Jana Eyrová uvede režisér Cary Fukunaga, který do něj obsadil i Judi Denchovou. Ta ve Varech převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Karlovarský festival uváděl snímky režiséra Kim Ki-duka pravidelně. V roce 2002 představil jeho tvůrčí profil, v dalších letech vždy jeho nejnovější dílo - v roce 2003 v soutěžní sekci Pobřežní hlídka. Letos přiveze film Arirang. Měl premiéru v Cannes, kde vyhrál sekci Un Certain Regard ex aequo s filmem Andrease Dresena Konečná uprostřed cesty.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.