O Zlatou palmu na festivalu v Cannes bude usilovat 20 celovečerních snímků

16. 4. 2010 - 6:45 | Téma | red

O Zlatou palmu na festivalu v Cannes bude usilovat 20 celovečerních snímků zdroj: tisková zpráva

O Zlatou palmu, hlavní cenu letošního již 63. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes, se bude ucházet 20 celovečerních snímků. Přehlídka začíná 12. května.

V soutěži se mimo jiné objeví film ruského režiséra Nikity Michalkova Unaveni sluncem 2., jenž je pokračováním stejnojmenného snímku z roku 1994. Autor si za něj v následujícím roce z udělování Oscarů odnesl cenu za nejlepší cizojazyčný film.

Michalkov citlivě vykreslil poměry v Rusku v 30. letech na pozadí příběhu rodiny vysokého důstojníka, která tráví prázdniny na chatě a snaží se nevnímat "kostlivce chrastícího ve skříni". Nyní přichází s pokračováním, ve kterém se na plátno opět vrátí v roli Sergeje Kotova. Hrdina unikne gulagu během bombardování na začátku druhé světové války a ocitne se na frontě jako prostý vojín.
Rusko na festivalu v Cannes bude reprezentovat také režisér Sergej Loznica s filmem You. My joy (Ty. Má radosti).

Na domácí půdě budou soutěžit čtyři režiséři: Bertrand Tavernier s filmem La princesse de Montpensier (Princezna z Montpensier), Mathieu Amalric s filmem Tournée (Turné), Xavier Beauvois se snímkem Des hommes et des dieux (Muži a bohové) a tvůrce alžírského původu Rachid Bouchareb s filmem Hors la loi (Mimo zákon).

Italský režisér Daniele Luchetti představí svůj snímek La nostra vita (Náš život), Brit Mike Leigh snímek Another year (Jiný rok).

Abbas Kiarostami, jeden z nejvlivnějších a nejkontroverznějších porevolučních íránských filmařů a rovněž jeden z nejpopulárnějších režisérů mezinárodní filmové komunity poslední dekády, přispěje filmem Copie conforme (Shodná kopie).

Na festivalu se dále představí film Autoreidži (Urážka) japonského režiséra Takešiho Kitana. Mexický režisér Alejandro González Inarritu představí své filmové drama Biutiful, v němž je muž, zapletený do nelegálního obchodu, konfrontován se svým bývalým přítelem z dětství, nynějším policistou.

Uvedeny budou i filmy čadského režiséra Mohammada Sáliha Harúna Un homme qui crie (Muž, který křičí), jihokorejského režiséra Im Sang-sua Housemaid (Služka) a jeho krajana Lee Čang-donga Poetry (Poezie). Thajský režisér Apičatpong Vírasethakul se představí s filmem Lúng Boonmee raleuk čát (Strýček Boonmee, který umí vyvolávat svůj minulý život).

Spojené státy zastupuje režisér Liman Doug s dramatem Fair game (Férová hra). Jako zahajovací snímek festivalu byl vybrán Robin Hood režiséra Ridleyho Scotta; promítnut bude mimo soutěž.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.