O čem je film Duše Paula Giamattiho

7. 9. 2009 - 12:41 | Téma | red

O čem je film Duše Paula Giamattiho zdroj: tisková zpráva

Poetická science fiction „Duše Paula Giamattiho“ nezapadá do přesného žánru, je to existenciální tragikomedie s prvky absurdity, satiry a černého humoru, ale objevují se v ní i momenty melancholické a meditativní

Poetická science fiction „Duše Paula Giamattiho“ nezapadá do přesného žánru, je to existenciální tragikomedie s prvky absurdity, satiry a černého humoru, ale objevují se v ní i momenty melancholické a meditativní.

Americký herec Paul Giamatti (hraje sám sebe) je po náročných zkouškách divadelního představení Čechovova „Strýčka Váni“ emocionálně vyčerpán. Náhodou narazí na soukromou laboratoř, která nabízí obyvatelům New Yorku úlevu do břemene, kterým je tíží jejich duše. Paul si nechá vyjmout svou duši, načež zjistí, že jeho duše má tvar a velikost zrnka hrášku. Po nezdařeném pokusu žít a jednat bez své duše si Paul pronajme duši, která prý patří jakémusi ruskému básníkovi. Když chce svou duši zpátky, dojde k nečekanému zvratu. Paul se setká s Ninou, ruskou pašeračkou, která ilegálně převáží duše z Ruska do Ameriky.

Režisérka filmu Sophie Barthesová o svém filmu řekla:

Sophie Barthesová Před třemi lety jsem našla staré vydání knihy C. G. Junga „Duše moderního člověka“. ... Té noci, kdy jsem tuto knihu dočetla, se mi zdál podivný sen, o kterém jsem přesvědčena, že je úzce spjatý s Jungovými myšlenkami. V tom snu čekám v řadě na lékařské vyšetření v podivné futuristické místnosti. Držím v rukou krabici, stejně jako všichni ostatní pacienti. Sekretářka vysvětluje, že v té krabici máme svou duši, kterou nám právě vyjmuli. Lékař ji vyšetří a určí diagnózu. V řadě hned přede mnou stojí Woody Allen. Když přijde na řadu, zjistí, že jeho duše je světle žluté zrnko hrášku. Woody Allen se rozčílí a trvá na tom, že muselo dojít k nějakému omylu, po všech těch filmech, které natočil přece nemůže mít duši maličkou jako zrnko hrášku! V tu chvíli se mě zmocní obrovské napětí. Podívám se na svou krabici a chci nahlédnout dovnitř a zjistit, jak vypadá moje duše, ale než to udělám, probudím se.

Nejprve jsem chtěla psát pro Woodyho Allena, ale říkala jsem si, že se k němu zřejmě nemám šanci dostat. Později jsem viděla film American Splendor a herecký výkon a emocionální nasazení Paula Giamattiho mě natolik uchvátily, že jsem se rozhodla napsat ten scénář pro něj. Měla jsem to štěstí, že jsem vyhrála scenáristickou soutěž na filmovém festivalu v Nantucketu roku 2006, kde jsem také náhodou potkala osobně Paula Giamattiho, který zde předával cenu Alexandru Payneovi a Jimu Taylorovi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.