Alespoň tedy v prvních dnech, kdy se do kin naženou fanoušci a milovníci nejslavnějšího archeologa. Otázkou je, co bude pak, až se dostatečně rozkřikne, že vlastně o zas tak velkou pecku nejde.
Každopádně aktuálně analýza Deadline předpovídá, že Indiana Jones a nástroj osudu se může těšit na domácí otvírák v rozmezí 60 až 65 milionů dolarů a celosvětové tržby z kin budou minimálně 140 milionů dolarů. To by bylo velice slušné, nicméně dá se očekávat, že tržby pak půjdou velice rychle dolů a konkurence v podobě Barbie, Oppenheimera a následně i Mission: Impossible bude nekompromisní.
Nedávné výsledky filmových trháků v souvislosti s pandemií naznačují, že přijetí kritiky není jediným rozhodujícím faktorem úspěchu. Například i přes ne zrovna pozitivní recenze se poslední Jurský svět a Malá mořská víla vydělaly během čtyř dnů 118,8 milionu dolarů.
Indiana Jones a nástroj osudu má zatím na Metacriticu nepříliš povzbudivé hodnocení 58 ze 100, což je oproti jeho předchůdcům solidní propad, byť je jasné, že jedničku jen tak něco nepřekoná. A 57 bodů ze 100 u dvojky je dáno spíš absencí většího počtu recenzí a vůbec tehdejším vlažnějším přijetím filmu.
Pokud by se filmu podařilo dosáhnout nebo překročit 60 milionů dolarů na domácím trhu, zařadil by se Nástroj osudu po bok filmů, které jsou určeny starším divákům, jako jsou Není čas zemřít (55,2 milionu dolarů). Nicméně aby film uspěl, musí zaujmout i mladší diváky, což je oblast, kde Nástroj osudu může výrazně pokulhávat, na rozdíl třeba od Star Wars. Především se z něj musí ale stát trvalka, na kterou se bude do kina chodit ve velkém ještě několik měsíců, a to se téměř jistě nepodaří, nejen vzhledem k obří konkurenci. Ale kdo ví, i Indy může na stará kolena překvapit.
V porovnání s předchozím filmem Království křišťálové lebky by měl mít Nástroj osudu slabší třídenní premiéru než první jmenovaný se 100,1 milionu dolarů.
zdroj: Lucasfilm