Nový film hledá odpovědi na znepokojující otázky ze snímku Nepříjemná pravda

1. 4. 2010 - 5:30 | Téma | red

Nový film hledá odpovědi na znepokojující otázky ze snímku Nepříjemná pravda zdroj: tisková zpráva

Bývalý americký viceprezident Al Gore položil v oscarovém dokumentu Nepříjemná pravda z roku 2006 znepokojující otázky týkající se změny globálního klimatu. O čtyři roky později se na ně v novém dokumentárním filmu pokusili odpovědět němečtí filmaři, napsala dnes agentura Reuters.

Snímek s názvem Die 4. Revolution - Energy Autonomy (Čtvrtá revoluce - energetická soběstačnost) režiséra Carla Fechnera ukazuje, jak by svět za 30 let mohl získávat všechnu energii z obnovitelných zdrojů a pomohl tak zpomalit změny klimatu, před nimiž Gore ve filmu varoval.

Film do německých kin vstoupil 18. března a jeho otevřeně provokativní pohled na obnovitelné zdroje energie v zemích od USA přes Německo a Čínu až po Bangladéš vyvolal bouřlivé ohlasy.

Někteří kritici chválili snahu vysvětlit cestu prostou fosilních paliv, kterou by se svět mohl ubírat, jiní film odsoudili jako politickou propagandu, kde zájmy mocných blokují širší užívání obnovitelné energie.

"Film zastává jednoznačný názor, že svět by z hlediska svých energetických potřeb mohl na 100 procent záviset na obnovitelné energii," řekl Fechner Reuters. Naprosté objektivity sice prý ve filmu není možné dosáhnout, přesto "ten náš zasluhuje mimořádnou pozornost, protože nabízíme řešení."

Jedním z nich je vysoce výkonná sluneční elektrárna ve Španělsku, která vyrábí elektřinu pro 100.000 lidí, projekty na výrobu solární energie v Bangladéši a v Mali a síť větrných elektráren v Dánsku.

Šestapadesátiletý režisér na filmu strávil čtyři roky. Objevují se v něm nositel Nobelovy ceny míru za systém drobných úvěrů pro chudé Muhammad Júnus nebo Elon Musk, jeden ze spoluzakladatelů kalifornské automobilky Tesla Motors, která vyrábí i elektromobily.

Názor, že na světě nebude nikdy dost zdrojů alternativní energie, které by uspokojily hlad po elektřině, v dokumentu zase zastává hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Fechner však uvádí, že z technologického hlediska je to možné, je to prý jen otázky politiky a hospodářství.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.