Nový film hledá odpovědi na znepokojující otázky ze snímku Nepříjemná pravda

1. 4. 2010 - 5:30 | Téma | red

Nový film hledá odpovědi na znepokojující otázky ze snímku Nepříjemná pravda zdroj: tisková zpráva

Bývalý americký viceprezident Al Gore položil v oscarovém dokumentu Nepříjemná pravda z roku 2006 znepokojující otázky týkající se změny globálního klimatu. O čtyři roky později se na ně v novém dokumentárním filmu pokusili odpovědět němečtí filmaři, napsala dnes agentura Reuters.

Snímek s názvem Die 4. Revolution - Energy Autonomy (Čtvrtá revoluce - energetická soběstačnost) režiséra Carla Fechnera ukazuje, jak by svět za 30 let mohl získávat všechnu energii z obnovitelných zdrojů a pomohl tak zpomalit změny klimatu, před nimiž Gore ve filmu varoval.

Film do německých kin vstoupil 18. března a jeho otevřeně provokativní pohled na obnovitelné zdroje energie v zemích od USA přes Německo a Čínu až po Bangladéš vyvolal bouřlivé ohlasy.

Někteří kritici chválili snahu vysvětlit cestu prostou fosilních paliv, kterou by se svět mohl ubírat, jiní film odsoudili jako politickou propagandu, kde zájmy mocných blokují širší užívání obnovitelné energie.

"Film zastává jednoznačný názor, že svět by z hlediska svých energetických potřeb mohl na 100 procent záviset na obnovitelné energii," řekl Fechner Reuters. Naprosté objektivity sice prý ve filmu není možné dosáhnout, přesto "ten náš zasluhuje mimořádnou pozornost, protože nabízíme řešení."

Jedním z nich je vysoce výkonná sluneční elektrárna ve Španělsku, která vyrábí elektřinu pro 100.000 lidí, projekty na výrobu solární energie v Bangladéši a v Mali a síť větrných elektráren v Dánsku.

Šestapadesátiletý režisér na filmu strávil čtyři roky. Objevují se v něm nositel Nobelovy ceny míru za systém drobných úvěrů pro chudé Muhammad Júnus nebo Elon Musk, jeden ze spoluzakladatelů kalifornské automobilky Tesla Motors, která vyrábí i elektromobily.

Názor, že na světě nebude nikdy dost zdrojů alternativní energie, které by uspokojily hlad po elektřině, v dokumentu zase zastává hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Fechner však uvádí, že z technologického hlediska je to možné, je to prý jen otázky politiky a hospodářství.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.