Novozélandská vláda mění zákoník práce kvůlí natáčení Hobita

30. 10. 2010 - 17:10 | Téma | red

Novozélandská vláda mění zákoník práce kvůlí natáčení Hobita zdroj: tisková zpráva

Novozélandská vláda začala ve čtvrtek měnit zákoník práce, aby dodržela dohodu se zástupci hollywoodského studia Warner Bros., díky které se na Novém Zélandu bude natáčet film Hobit režiséra Petera Jacksona. Podle agentury Reuters připravované změny ale rozdělily novozélandskou společnost.

Firma Warner Bros. minulý týden po krátkém bojkotu filmu ze strany filmových odborů oznámila, že bude uvažovat o přesunu natáčení dvoudílné adaptace románu J.R.R.Tolkiena z Nového Zélandu do zámoří. V obavě o ztrátu až 1,5 miliardy dolarů (26,7 miliard korun), které by místní ekonomice mělo natáčení přinést, se do věci vložila novozélandská vláda, která s filmovým studiem ve středu uzavřela dohodu.

Součástí dohody jsou zvláštní úlevy na daních a také změna zákoníku práce. Ta má projít parlamentem bez běžného připomínkování veřejností a bez přidělení návrhu zákona parlamentnímu výboru, což vzbuzuje odpor odborářů. "Zahraniční korporace přijde do téhle země a požaduje, aby zaměstnancům v tomto odvětví, byla odejmuta práva...to je to, co se dnes ve skutečnosti stane," řekla prezidentka novozélandských odborů Helen Kellyová, s níž souhlasí i zástupci Labouristické strany.

Z pohledu novozélandské vlády v dohodě s filmovým studiem naopak jednoznačně převažují klady. "Natáčení Hobita poskytne nejen práci pro tisíce Novozélanďanů, ale bude to stejně jako úspěšná trilogie Pán prstenů opět propagace Nového Zélandu ve světě," řekl ve středu premiér John Key.

Pán prstenů, návrat krále zdroj: tisková zpráva

Podobně jako místní politici jsou ve svém názoru na dohodu rozděleni i novozélandští obyvatelé. "Bylo důležité něco udělat pro udržení natáčení, abychom z něj mohli profitovat pracovními místy a zviditelněním země," je například přesvědčen úředník Warren Anderson.

Na druhé straně řada Novozélanďanů má dojem, že jejich premiér příliš ustoupil filmovému studiu. "Neměli bychom dělat, co nám nějaká nadnárodní společnost diktuje a měnit zákony, jen abychom vyhověli jejich pohnutkám, zaměřeným pouze na zisk," myslí si například sekretářka Leanne Jonesová.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.