Novozélandská vláda mění zákoník práce kvůlí natáčení Hobita

30. 10. 2010 - 17:10 | Téma | red

Novozélandská vláda mění zákoník práce kvůlí natáčení Hobita zdroj: tisková zpráva

Novozélandská vláda začala ve čtvrtek měnit zákoník práce, aby dodržela dohodu se zástupci hollywoodského studia Warner Bros., díky které se na Novém Zélandu bude natáčet film Hobit režiséra Petera Jacksona. Podle agentury Reuters připravované změny ale rozdělily novozélandskou společnost.

Firma Warner Bros. minulý týden po krátkém bojkotu filmu ze strany filmových odborů oznámila, že bude uvažovat o přesunu natáčení dvoudílné adaptace románu J.R.R.Tolkiena z Nového Zélandu do zámoří. V obavě o ztrátu až 1,5 miliardy dolarů (26,7 miliard korun), které by místní ekonomice mělo natáčení přinést, se do věci vložila novozélandská vláda, která s filmovým studiem ve středu uzavřela dohodu.

Součástí dohody jsou zvláštní úlevy na daních a také změna zákoníku práce. Ta má projít parlamentem bez běžného připomínkování veřejností a bez přidělení návrhu zákona parlamentnímu výboru, což vzbuzuje odpor odborářů. "Zahraniční korporace přijde do téhle země a požaduje, aby zaměstnancům v tomto odvětví, byla odejmuta práva...to je to, co se dnes ve skutečnosti stane," řekla prezidentka novozélandských odborů Helen Kellyová, s níž souhlasí i zástupci Labouristické strany.

Z pohledu novozélandské vlády v dohodě s filmovým studiem naopak jednoznačně převažují klady. "Natáčení Hobita poskytne nejen práci pro tisíce Novozélanďanů, ale bude to stejně jako úspěšná trilogie Pán prstenů opět propagace Nového Zélandu ve světě," řekl ve středu premiér John Key.

Pán prstenů, návrat krále zdroj: tisková zpráva

Podobně jako místní politici jsou ve svém názoru na dohodu rozděleni i novozélandští obyvatelé. "Bylo důležité něco udělat pro udržení natáčení, abychom z něj mohli profitovat pracovními místy a zviditelněním země," je například přesvědčen úředník Warren Anderson.

Na druhé straně řada Novozélanďanů má dojem, že jejich premiér příliš ustoupil filmovému studiu. "Neměli bychom dělat, co nám nějaká nadnárodní společnost diktuje a měnit zákony, jen abychom vyhověli jejich pohnutkám, zaměřeným pouze na zisk," myslí si například sekretářka Leanne Jonesová.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.