Nové sci-fi s dinosaury a Adamem Driverem bohužel moc neoslnilo

15. 3. 2023 - 15:20 | Novinky | Adam Homola

Nové sci-fi s dinosaury a Adamem Driverem bohužel moc neoslnilo zdroj: Foto: Sony Pictures Entertainment

Nový film Adama Drivera 65 vstoupil do kin se smíšenými ohlasy kritiků i diváků. Sci-fi thriller režisérů Scotta Becka a Bryana Woodse sleduje astronauta, který ztroskotá na tajemné planetě, kde se setká s dinosaury a dalšími nebezpečími

Premisa tak možná nezní kdovíjak originálně, ale s Driverem v čele z toho mohl být zajímavý a třeba i kvalitní film. Inu, prý není.

Film vznikl v koprodukci společností Columbia Pictures, Bron Creative, Raimi Productions, TSG Entertainment a Beck/Woods. V další roli se představí Ariana Greenblattová jako mladá dívka, která Driverově postavě pomáhá přežít na nehostinném světě.

65 je označován za akční dobrodružství s minimem dialogů a maximem napětí. 65 je nejnovějším filmem scenáristů a režisérů Scotta Becka a Bryana Woodse, kteří dříve spolupracovali na filmech Tiché místo a Strašidlo.

Název filmu odkazuje na počet dní, po které Driverova postava uvízla na planetě, kterou obývají smrtelně nebezpeční tvorové připomínající dinosaury. Zápletka filmu je inspirována láskou Becka a Woodse k Jurskému parku a Vetřelci, stejně jako jejich fascinací vesmírným průzkumem a izolací. Natáčelo se v New Orleans během pandemie COVID-19, s přísnými bezpečnostními protokoly a minimálním štábem.

Film je Driverovou první hlavní rolí v žánrovém sci-fi filmu, poté co se objevil ve vedlejších rolích ve filmech Star Wars: Síla se probouzí, Star Wars: Poslední z Jediů, Star Wars: Vzestup Skywalkera a Půlnoční speciál. Driver je oceňován za svou hereckou všestrannost a intenzitu, za filmy BlacKkKlansman a Marriage Story si vysloužil nominace na Oscara.

zdroj: Falcon

Film také ukazuje talent Greenblatt coby vycházející hollywoodské hvězdy. Greenblattová debutovala v seriálu Stuck in the Middle, který vysílá Disney Channel. Od té doby se objevila ve filmech jako Láska a příšerky, Probudím se, Na výšinách, Šéfe, baby: Rodinný podnik, Ron's Gone Wrong a Eternals.

Ne na všechny však výsledek udělal dojem. Někteří kritici chválili Driverův výkon a technickou stránku filmu, většina ostatních však kritizovala nedostatek originality, logiky a vývoje postav.

Web Roger Ebert udělil filmu dvě hvězdičky ze čtyř a napsal, že „skoro by to bylo lepší - nebo alespoň zábavnější - kdyby se 65 více opřel do té hlouposti, kdyby si pohrával se základní směšností míchání složité technologie s obdobím křídy. V tomto prehistorickém prostředí se jen zřídkakdy podaří využít Millsovy pokročilé pomůcky nějakým inspirativním způsobem.“

Vlažnou recenzi přinesl i Brian Lowry ze CNN, který film označil za „slabou ochutnávku dinosauří síly“ a uvedl, že „Driver se zdá být odhodlán otestovat loajalitu svých fanoušků některými svými posledními filmovými rozhodnutími“. Dodal, že „film působí jako cvičení ve stylu nad obsahem“ a že „díry v ději jsou dost velké na to, aby se jimi procházel T-rex“.

Benjamin Lee z deníku The Guardian byl pozitivnější, filmu udělil tři hvězdičky z pěti a označil ho za „téměř dostatečně zábavný“. Uznal, že „není tak špatný, jak by se z jeho kulis mohlo zdát“, ale zároveň připustil, že „není ani nijak zvlášť dobrý“. Pochválil Driverovo charisma a šarm Greenblatt, ale litoval, že „není moc dalších věcí, kterých by se tu dalo chytit“.

Žádná velká sláva to tedy očividně není, navzdory Driverovi a snahám tvůrců. Každopádně pokud byste se chtěli o kvalitách či nekvalitách 65 přesvědčit sami, můžete na film vyrazit do kina. Od 10. března je totiž k vidění i v českých kinech.

zdroj: Sony Pictures Entertainment

Akční sci-fi thriller měl ale nevýrazný i úvodní víkend s domácími (tzn. americkými) tržbami 12,3 milionu dolarů a celosvětovými 20 miliony dolarů. Tato částka zdaleka nedosahuje produkčního rozpočtu filmu, který činil 91 milionů dolarů. Film se sice může nadechnout až na streamech, nicméně tam už to bude pozdě a nový Driverův film je tak oficiální propadák jak po kritické, tak i po komerční stránce.

Jedním z faktorů mohl být nedostatek účinného marketingu a propagace. Na rozdíl od jiných filmových trháků, které budují hype po několik měsíců nebo dokonce let, zůstával 65 zahalen tajemstvím až do zveřejnění traileru v lednu 2023, tedy pouhé dva měsíce před premiérou. Tento přístup sice mohl vzbudit zvědavost, ale mnoho potenciálních diváků zůstalo neznalých a bez zájmu. Samotný trailer byl navíc neurčitý a nedokázal zprostředkovat děj ani atraktivitu filmu, pouze se v něm mihl Driver střílející futuristickými zbraněmi na dinosaury.

Dalším důvodem pro takový propad filmu mohla být prostá šuškanda, neboť film začal poměrně rychle sbírat negativní recenze i ohlasy. Recenzenti na serveru Rotten Tomatoes udělili filmu mizivé skóre 38 % a kritizovali ho za nudnost, nelogičnost a špatně napsaný scénář. Mnozí si stěžovali na mrhání Driverova talentu a jeho postavu označovali za nevýraznou a nepřitažlivou. Diváci také filmu udělili nízké hodnocení CinemaScore C+, přičemž se odvolávali na nesmyslný a zavádějící děj, který v nich zanechal pocit, že byli podvedeni odhalením ve třetím dějství, které podkopalo premisu a sázky.

A konečně, 65 se v pokladnách kin potýkal s tvrdou konkurencí. Film se musel utkat se dvěma velmi očekávanými pokračováními – Vřískotem VI a Creedem III - s oddanými fanouškovskými základnami a pozitivními recenzemi. Vřískot VI si zajistil první místo s úvodním víkendem za 44,5 milionu dolarů, zatímco Creed III měl silný druhý víkend s 21 miliony dolarů. Na rozdíl od 65 měly tyto filmy jasnou žánrovou identitu a cílové publikum, oslovily hororové, respektive sportovní fanoušky. Film 65 se naopak snažil vytvořit soudržnou identitu, protože směs sci-fi, akčních, realistických a fantasy prvků u diváků nenašla odezvu.

Zdroje: Box Office Mojo , Metacritic , Sony Pictures

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: Našlapaná akční jízda John Wick: Kapitola 4

Recenze: Našlapaná akční jízda John Wick: Kapitola 4

24. 3. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Keanu Reeves bojuje proti zabijácké elitě a posouvá hranice akčního žánru.
Nový Star Wars film přebírá tvůrce seriálu Peaky Blinders

Nový Star Wars film přebírá tvůrce seriálu Peaky Blinders

24. 3. 2023 | Novinky | Adam Homola

Jen co odešel známý scénárista Damon Lindelof, ujal se projektu další známý a úspěšný pisálek, Steven Knight. Jsou tak Star Wars konečně v dobrých rukách?
Jak přílišná sebedůvěra Dwayna Johnsona zmařila jeho plánované ovládnutí DC

Jak přílišná sebedůvěra Dwayna Johnsona zmařila jeho plánované ovládnutí DC

24. 3. 2023 | Novinky | Adam Homola

Dwayne „The Rock“ Johnson chtěl ve svém sólovém filmu z roku 2022 oslnit superhrdinský vesmír DC jako Black Adam, mocný antihrdina a antagonista.
Poslední ukázka k divokému Drákulovi Nicolase Cage je tady

Poslední ukázka k divokému Drákulovi Nicolase Cage je tady

24. 3. 2023 | Trailery | Adam Homola

Finální trailer k filmu Renfield nám zatím nejjasněji ukazuje, jak Nicolas Cage podmanivě ztvárnil nechvalně proslulého Drákulu.