Nové české filmy budou opět k vidění v New Yorku

- Téma autor: red

V New Yorku se listopadu již pojedenácté představí nové české filmy. Tradiční festival nabídne sedm snímků, z toho tři na něm budou mít severoamerickou premiéru. Mimo jiné se na něm objeví i film Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka, který se za Česko uchází o nominaci na Oscara. ČTK o tom informovala kurátorka přehlídky Irena Kovářová.

Na rozdíl od minulosti, kdy se festival konal v brooklynské BAMcinématek, se letos české snímky představí na dalších dvou místech. A to v Českém centru, kde se bude promítat většina filmů, a v kině Film Forum na Manhattanu.

Tamní projekce snímku Kawasakiho růže za účasti režiséra 27. listopadu přehlídku uzavře. Hřebejkovi ale bude 4. listopadu patřit i úvod přehlídky. Zahájí ji totiž severoamerická premiéra jeho záznamu soudobého operního představení o procesu s Miladou Horákovou nazvaného Zítra se bude... tvůrců Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila.

Další premiérou nového českého filmu v Severní Americe, kterou festival nabídne, bude film 3 sezóny v pekle režiséra Tomáše Mašína. Režisér se také zúčastní projekce svého filmu v BAMcinématek na závěr první části přehlídky. Na severoamerickém kontinentu se poprvé představí i film Zoufalci, jejž režírovala Jitka Rudolfová.

Kawasakiho růže

Dále přehlídka nabídne dokument Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty do Polska a dva krátké filmy, jež zvítězily na loňském Famufestu. Prvním je polodokumentární snímek Rozálie Kohoutové Roma Boys, který se věnuje problematice menšiny uvnitř menšiny, konkrétně homosexualitě v romské komunitě. Druhým je dokument Alda o ženě postižené Alzheimerovou nemocí od režisérky Viery Čákanyové.

Přehlídka nových českých filmů, již pořádá České centrum ve spolupráci s BAMcinématek a Film Forem, má letos netradičně dvě části. První, hlavní, se koná 4. až 9. listopadu. Projekce snímku Kawasakiho růže ji pak 27. listopadu uzavře.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.