Není čas na slzy (Gwenchana uljima)

3. 7. 2008 - 11:31 | Téma | red

Není čas na slzy (Gwenchana uljima) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Režie, scénář a kamera: Min Boung-hun. Hudba: Woo Jong-min. Střih: Park Gok-ji. Hrají: Muhammad Rahimo. Korea 2001, 108 min. Barevný, anglické titulky. Uvedeno na 37. MFF Karlovy Vary 2002. Těžko psát o snímku, který kromě pár vhledů do snad tradičního středoasijského venkova nenabízí prakticky nic, a kde asi jediným vzrušujícím momentem je chvíle, kdy slepice jeden den nesnese vajíčko

mffkv02_recenze
Těžko psát o snímku, který kromě pár vhledů do snad tradičního středoasijského venkova nenabízí prakticky nic, a kde asi jediným vzrušujícím momentem je chvíle, kdy slepice jeden den nesnese vajíčko.

Celý plochý příběh sestává v tom, že Muhamed, prolhaný a líný mladík, prohrál v Moskvě při své vášni pro gamblerství i své vzácné a drahé housle, a nyní se vrací do své rodné vesnice, aby se skryl před věřiteli – snad ruskou mafií – u svých rodičů a ještě školou povinného bratra. Pouzdro od houslí schová a tvrdí, že je slavným virtuosem, nyní se soustředícím na sepsání nové skladby. Matka však není slepá a vidí, že něco nehraje (natož syn na housle), ale syn se s ní na toto téma odmítá bavit. A děda? Ten odchází každý den do hor, kde prý snad kutá zlato.

Další „děj“ spočívá v tom, že Muhamed chodí po vesnici, zdraví se s přáteli i nepřáteli, slibuje zahrát na svatbě dceři místního boháče (což také nesplní), chodí zjišťovat, zda děda konečně nenašel nějaké zlato – a aby časem přišel na to, že děda pokračuje v práci jeho tragicky ve skalách zemřelého otce, kdy lámal pouhý kámen, aby z něj postavil ve vesnici dům pro svého nezdárného syna.

Zde snad byla jedinečná možnost dát filmu nějakou fazónku, smysl, poselství, ale celý dialog nezvedený vnuk – poctivý děd skončí dříve, než začal, za použití několika málo pseudofilozofických frází. A když se následně ve vesnici objeví policie, Muhamed sbalí svých pět švestek a zas někam odchází. Na kopci nad vesnicí se sice na chviličku zastaví – ale znáte to, není čas na slzy.

Jako exkurze do odlehlého horského kraje s jeho běžným denním životem, prací i okázalou svatbou by mohl snímek splňovat nějaká kritéria. Či jako určitá výpověď o stylu života současných středoasijských dělníků. Ale ani tak nezobrazuje mnohotvárnost a mnohovrstevnost tohoto života, jak to zvládá např. jiný festivalový soutěžní snímek Falešná bankovka.

Ano, abych nezapomněl – pokud jste napjati, jak to dopadlo s tím vajíčkem, zmíněným v úvodu recenze, nebojte se, druhý den slepice snesla hned dvě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.