Německá kina loni zaznamenala nárůst tržeb o čtvrtinu, česká pokles

10. 1. 2010 - 16:26 | Téma | red

Německá kina loni zaznamenala nárůst tržeb o čtvrtinu, česká pokles zdroj: tisková zpráva

Německé kinosály v loňském roce navzdory hospodářské krizi zaznamenaly rekordní tržby i počty návštěvníků. Ve srovnání s rokem 2008 vzrostly tržby o 25 procent na téměř 965 milionů eur (přes 25 miliard korun). Do kin totiž přišlo téměř 144 milionů návštěvníků, což znamená nárůst o 16 procent, oznámil dnes německý svaz filmových distributorů. Předloni se v Německu do kina vydalo 129 milionů lidí.

Výsledný nárůst tržeb je jedním z nejvyšších za nejméně 20 let a celkově patří loňský rok k nejúspěšnějším za uplynulých 60 let, tvrdí šéf německého distribučního svazu Johannes Klingsporn.

Absolutně nejnavštěvovanějším filmem roku byl v Německu americký animovaný snímek Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů, na který přišlo přes 8,7 milionu lidí. Druhou příčku obsadil Harry Potter s podtitulem Princ dvojí krve, který prodal 6,1 milionu vstupenek. Třetí skončil domácí kinohit "Wickie und die starken Männer" (Wickie a silní muži), jenž do kin přilákal téměř pět milionů Němců.

Do nárůstu tržeb výrazně promluvily filmy v 3D digitálním formátu, které se prosadily hlavně v druhé polovině uplynulého roku. Kromě nejúspěšnějšího z těchto snímků, jímž byla Doba ledová 3, se podařilo do konce roku krátce po uvedení do kin pokořit hranici 2,5 milionu návštěvníků i velkofilmu Avatar režiséra Jamese Camerona.

Filmová branže si od trojrozměrných slibuje podobné úspěchy také v tomto roce. Nejen do německých kin totiž vstoupí snímky jako Alenka v říši divů Tima Burtona a třetí díl Příběhu hraček. Promítání trojrozměrných filmů přitom umožňuje 500 z 4800 promítacích pláten v Německu. V kinech letos mají být uvedena rovněž volná pokračování kasovních trháků Iron Man a Sex ve městě.

V České republice loni návštěvnost kin pravděpodobně mírně klesla. Unie filmových distributorů koncem roku uvedla, že do listopadu přišlo do tuzemských kinosálů 11,188 milionu diváků, což bylo meziročně o 243.000 méně. Tržby kin ze vstupného naopak díky vyšším cenám meziročně vzrostly o 31 milionů korun na 1,136 miliardy korun.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.