Německá herečka Schygullová převzala na Febiofestu cenu Kristián

25. 3. 2010 - 22:38 | Téma | red

Německá herečka Schygullová převzala na Febiofestu cenu Kristián zdroj: tisková zpráva

Slavná německá herečka Hanna Schygullová převzala při zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest čestnou cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii.

Stalo se tak v multikině Cinestar Anděl před projekcí filmu Reinera Wernera Fassbindera Manželství Marie Braunové z roku 1978.  Herecké legendě, která se do mezinárodního diváckého i kritického povědomí zapsala právě rolemi ve Fassbinderových autorských projektech, předal ocenění ministr kultury Václav Riedlbauch.


"Je trochu zvláštní být nedávno ještě mladá a najednou dostat cenu za celoživotní dílo. Ale i stará jabloň může mít jablka. Jinými slovy - já ještě nekončím," uvedla Schygullová. Herci jsou podle ní něco jako děti, které si se svými rolemi, které s nimi zrají, hrají po celý život.


"Mým cílem jsou teď charakterní postavy, jimiž chci předat to, co jsem prožila a jak jsem vyzrála," dodala herečka. Je jí trochu líto, že na podzim svého života nemůže být se svým objevitelem Fassbinderem, s nímž natočila polovinu z jeho padesáti filmů. S hosty slavnostního zahájení Febiofestu se rozloučila úryvkem z písně Bertolda Brechta.


Zahajovací večer přehlídky, která do 2. dubna v Praze uvede na 438 představeních 184 filmů z 57 zemí, nabídl další tři zahajovací projekce. Americko-německá režisérka Sherry Hormannová osobně představila snímek Květ pouště. Zachytila v něm osud topmodelky přelomu 80. a 90. let Waris Dirieové, která jako třináctiletá uprchla z rodného Somálska do Londýna a svět upozornila na stále aktuální problém ženské obřízky.


Před projekcí dokumentu Olgy Špátové o architektovi Janu Kaplickém Oko nad Prahou byly předány Ceny Jaromila Jireše. Asociace režisérů a scenáristů jí každoročně odměňuje podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrčích počinů. Letos ji udělila společnosti La Fabrika Richarda Balouse jakožto donátora multikulturního zařízení a projekcí nekomerčních filmových děl a také uskupení OSA 9. Jde o artová pražská kina Aero, Evald, Mat a Světozor spojená tramvajovou linkou číslo 9.


Čtvrtou dnešní zahajovací projekcí byl americko-italský snímek Všichni jsou v pohodě, ve kterém hraje Robert De Niro vedle Drew Barrymoreové, Kate Beckinsaleové a Sama Rockwella. Distribuční společnost Falcon ho do kin uvede od 1. dubna.

Během dubna se festival rozjede mimo Prahu a zaplní kina v Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě. Zahajovacím snímkem bude nový projekt Alice Nellis nazvaný Mamas&Papas. Samostatně se Febiofest uskuteční v osmi slovenských městech.

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.