Nelson Pereira dos Santos navštívil Prahu

3. 7. 2009 - 8:21 | Téma | red

Nelson Pereira dos Santos navštívil Prahu zdroj: tisková zpráva

Slavný brazilský režisér Nelson Pereira dos Santos navštívil při příležitosti filmového festivalu LATINOAMERICANO (1

Nelson Pereira dos Santos Slavný brazilský režisér Nelson Pereira dos Santos navštívil při příležitosti filmového festivalu LATINOAMERICANO (1. týden latinskoamerických filmů v kinu Světozor) Prahu. Jeho film Jak chutný byl můj Francouz byl promítnut při slavnostním zahájení festivalu 19. 5. 2009, s osobní účastí režiséra. Ten se 20. května účastní projekce svých filmů v kinu Ponrepo v Bartolomějské ulici, kde Národní filmový archiv připravil několikadenní přehlídku jeho snímků (uváděny jsou filmy Severní předměstí Ra, Rio 40 stupňů, Vyprahlé životy a Jak chutnal můj Fancouzek).

Příležitost k setání s tímto světově proslaveným režisérem, zakladatelem moderní jihoamerické kinematografie, je výjimečná a vzácná.

Stanislav Buzek, Tiscali

NELSON PEREIRA DOS SANTOS – portrét režiséra

Pokud chce někdo poznat moderní latinskoamerický film, stěží se může vyhnout jeho zakladatelské osobnosti - Nelsonu Pereirovi dos Santosovi. Bývá nazýván otcem brazilského Cinema Novo, ale zároveň ho můžeme považovat za iniciátora snah o nezávislost a osvobození v rámci kinematografií třetího světa, které naplno propukly v šeedsátých letech.

Severní předměstí Ria (1958) Pereira dos Santos (narozen roku 1928) debutoval dokumentem Mládí již v roce 1949. Předtím studoval práva, pracoval jako novinář a při svém pobytu v Paříži se zapsal do kurzů filmové školy IDHEC. Počáteční, ještě krátkometrážní filmy natáčel v Sao Paolu, ale následně přesídlil do Ria de Janeira, kde v první polovině 50. let prošel různými profesemi filmového průmyslu - od asistenta režie přes střihače až po herce a scenáristu. Prostředí Ria de Janiera a zájem o populární film se staly určující pro jeho budoucí tvorbu. Avšak Pereira dos Santos zašel mnohem dál než jeho mentoři z tehdejší mainstreamové kinematografie. Chtěl film přiblížit skutečným lidovým masám a jejich životy zase otisknout do filmových obrazů. Jeho první celovečerní snímek Rio 40 stupňů (1955) se stává přelomem: kamera z bezprostřední blízkosti zaznamenává události z favel, chudinských čtvrtí velkoměsta, a představuje postavy dosud vykázané z hájemství únikové zábavy: nuzáky, dělníky, Brazilce afrického původu. Příběhy blízké obyčejným lidem se zároveň stávají kritickou výpovědí o stavu země. Tento přístup spolu s novátorským modelem produkce (nízký rozpočet hrazený často z vlastních zdrojů) a technikou (minimální štáb pracující s neherci v reálu) je Pereirou dos Santosem dále podporován a přechází volně do užívání nastupujících filmařů Cinema Novo.

Vyprahlé životy (1963) Po Severním předměstí Ria (1958), druhé části z plánované, leč neuskutečněné trilogie, natáčí Pereira dos Santos drama o lásce a pomstě Mandacaru Vermelho (1961) a zejména slavné Vyprahlé životy (1963). Příběh o chudé rodině, těžce zápasící v době sucha o přežití na jedné zapadlé farmě, mu vynesl cenu v Cannes a pozornost mezinárodní kritiky i publika. V pozdějším období ztvárňuje Pereira dos Santos svá charakteristická témata chudoby, sociální nespravedlnosti a kolonialismu rovněž skrze formu alegorie. Tou je vyprávěn mj. snímek s leitmotivem kanibalismu Jak chutnal můj Francouzek (1971), který v době svého uvedení vyvolal značné pozdvižení hlavně u bývalých (?) kolonizátorů z bohatého severu. Kritické ostří se z Pereirovy tvorby nevytratilo ani dnes, jak dokládá jeho poslední film Brasília 18% (2006) pojednávající o korupci a praní špinavých peněz v politických kruzích.

Napsal Jan Křipač z odd. filmových historiků NFA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.