Nejlepší filmy roku 2005

16. 1. 2006 - 4:33 | Téma | red

Nejlepší filmy roku 2005 zdroj: tisková zpráva

Nejlepší filmy roku 2005 dle Šimona Šafránka a Vojtěcha Ryndy. Rok 2005 uplnynul docela rychle, na můj vkus až moc rychle. V kinech se ovšem objevilo poměrně dost zajímavých kousků, stejně jako nových ambiciózních festivalů a přehlídek

Rok 2005 uplnynul docela rychle, na můj vkus až moc rychle. V kinech se ovšem objevilo poměrně dost zajímavých kousků, stejně jako nových ambiciózních festivalů a přehlídek. Trend neotřelých a artovějších atrakcí navíc zřejmě bude pokračovat, neboť na hřišti se objevilo několik nových distribučních společností, které chystají příští rok dovézt takové filmy, jako například Dítě (L‘Enfant) bří Dardenneových, nebo Clerks 2 Kevina Smithe.

HLAVNÍ FILMOVÁ OCENĚNÍ V ROCE 2005:
Oscar – Nejlepší film: Million Dollar Baby Clinta Eastwooda.
Zlatý glóbus – drama: Letec (The Aviator) Martina Scorseseho.
Zlatý glóbus – komedie: Bokovka (Sideways) Alexandera Paynea.
Sundance: Forty Shades of Blue Iry Sachse
Berlinale: U carmen eKhayelitsha Marca Dornforda-Maye.
Cannes: Dítě (L’Enfant) Jean-Pierra a Luca Dardenneových.
Karlovy Vary: Můj Nikifor (Mój Nikifor) Krzysztofa Krauzeho.
Benátky: Zkrocená hora (Brokeback Mountain) Anga Leeho.

NEJLEPŠÍ FILM za rok 2005 DLE ŠIMONA ŠAFRÁNKA
Nejlepším filmem premiérovaným v loňském roce pro mě bylo tiché drama o přátelství, pomstě a odpuštění Tři pohřby Melquiadese Estrady (The Three Burials of Melquiades Estrada) Tommyho Lee Jonese. Po krajině téměř bezchybného scénáře Guillerma Arriagy se debutant Jones pohybuje jako zkušený cow-boy. Cit pro maximální detail a vynikající herecké výkony se tu snoubí s dokonalou peckinpahovskou atmosférou. Jo jo, cestovat napříč zemí s mrtvým kámošem a jeho vrahem bylo vždycky mým tajným snem. V ČR v dubnu 2006.

Crash PŘEKVAPENÍ ROKU:
Nenápadné skládačkové drama s dominovým efektem Crash Paula Haggise z vánočního Los Angeles s Mattem Dillonem a Terrencem Howardem v hlavních rolích. Trochu jako Altmanovy Prostřihy, kdyby jim někdo přibrousil zuby a dal si na tom záležet.


NEJLEPŠÍ FILMY DLE VOJTĚCHA RYNDY:

Když mám vybírat "nejlepší" filmy, sahám po těch, co mi prostě utrhly hlavu a nasadily mi ji až u východu z kina. Ano, je to subjektivní. A ne, nezáleží na žánru nebo nedejbože na obecném přesvědčení. Z českých distribučních premiér roku 2005 to byly v abecedním pořadí tyhle:

DĚJINY NÁSILÍ (A HISTORY OF VIOLENCE), r: David Cronenberg
Všechno dává smysl, všechno má několik rovin významů, režisér Cronenberg se nezpronevěřuje žádné své obsesi a zároveň je to biják, kterému musí rozumět každý, pokud jen trochu chce. Způsob, jak propašovat do mainstreamu umění.

KARLÍK A TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU (CHARLIE AND THE CHOCOLATE FACTORY), r: Tim Burton
Kongeniální spolupráce tří tvůrců - autora předlohy Roalda Dahla, režiséra Burtona a hlavního hereckého představitele Johnnyho Deppa. "Karlík" je z toho druhu filmů, kde žasnete, že to tomu režisérovi stojí za to, ale zároveň jste mu za to vděční až na půdu.

Mrtvá nevěsta MRTVÁ NEVĚSTA TIMA BURTONA (THE CORPSE BRIDE), r: Tim Burton
Ano, letos byl rok Tima Burtona. Trefit se dvakrát do černého v rozmezí pouhých pár měsíců umí jen génius. A jen génius umí točit filmy pro děti tím způsobem, že není pochyb o tom, že děti jsou jen malí dospělí. A že géniové jsou doživotní děti.

VÁLKA POLICAJTŮ (36 QUAI DES ORFÈVRES), r: Olivier Marchal
Drsné, syrové, chlapské policajtské drama. Pravdivé do té míry, že se spousta z těch historek skutečně stala a že režisér Marchal opravdu sloužil na jednom pařížském okrsku. Letošní definice pojmu "stará škola".

ZEMĚ MRTVÝCH (LAND OF THE DEAD), r: George A. Romero
Být na světě spravedlnost, je Romero vzýván jako božstvo mezi autorskými filmaři. Už počtvrté dokázal na velmi omezeném půdorysu (zombie horor) předvést dokonalou metaforu nesmírně komplexní záležitosti (současná Amerika). Funguje každá scéna, každý záběr, každá věta. Okamžitá klasika.

Český bonus
VELKÁ VODA, r: Ivo Trajkov
Nejlepší český film roku, nevadí-li, že v něm neuslyšíte slovo česky. Trajkovovo převyprávění dětství ve stalinistickém dětském domově v Makedonii po 2. světové válce mi každou vteřinou dávalo pocit, že tím malým klukem mezi zdmi jsem opravdu já. A to je maximální filmařina.

DOBLBA!, r: Petr Vachler
Nejlepší český film roku, nepočítám-li koprodukční Velkou vodu. A jak to u nás bývá, taky tragicky nepochopený. Vachler prostě natočil multižánrový hybrid grotesky, tragikomedie a zenbuddhistické nalejvárny, který je výrazem svého tvůrce a ne diváckého očekávání.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
VOJTĚCH RYNDA a NEZAPOMENUTELNÉ SCÉNY ROKU 2005
ŠIMON ŠAFRÁNEK a NEJZAJÍAVĚJŠÍ FILMY ROKU 2005

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.