Issa kontaktuje z neznámých pohnutek bankéře (Willem Dafoe) a sociální pracovnici (Rachel McAdamsová), které tvrdí, že chce začít nový poctivý život, ale chová se stále poněkud podezřele (což možná soucvisí s tím, že byl nedávno mučen v Rusku).
Philip Seymour Hoffman, hlava jedné ze špionážních služeb, dojde k názoru, že Issa je skutečně nevinný člověk, a snaží se využít ho k tomu, aby získali kontakty, vedoucí ke skutečným teroristům. Ostatní špionážní služby (německé i americké) ale mají jiné plány...
zdroj: Forum Film CZ & SK
Film Nejhledanější muž vznikl na motivy stejnojmenné knihy Johna le Carrého, je to špionážní thriller, ale možná trochu jiného typu, než si dešní divák představí pod slovy "špionážní thriller". V celém filmu se totiž vůbec nestřílí (myslím, že dokonce ani nikdo nevytáhne zbraň), nic nevybuchuje, a nejakčnější scéna spočívá v jednom nabouraném autě a v tom, že někdo nečekaně rychle vystoupí z metra, aby setřásl pronásledovatele.
Což nemyslím ani v nejmenším jako kritiku, výbuchy mi nechybí, jen upozorňuji, že můžete v kině dostat něco jiného, než očekáváte.
No a jistě vám nemusím říkat, že jsem knižní předlohu nečetl, takže netuším, jestli věci, které se mi na filmu nelíbily, jsou spíše vinou le Carrého nebo vinou scenáristy.
Film se totiž snaží být naprosto vážný, psychologický, plný morálních (především) dilemat. A něco tak vážného a sofistikovaného by si zasloužilo o dost sofistikovanější scénář, než film má.
Některá rozhodnutí a změny chování některých postav mi přišla velmi špatně motivovaná a vysvětlená. Někdo prostě dojde k nějakému názoru a začne velmi riskovat, aby něčeho dosáhl, aniž bych měl pocit, že k tomu má významnější důvod, než "scenárista potřeboval, aby se to stalo". Jeden příklad z několika: Sociální pracovnice uvěří během dvou dní zcela neznámému imigrantovi - recidivistovi, že je nevinný (ačkoliv oficiální orgány tvrdí opak), a začne s ním před oficiálními orgány prchat, čímž si logicky musí zcela zničit kariéru a život (i kdyby náhodou měla pravdu). Ano, k takové situaci by MOHLO dojít, ale představoval bych si, že k takovému rozhodnutí inteligentní žena se spoustou zkušeností s imigranty potřebuje podstatně více informací, než měla v tomto filmu.
A stále mě irituje (už několik desetiletí), jak Američané považují "Karpov" za to úplně nejběžnější ruské jméno - jmenuje se tak v amerických filmech každý druhý Rus (ale to je jen taková perlička).
Následkem toho, jsem byl vtažen do děje podstatně méně, než bych měl být, a ke konci dvouhodinového filmu jsem se už každou chvíli díval na hodinky a párkrát se dokonce zasmál na nesprávném místě.
Což je škoda, protože režii není co vytknout a herecké výkony (především Hoffman, blahé paměti) jsou velmi kvalitní (jen McAdamsová a Issa mě občas trochu iritovali).
Hlavní problém je opravdu v tom, že tento typ filmu (narozdíl třeba od Želv ninja) MUSÍ být vystavěn na sofistikované zápletce, ve které mají postavy dostatečnou a pro diváka pochopitelnou motivaci pro své nepředvídatelné chování. Pokud tomu tak není, film přestává velmi snadno fungovat.
Nejhledanější muž přesto docela funguje, ale jen tak tak...
Hodnocení: 60 %