Nejenom filmové publikum okouzlila herečka Jana Brejchová

6. 1. 2010 - 18:02 | Téma | red

Nejenom filmové publikum okouzlila herečka Jana Brejchová zdroj: tisková zpráva

Herečka Jana Brejchová patří mezi největší hvězdy české a československé kinematografie. Před filmovou kamerou se poprvé objevila už ve třinácti letech a díky uhrančivým očím, notné dávce půvabu a nezpochybnitelnému talentu se rychle stala jednou z nejobsazovanějších hereček

Hvězdnou auru si Brejchová, která 20. ledna oslaví sedmdesátiny, udržela prakticky po celou kariéru, ačkoli v posledních letech se objevovala hlavně v zájezdových divadelních Jana Brejchová zdroj: tisková zpráva představeních.

"Divadlo mě pohltilo, je svobodnější, můžu si vybrat, co chci hrát. Můžu oslovit režiséra, herce... Ve filmu dostanete scénář, a buď ho vezmete, nebo ne," řekla. Přesto - nebo možná právě proto - ale na Brejchovou filmaři nezapomněli. Před čtyřmi lety ji Jan Hřebejk obsadil do Krásky v nesnázích a Brejchová ve své dosud poslední velké filmové roli zazářila a právem si v březnu 2007 odnesla Českého lva. Radost z ceny jí však o čtvrt roku později zkalila smrt manžela, herce Jiřího Zahajského.

Od té doby se Brejchová ale před kamerou objevila už jen nakrátko v seriálu Velmi křehké vztahy, kam ji přivedl režisér Vladimír Drha. Ten jí nabídl roli také ve filmu Anglické jahody, herečka mu ale krátce před natáčením odřekla - nebyl to přitom rozmar hvězdy, ale rozumná úvaha. Brejchová totiž začala trpět roztroušenou sklerózou. "Film už točit nebudu. Je to smutné, ale už jsem se s tím smířila," řekla loni. Místo toho se ještě více zaměřila na divadlo, které jí pomáhá procvičovat paměť.

Na jejím kontě ale i tak zůstane neuvěřitelné množství filmových i televizních rolí. Od debutu ve filmu Ladislava Helgeho Olověný chléb (1953) přes role ve Weissově Vlčí jámě (1957), Krejčíkově Vyšším principu (1960) nebo řadě komedií ze Jana Brejchová zdroj: tisková zpráva 60. a 70. let jich bylo více než sto a nebylo výjimkou, že Brejchová natočila v jednom roce i čtyři filmy, některé dokonce natáčela zároveň. Neměla přitom žádné formální herecké vzdělání, vše se učila za pochodu, zato od těch nejlepších.

    Na "place" se od začátku potkávala s velkými osobnostmi, ať už to byli herci jako Jiřina Šejbalová, František Smolík, Vlasta Fabianová či Zdeňka Baldová, nebo přední režiséři. Rozhodující vliv měl na Brejchovou například Evald Schorm, Zdeněk Podskalský v ní zase objevil komediální talent. "Mám zkušenost, že čím větší herec, tím je skromnější a slušnější. Takže většinou ke mně byli moji kolegové laskaví a trpěliví," vzpomínala před několika lety Brejchová na počátky své dráhy.

Zpočátku to přitom nevypadalo, že druhé nejstarší z osmi dětí rodiny Brejchových udělá velkou hereckou kariéru. "Jsem šílená trémistka. Nenapadlo by mě být herečkou," řekla o svém dětství, kdy se veřejně neprojevovala a třeba rozšířené recitační soutěže ji naprosto míjely. Pak si ji, třináctiletou hubenou dívku "samá ruka samá noha", vybral režisér Helge a vše bylo rázem jinak. Brejchová šla sice ještě dělat písařku do Laktosu, nakonec se ale ukázalo, že u filmu bude platnější.

Nikdy se ale úplně nezbavila studu. "Celý život bojuju s plachostí a ostychem. To, že jsem herečka, vypadá možná paradoxně, ale já jsem v těch rolích schovaná," přiznává. Půvabná blondýna s uhrančivýma očima se ale i tak, a přes počáteční nesouhlas rodičů, rychle stala jednou z nejzářivějších hvězd českého stříbrného plátna. Brejchová sama přitom o své kráse dodnes pochybuje. "Já jsem nebyla krásná. Byla jsem fotogenická, a to je velký rozdíl," říká Brejchová často.

Poněkud tak nabourává obraz dokonalého sex-symbolu, který z ní média ve své době udělala. Tomu se ale "Brejška" bránila už dříve, postupně se přehrála do charakterních úloh a nesplnila se jí tak obava, že skončí jako "stárnoucí diblík". Před kamerou se navíc nebála ukázat i nenalíčenou stárnoucí tvář. Veřejnost ale stejně pozorně jako obličej sledovala i hereččin soukromý život, zejména když žila s řadou slavných mužů. Už v sedmnácti si vzala začínajícího Miloše Formana; vydrželi spolu tři roky.

Poté se - spíše z jakéhosi trucu - provdala za německého herce Ulricha Theina, se kterým se rozvedla už po roce. Potřetí se provdala za Vlastimila Brodského a manželství, ve kterém se narodila dcera Tereza (která zdárně kráčí v hereckých stopách rodičů), vydrželo dlouhých 18 let. Poté žila Brejchová přes deset let s Jaromírem Hanzlíkem, aby se začátkem 90. let dala dohromady s dlouholetým rodinným přítelem Jiřím Zahajským.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.