Návštěvnost kin do listopadu klesla, tržby vzrostly

29. 12. 2009 - 9:42 | Téma | red

Návštěvnost kin do listopadu klesla, tržby vzrostly  zdroj: tisková zpráva

Od ledna do listopadu mírně klesla návštěvnost českých kin. Do kinosálů přišlo 11,188 milionu diváků, což bylo meziročně o 243.000 méně. Díky vyšším cenám však tržby kin meziročně vzrostly o 31 milionů korun na 1,136 miliardy korun. ČTK o tom informovala Unie filmových distributorů.

Loni vykázala česká kina rekordní tržby 1,22 miliardy korun, které byly o 20 milionů korun vyšší než v roce 2007. 12,88 milionu lidí přišlo do kin v roce 2008, což je nejvyšší návštěvnost za posledních 14 let. O rok dříve kina evidovala 12,83 milionu návštěvníků.

Letošní jen mírný pokles návštěvnosti kin podle odborníků souvisí zejména s tím, že v kinech byly i letos promítány divácky atraktivní tituly.

Mezi nejvíce navštěvované filmy letos patřila romantická komedie Marie Poledňákové Líbáš jako bůh, americký animovaný snímek Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů či film Harry Potter: Princ dvojí krve. V závěru letošního roku pak k hlavním filmovým trhákům patří sci-fi snímek Avatar režiséra Jamese Camerona, který se vzápětí po prosincové premiéře umístil v čele nejnavštěvovanějších snímků českých kin.

Každým rokem pokračuje trend zvyšování vstupného. V roce 2000 stála v průměru vstupenka 68,02 koruny, v roce 2004 už 91,80 koruny a v polovině letošního roku diváci za vstupenku v průměru zaplatili 98,08 koruny.

Hospodářská krize se ale projevuje v poklesu investic do reklamy v kinech. Reklama přitom patří mezi významné zdroje příjmů multikin. Například společnosti Palace Cinemas Czech loni klesly tržby z reklam asi o deset milionů korun na 51,5 milionu korun. Multikina CineStar loni vykázalo meziroční pokles reklamních příjmů o zhruba sedm milionů korun na 30,3 milionu korun.

Na návštěvnosti a tržbách mají největší podíl  multikina. Jejich tržby loni poprvé pokořily hranici jedné miliardy korun. Zatímco v roce 2007 v jejich pokladnách skončilo 942 milionů korun, tak loni rekordních 1,026 miliardy korun. Do multikin v roce 2008 přišlo bezmála 8,6 milionu lidí, kterých bylo meziročně o 372.000 více. Kvůli multikinům přestávají v řadě měst promítat původní kina.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.