Návštěvnost kin do listopadu klesla, tržby vzrostly

29. 12. 2009 - 9:42 | Téma | red

Návštěvnost kin do listopadu klesla, tržby vzrostly  zdroj: tisková zpráva

Od ledna do listopadu mírně klesla návštěvnost českých kin. Do kinosálů přišlo 11,188 milionu diváků, což bylo meziročně o 243.000 méně. Díky vyšším cenám však tržby kin meziročně vzrostly o 31 milionů korun na 1,136 miliardy korun. ČTK o tom informovala Unie filmových distributorů.

Loni vykázala česká kina rekordní tržby 1,22 miliardy korun, které byly o 20 milionů korun vyšší než v roce 2007. 12,88 milionu lidí přišlo do kin v roce 2008, což je nejvyšší návštěvnost za posledních 14 let. O rok dříve kina evidovala 12,83 milionu návštěvníků.

Letošní jen mírný pokles návštěvnosti kin podle odborníků souvisí zejména s tím, že v kinech byly i letos promítány divácky atraktivní tituly.

Mezi nejvíce navštěvované filmy letos patřila romantická komedie Marie Poledňákové Líbáš jako bůh, americký animovaný snímek Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů či film Harry Potter: Princ dvojí krve. V závěru letošního roku pak k hlavním filmovým trhákům patří sci-fi snímek Avatar režiséra Jamese Camerona, který se vzápětí po prosincové premiéře umístil v čele nejnavštěvovanějších snímků českých kin.

Každým rokem pokračuje trend zvyšování vstupného. V roce 2000 stála v průměru vstupenka 68,02 koruny, v roce 2004 už 91,80 koruny a v polovině letošního roku diváci za vstupenku v průměru zaplatili 98,08 koruny.

Hospodářská krize se ale projevuje v poklesu investic do reklamy v kinech. Reklama přitom patří mezi významné zdroje příjmů multikin. Například společnosti Palace Cinemas Czech loni klesly tržby z reklam asi o deset milionů korun na 51,5 milionu korun. Multikina CineStar loni vykázalo meziroční pokles reklamních příjmů o zhruba sedm milionů korun na 30,3 milionu korun.

Na návštěvnosti a tržbách mají největší podíl  multikina. Jejich tržby loni poprvé pokořily hranici jedné miliardy korun. Zatímco v roce 2007 v jejich pokladnách skončilo 942 milionů korun, tak loni rekordních 1,026 miliardy korun. Do multikin v roce 2008 přišlo bezmála 8,6 milionu lidí, kterých bylo meziročně o 372.000 více. Kvůli multikinům přestávají v řadě měst promítat původní kina.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.