Návštěvníci

23. 2. 2009 - 14:50 | Téma | red

Návštěvníci zdroj: tisková zpráva

Patnáctidílný seriál Návštěvníci, opakovaný v televizi a rovněž dostupný na DVD, vznikal dva roky, vypomohl i německý koproducent

Patnáctidílný seriál Návštěvníci, opakovaný v televizi a rovněž dostupný na DVD, vznikal dva roky, vypomohl i německý koproducent. Podíleli se na něm zkušení tvůrci s režisérem Jindřichem Polákem v čele (na scénáři spolupracoval s Otou Hofmanem), v autorské sestavě nechybí ani Jan Švankmajer, jenž si vzal na starost animaci pověstných amarounů, do úhledného plátku kondenzované stravy, která může nabobtnat do nejrůznějších tvarů, počínaje výstavným dortem a konče jakoukoli masitou pochoutkou. Trikově náročný projekt vzbuzoval od svého počátku pozornost médií. Kameraman Jiří Macháně překonal nástrahy dané ateliérovým prostředím, které úspěšně sladil se scénami z reálu. Začínající Jaroslav Brabec, dnes uznávaný režisér, tu zastával funkci druhého kameramana. Přímo kultovním se stal seriál i díky hudbě Karla Svobody. Na tuzemské obrazovky seriál vstoupil v listopadu 1983.

Téma Návštěvníků čerpá z osvědčené konfrontace různých dějinných epoch. Příchozí z daleké budoucnosti každou chvíli překvapí obyčeje našeho věku, zpravidla mylně vykládané. Postačí lakonické konstatování hned v jednom z prvních dílů, považující blahobytné prázdninové výletníky, kteří si hoví v přívěsech, za chudé nomády. A naopak nic netušící obyvatelé jednoho obyčejného městečka jsou co chvíli šokováni nezvyklým chováním i skutky podivných cizinců. Vážení vědci z 25. století (Josef Bláha, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný a Dagmar Patrasová) totiž podnikli riskantní výpravu do vzdálené minulosti jen proto, že jejich svět ohrožuje vesmírná zkáza, kterou mohou odvrátit jen dávné výpočty budoucího génia Adama Bernaua (Viktor Král na sebe souběžně upozornil i ve Smyczkově snímku Pánská jízda, 1983), tehdy ještě nepříliš vzorného školáka se sklonem k nejrůznějším malérům.

Návštěvníci se opírají o komediálně rozehrávané situace, o vtipně napsané dialogy, většinou pronášené se spontánní lehkostí. Režisér se samozřejmě spoléhá na svědčené herecké stereotypy (zvlášť výrazné je to u dobromyslně bručivého dědy Vlastimila Brodského). Avšak v nemenší míře si bere na mušku všelijaké maloměšťácké neduhy, jimž někdy až křečovitě „nastavuje zrcadlo“. Příběh je místy rozmarný, místy osvětově nabádavý. Průzračně ctnostné občany z budoucnosti překvapuje každou chvíli pro ně ne zcela pochopitelné (často však velmi přitažlivé) chování dávných předků. Například prchlivý chlapcův otec (Eugen Jegorov) potají pálí alkohol, přičemž jeho počínání zákonitě skončí mohutným výbuchem. Polák tu svým způsobem převrací model sci-fi komedie Muž z prvního století (1961), kde Miloš Kopecký ztvárnil vykuka, jenž se naopak v ideální budoucnosti marně pokouší uplatnit své trapné zvyklosti.

Ačkoli od natočení Návštěvníků uplynulo bezmála čtvrtstoletí a ledasco na nich zastárlo, hravost, s jakou jsou vyprávěni, si i dnes zasluhuje uznání. Spolehlivě působí náhlé pohromy, které po vzoru němých grotesek postihnou do posledka nic netušící lidičky. (A někdy šlo doslova o život: jak dokládá dokument z natáčení, Helena Růžičková, která si s graciézností sobě vlastní zahrála tlustou paní strženou vodní přívalem, málem zahynula při natáčení ve výpusti rybníka.) Rádi odpustíme i leckterá škobrtnutí, zbytečně doslovné „satirické šlehy“, někdy vázne i plynulost dění, natahovaného do potřebné seriálové délky. Diváckou atraktivitu si seriál podržel.

Seriál se proslavil mimo jiné i naprosto bizarní pří. Na soudní příkaz muselo být totiž změněno jméno hlavního hrdiny z akademika Filipa na Richarda. Nejspíš vztahovačná vdova po archeologu Janu Filipovi si usmyslela, že Josef Bláha, který tuto postavu hrál, se nejenže příliš podobá jejímu manželovi, ale především jej zlomyslně karikuje. A soud jí dal za pravdu!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.