Na seznam Kongresu USA se dostali snímky Růžový panter a Star Wars

- eXtra kiNo autor: red

Knihovna Kongresu USA každoročně na základě doporučení filmových expertů vybírá 25 snímků, které považuje za umělecky, kulturně nebo historicky natolik významné, aby byly uchovány pro další generace. V tomto roce se této pocty dočkají snímky Růžový panter a Star Wars: Epizoda V.

Snímek nedávno zesnulého Blaka Edwardse, vyprávějící o svérázném detektivovi byl filmovými historiky knihovny Kongresu označen za "mistrovské dílo komediálního žánru". Komedie z roku 1963 se do paměti diváků zapsala jak trikovou postavičkou růžového pantera, tak především výkonem Petera Sellerse v hlavní roli a hudbou Henryho Manciniho.

Snímek Star Wars: Epizoda V – Imperium vrací ůder položil základ jedné z nejúspěšnějších filmových řad dějin a mnoho kritiků jej považuje za vůbec nejlepší snímek série. Film natočil v roce 1980 letos zesnulý režisér Irvin Kershner.

Růžový panter, Blak Edwards

Nejstarší letos zařazený snímek je z roku 1891.

Veřejnost v roce 2010 nominovala více než 2100 filmů. Mezi vybranými jsou mimo již zmíněných snímků také filmy Horečka sobotní noci s Johnem Travoltou, snímek o aféře Watergate Všichni prezidentovi muži, komedie Připoutejte se, prosím! nebo horor Vymítač ďábla.

Nejstarším letos zařazeným snímkem byl krátký film Newark Athlete (Sportovec z Newarku), který v roce 1891 natočily Edisonovy laboratoře v New Jersey. Nejnovějšími vybranými filmy se staly experimentální snímek Study of a River (Studie řeky) z roku 1996 a film režiséra Spike Leeho Malcolm X z roku 1992.

Knihovna dnes čítá 550 filmů a s tradicí výběru 25 filmů ročně se započalo v roce 1989.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.