Na moderátorskou a exmanželsou dvojici lákají letošní Oscary

5. 3. 2010 - 20:00 | Téma | red

Na moderátorskou a exmanželsou dvojici lákají letošní Oscary zdroj: tisková zpráva

Dvaaosmdesáté předávání Oscarů, které proběhne v noci z neděle na pondělí v Los Angeles, láká na moderátorskou dvojici Aleka Baldwina a Steva Martina. Nejvíce pozornosti se ovšem zaměří na bývalé manžele Jamese Camerona a Kathrin Bigelowou. Právě jejich filmy, Avatar a Smrt čeká všude, jsou největší favorité letošních Oscarů.

Bigelowová se navíc může stát vůbec první ženou, která získá Oscara za nejlepší režii. Podle očekávání amerických médií, ale třeba i českých sázkových kanceláří má přitom historické vítězství na dosah. Velké šance se pak jejímu snímku dávají i na získání ceny za nejlepší film. Její snímek, který utržil v kinech téměř stočtyřicetkrát méně než Avatar, tak nakonec ze souboje Davida s Goliášem možná vyjde vítězně.

Napínavý exmanželský souboj by v každém případě mohl nalákat k obrazovkám více diváků. Americké filmové akademii, jež Oscary uděluje, by to jistě nebylo proti srsti. V posledních letech se snaží zvrátit pozvolný pokles diváků předávací show. Kromě dvou moderátorů se proto letos snaží klání zatraktivnit i tím, že se o nejlepší film roku místo pěti bude ucházet deset snímků.

Akademii v roce 2014 končí smlouva s ABC, která Oscary vysílá, a má proto zájem na co nejlepších vyjednávacích podmínkách. Vyšší sledovanost pro ni také samozřejmě znamená vyšší příjmy. Letos by ale navzdory všem novinkám konečný součet diváků mohly ovlivnit spory majitele stanice ABC, studia Walt Disney, a kabelové společnosti Cablevision. Disney od ní chce podstatně více peněz. Pokud se do neděle nedohodnou, hrozí třem milionům diváků v některých částech New Yorku, že Oscary neuvidí.

Přišli by tak mimo jiné o další napínavý souboj, a to mezi herečkami Sandrou Bullockovou a Meryl Streepovou nominovanými na nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Bullocková bodovala ve sportovním dramatu Blind Side (Slabé místo), za který získala Zlatý glóbus. Streepová, která již dva Oscary má a nominovaná na ně byla šestnáctkrát, naopak akademii zaujala výkonem v romantickém filmu Julie a Julia. Mírnou favoritkou je podle amerických médií Bullocková. Streepové zase nahrává to, že Oscara získala vždy, když v názvu jejího filmu bylo jméno, jako v případě snímků Kramerová versus Kramer (1979) a Sofiina volba (1982), jak si v internetovém deníku Huffington Post všiml blogger Jon Chattman.

Mezi muži je situace jednoznačnější. Všeobecně se očekává, že si pro pozlacenou sošku přijde Jeff Bridges za roli country zpěváka ve filmu Crazy Heart, který již letos stejně jako Bullocková získal Zlatý glóbus. Podle názoru některých amerických novinářů ale Bridges cenu dostane především za zásluhy a mnohem více by slušela dalšímu z nominovaných, Georgi Clooneymu za roli ve filmu Lítám v tom.

Velkým překvapením by pak bylo, kdyby Oscara za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli nezískal Christoph Waltz, který exceloval ve filmu Hanebný pancharti od Quentina Tarantina. Rakouský herec, který v USA proslul i poněkud kostrbatými děkovnými projevy, již za ni získal několik cen včetně Zlatého glóbu. Mezi ženami se největší šance získat sošku za výkon ve vedlejší roli dávají Mo'Nique za její roli ve filmu Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Nejlepším zahraničním filmem roku se může stát francouzské drama Prorok či rakouský snímek Bílá stuha nebo filmy z Izraele, Peru či Argentiny. Prorok i Bílá stuha už získaly některá významná ocenění, především v Evropě. Český snímek Protektor se do užších nominací na Oscara nedostal. Zatím posledním českým držitelem Oscara tak nadále zůstane Markéta Irglová, která spolu s irským hudebníkem Glenem Hansardem v roce 2008 získala sošku za nejlepší filmovou píseň.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.