Na festivalu v Buenos Aires byl oceněn český animovany film Kozí příběh

17. 9. 2010 - 18:00 | Téma | red

Na festivalu v Buenos Aires byl oceněn český animovany film Kozí příběh zdroj: tisková zpráva

Snímek režiséra Jana Tománka Kozí příběh - Pověsti staré Prahy získal hlavní cenu za nejlepší celovečerní animovaný film pro mládež na mezinárodním dětském festivalu Nueva Mirada v Buenos Aires. Devátý ročník přehlídky v tomto argentinském městě představil kromě hraných dětských filmů i 159 krátkých animovaných filmů rozdělených do dvanácti soutěžních bloků.

"Film Kozí příběh - Pověsti staré Prahy soutěžil s dalšími 12 celovečerními animovanými filmy, mezi kterými byly například mnohokrát oceněný ruský film Soldát Fedot, francouzský film Tajemství tety Eleanor a německo-francouzský projekt Jasper," řekl dnes ČTK Petr Slavík z pražské společnosti Bontonfilm, která film uvedla do kin na podzim 2008.
"Diváci a festivalová porota ocenili, že náš film je jiný než americké snímky a snaží se jít vlastní cestou. Paradoxně přesně se líbilo to, co česká kritika zatratila," komentoval ocenění režisér Jan Tománek. Přesto mu právě kritici na loňském Febiofestu udělili za jeho počítačově animovaný projekt prestižní cenu Kristián. Nominaci za výtvarnou stránku na Českého lva však snímek neproměnil. V českých kinech film zhlédlo přes 280.000 diváků. Na jaře 2009 se objevil na trhu na DVD.

Tento divácky nejúspěšnější český animovaný film v novodobé historii tak úspěšně reprezentuje českou animaci i v zahraničí. Byl už uveden na deseti mezinárodních festivalech - například v Bilbau, Bangkoku, Soulu a na dalších přehlídkách ve Spojených státech nebo Itálii. "V listopadu 2009 byl dokončen v Los Angeles dabing s americkými herci a distribuční firma Epic Pictures začala se zahraničními prodeji. V současné době je film prodán do deseti velkých světových teritorií," dodal Slavík.

Kozí příběh zdroj: tisková zpráva

Rodinná komedie o přátelství mezi vesnickým mládencem Kubou a jeho neustále žvanící a na všechno žárlící kozou se odehrává ve středověké Praze, plné strašidel a rodících se legend. Hlavní hrdinové filmu se připletou ke stavbě Karlova mostu, vzniku orloje a příběhu Faustova domu. Jejich kroky zkříží kat Mydlář, spát jim nedá ani pověstný chlupatý duch. Příběh se prolíná s temnějším motivem chudého studenta Matěje, který podlehne svodům ďábla a v touze po uznání a penězích mu upíše duši.

Tento první český "trojrozměrně" digitálně animovaný snímek vznikal pět let na podobném počítačovém programu, jaký používali tvůrci Pána prstenů, Shreka a Doby ledové. V největších davových záběrech se "na scéně" najednou objevilo přes 230 postav. Podle výtvarných návrhů bylo vytvořeno přes 1200 předmětů, s nimiž si postavy hrají či jsou ve scénách umístěny. Výsledný snímek je složen z 117.648 ručně animovaných obrázků. Své hlasy animovaným hrdinům propůjčili například Jiří Lábus, Matěj Hádek, Mahulena Bočanová, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Karel Heřmánek a Petr Nárožný.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.