Na Berlinale se představí dohromady sedm českých filmů

6. 2. 2010 - 11:30 | Téma | red

Na Berlinale se představí dohromady sedm českých filmů zdroj: tisková zpráva

Na filmovém festivalu Berlinale se v německé metropoli kromě nejnovějšího snímku Jana Hřebejka Kawasakiho růže, jenž bude uveden v sekci Panorama, předvede dalších šest českých snímků. Budou promítnuty na tradičním Evropském filmovém trhu (EFM), který se koná souběžně s vlastním festivalem. Oznámilo to dnes České filmové centrum, jehož úkolem je zviditelňování současné české kinematografie v zahraničí

Jubilejní 60. ročník Berlinale odstartuje příští čtvrtek. Hlavním reprezentantem české kinematografie na jednom ze tří nejprestižnějších soutěžních filmových přehlídek Evropy bude Hřebejkova Kawasakiho růže, která si mezinárodní premiéru odbude příští pátek v sekci Panorama. Ta se zaměřuje na nové filmy renomovaných režisérů a na zajímavé debuty. Film však bude uveden také na filmovém trhu, který je příležitostí mimo jiné pro prezentace distributorů z různých zemí.

"Umělecky ukazuje to, co máme na českém filmu už desetiletí rádi - velké řemeslné umění," zhodnotil nedávno Hřebejkovu novinku v rozhovoru šéf sekce panorama Wieland Speck. Příběh řeší bolestivé společenské otázky spojené s udavačstvím a spoluprací s StB za minulého režimu.

České filmové centrum letos představí český filmový průmysl spolu s dalšími filmovými distributory, producenty a prodejci filmů ze Slovinska, Polska a Slovenska ve společném stánku Central European Cinema.

Oficiálními partnery stánku jsou Barrandov studio, Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Na trhu EFM se objeví celkem sedm českých filmů, z nichž šest mělo premiéru v českých kinech loni. Pouze Nestyda Jan Hřebejk už předloni. Kromě Hřebejkových snímků budou promítnuty film Marka Najbrta Protektor, dokument Miloše Formana: Co tě nezabije…, komediální pohádka Peklo s princeznou, česko-slovensko-irský snímek Lištičky a roadmovie Dvojka.

Kromě toho bude na koprodukčním trhu Berlinale hledat své potenciální partnery česko-slovenský projekt Můj pes, snímek režisérky Miry Fornayové, která natočila i Lištičky. Mezinárodnímu filmovému průmyslu a tisku se představí jako jedna z letošních "shooting star", tedy mladých hereckých nadějí, Kryštof Hádek.

Do dvacítky filmů, které se budou ucházet o zlaté a stříbrné sošky medvědů, se ani letos žádný český zástupce neprosadil. V hlavní soutěži Česko nemělo své želízko v ohni od roku 2007, kdy do ní byl zařazen film Jiřího Menzala Obsluhoval jsem anglického krále.

Mezinárodní premiéry Kawasakiho růže by se příští týden měli zúčastnit herci Martin Huba a Lenka Vlasáková, fotograf Antonín Kratochvíl a možná také český ministr kultury Václav Riedlbauch.

Hlavními hvězdami festivalu, který potrvá do 21. února, by měly být světoznámé osobnosti jako americký režisér Martin Scorsese, herci Gérard Depardie, Ben Kingsley nebo Leonardo DiCaprio a herečky Jeanne Morea či Renée Zellweger, která dokonce zasedne v hlavní porotě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.