Na 13. ročníku festivalu v Cottbusu byly oceněny dva české filmy…

29. 1. 2004 - 13:48 | Téma | red

Na 13. ročníku festivalu v Cottbusu byly oceněny dva české filmy… zdroj: tisková zpráva

Nejvýznamnější přehlídka východoevropských filmů, pořádaná počátkem listopadu v braniborském Cottbusu, přinesla loni vítězství Divokým včelám B

Malá nesdělení Nejvýznamnější přehlídka východoevropských filmů, pořádaná počátkem listopadu v braniborském Cottbusu, přinesla loni vítězství Divokým včelám B.Slámy a další dvě ceny získal Rok ďábla P.Zelenky. I letos byly oceněny dva naše filmy. Hlavní cenu v soutěži krátkometrážních filmů získala Malá nesdělení Miry Fornayové. Zachycuje v nich půvabné příhody malé Terezky, která před hádavými rodiči, přísnou učitelkou a pomlouvačnými sousedy utíká do vlastního světa fantazie, hudby a pohybu. O další překvapení se postarala porota FICC (Mezinárodní federace filmových klubů), která svou cenu dala česko-slovenskému koprodukčnímu snímku Michaely Pavlátové Nevěrné hry.

Babka Letos byl mezi desítkou soutěžních filmů (mimo soutěž jich byla takřka stovka!) velkým favoritem ruský film Návrat debutanta Andreje Zvjaginceva, který si předtím odnesl Zlatého lva z Benátek a který se dříve či později dostane i do našich kin. Poněkud záhadný příběh dvou bratrů, které do divoké přírody vyveze do té doby neznámý otec, nakonec přinese hořké poznání a předčasnou dospělost oběma chlapcům. Stylisticky vytříbený minimalistický film, svými uhrančivými obrazy připomínající díla Tarkovského, se nakonec musel spokojit se Zvláštní cenou za režii a Cenou ekumenické poroty. Hlavní cenu poroty i Cenu diváků získala již v Karlových Varech odměněná Babka Lidije Bobrovové. Osudy venkovské stařenky, která vychovala čtyři vnuky a po smrti dcery nemá kde složit hlavu, zapůsobily na publikum scénami plnými emocí. I třetí významné ocenění, Zvláštní cena za mimořádný umělecký přínos, spolu s německou cenou Objevy, putovalo do Ruska. Nervní videokamerou snímaný film Procházka umístil Alexej Učitel do současného Petrohradu. Ten tvoří pulsující, rozmazané pozadí pro improvizované scény sbližování a rozcházení, jejichž aktéry jsou nezávislá dívka a dva mladíci. Poprvé byla udělována Cena za porozumění mezi kulturami nazvaná Dialog: i tuto trofej získal ruský film Dům bláznů, za který si z loňských Benátek odnesl A.Končalovskij Zlatého lva.

Cena za nejlepší debut byla udělena rumunskému filmu Marie, v němž Peter Calin Netzer sleduje osudy ženy se sedmi dětmi, jejíž nezaměstnaný manžel je náruživým hráčem. Mimořádný herecký výkon v něm předvedla Diana Dumbrava, nyní nominovaná na Evropskou cenu.

Celý festival včetně besed a seminářů se letos převážně točil kolem ruského filmu. Podle závěrečného prohlášení ředitele festivalu Rolanda Rusta se máme na co těšit, když příští, 14.ročník bude věnován české kinematografii.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.