Na 110.000 filmových fanoušků navštívilo končící Febiofest

- Téma autor: red

Končící filmový festival Febiofest navštívilo na 110.000 lidí. Kolem 81.000 jich přišlo na pražské projekce. Podle mluvčího přehlídky Pavla Sladkého se očekává dalších 20.000 návštěvníků samostatně organizované slovenské části, která končí až 27. dubna v Nitře.

"Febiofest se v Praze konal od 25. března do 2. dubna, jeho regionální ozvěny proběhly v dalších šesti městech - Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě," připomněl Sladký. Filmy byly uvedeny v 25 sálech (14 v Praze a jedenácti v regionech). Dokument Václav Havel přikuluje byl uveden i přímo v prostorech pardubického pivovaru, kde vznikal.

Program Febiofestu nabídl 184 filmů z 57 zemí, mezi nimi i mezinárodní soutěž 13 evropských filmů, vyrobených v posledním roce. Hodnotila je 33členná porota, která byla malým sociologickým průřezem českým filmovým publikem (tvořili ji dobrovolníci od 15 do 85 let různého vzdělání, povolání, pohlaví i názorů, pocházející z různých měst a míst). Hlavní cenu udělila německo-tureckému filmu Děti z Diarbakiru debutujícího režiséra Miraze Bezara.

Film Protektor

Čestnou cenu Kristián za přínos světové kinematografii získala na úvodním večeru německá herecká legenda Hanna Schygullová. Stejné ocenění převzali na závěr švýcarský herec Bruno Ganzovi a anglický režisér Hugh Hudson. Výroční ceny české filmové kritiky Kristián obdrželi Jiří Barta za animovaný snímek Na půdě, v kategorii dokumentární a publicistická tvorba zvítězila Linda Jablonská se snímkem Vítejte v KLDR a v hrané tvorbě Marek Najbrt s filmem Protektor. V Praze se v rámci Febiofestu konalo 438 projekcí, v regionech dalších 85. Festival navštívilo přes 70 zahraničních hostů.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.