Na 110.000 filmových fanoušků navštívilo končící Febiofest

16. 4. 2010 - 18:00 | Téma | red

Na 110.000 filmových fanoušků navštívilo končící Febiofest zdroj: tisková zpráva

Končící filmový festival Febiofest navštívilo na 110.000 lidí. Kolem 81.000 jich přišlo na pražské projekce. Podle mluvčího přehlídky Pavla Sladkého se očekává dalších 20.000 návštěvníků samostatně organizované slovenské části, která končí až 27. dubna v Nitře.

"Febiofest se v Praze konal od 25. března do 2. dubna, jeho regionální ozvěny proběhly v dalších šesti městech - Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě," připomněl Sladký. Filmy byly uvedeny v 25 sálech (14 v Praze a jedenácti v regionech). Dokument Václav Havel přikuluje byl uveden i přímo v prostorech pardubického pivovaru, kde vznikal.

Program Febiofestu nabídl 184 filmů z 57 zemí, mezi nimi i mezinárodní soutěž 13 evropských filmů, vyrobených v posledním roce. Hodnotila je 33členná porota, která byla malým sociologickým průřezem českým filmovým publikem (tvořili ji dobrovolníci od 15 do 85 let různého vzdělání, povolání, pohlaví i názorů, pocházející z různých měst a míst). Hlavní cenu udělila německo-tureckému filmu Děti z Diarbakiru debutujícího režiséra Miraze Bezara.

Film Protektor

Čestnou cenu Kristián za přínos světové kinematografii získala na úvodním večeru německá herecká legenda Hanna Schygullová. Stejné ocenění převzali na závěr švýcarský herec Bruno Ganzovi a anglický režisér Hugh Hudson. Výroční ceny české filmové kritiky Kristián obdrželi Jiří Barta za animovaný snímek Na půdě, v kategorii dokumentární a publicistická tvorba zvítězila Linda Jablonská se snímkem Vítejte v KLDR a v hrané tvorbě Marek Najbrt s filmem Protektor. V Praze se v rámci Febiofestu konalo 438 projekcí, v regionech dalších 85. Festival navštívilo přes 70 zahraničních hostů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.