Na 110.000 filmových fanoušků navštívilo končící Febiofest

16. 4. 2010 - 18:00 | Téma | red

Na 110.000 filmových fanoušků navštívilo končící Febiofest zdroj: tisková zpráva

Končící filmový festival Febiofest navštívilo na 110.000 lidí. Kolem 81.000 jich přišlo na pražské projekce. Podle mluvčího přehlídky Pavla Sladkého se očekává dalších 20.000 návštěvníků samostatně organizované slovenské části, která končí až 27. dubna v Nitře.

"Febiofest se v Praze konal od 25. března do 2. dubna, jeho regionální ozvěny proběhly v dalších šesti městech - Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě," připomněl Sladký. Filmy byly uvedeny v 25 sálech (14 v Praze a jedenácti v regionech). Dokument Václav Havel přikuluje byl uveden i přímo v prostorech pardubického pivovaru, kde vznikal.

Program Febiofestu nabídl 184 filmů z 57 zemí, mezi nimi i mezinárodní soutěž 13 evropských filmů, vyrobených v posledním roce. Hodnotila je 33členná porota, která byla malým sociologickým průřezem českým filmovým publikem (tvořili ji dobrovolníci od 15 do 85 let různého vzdělání, povolání, pohlaví i názorů, pocházející z různých měst a míst). Hlavní cenu udělila německo-tureckému filmu Děti z Diarbakiru debutujícího režiséra Miraze Bezara.

Film Protektor

Čestnou cenu Kristián za přínos světové kinematografii získala na úvodním večeru německá herecká legenda Hanna Schygullová. Stejné ocenění převzali na závěr švýcarský herec Bruno Ganzovi a anglický režisér Hugh Hudson. Výroční ceny české filmové kritiky Kristián obdrželi Jiří Barta za animovaný snímek Na půdě, v kategorii dokumentární a publicistická tvorba zvítězila Linda Jablonská se snímkem Vítejte v KLDR a v hrané tvorbě Marek Najbrt s filmem Protektor. V Praze se v rámci Febiofestu konalo 438 projekcí, v regionech dalších 85. Festival navštívilo přes 70 zahraničních hostů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.