Music on Film-Film on Music 2006

21. 10. 2006 - 14:52 | Téma | red

Music on Film-Film on Music 2006 zdroj: tisková zpráva

18. až 20. října 2006 Na mezinárodním festivalu Music on Film-Film on Music je nejlákavější velkorysost, s níž přehlíží jakékoliv dělení do žánrů

Music on Film Na mezinárodním festivalu Music on Film-Film on Music je nejlákavější velkorysost, s níž přehlíží jakékoliv dělení do žánrů. Pojímá do své široké náruče dokumenty, klipy i celovečerní hrané filmy, stejně jako rock, klasiku či třeba klezmer. Letošní, již třetí ročník MOFFOM proběhne 18. až 20. října 2006. V pražských kinech Lucerna, Světozor, Ponrepo a Evald a v sálech Městské knihovny, Francouzského institutu a Španělské synagogy představí sto dvacet audiovizuálních děl.

Nejenže MOFFOM zavedené škatulky přehlíží – on je dokonce aktivně boří. Příkladem budiž společný koncert Jiřího Pavlici a folklórního moravského Hradišťanu se zulským kytaristou Madalou Kunene, který doprovodí sobotní projekci filmu Lví stopa. Dokument oceněný trofejí Emmy líčí osudy nejslavnější africké písně a jejího skladatele; zmíněný song znají dnešní diváci nejspíš jako Lion Sleeps Tonight ze Lvího krále. Hudbě Jihoafrické republiky MOFFOM věnoval celou sekci se šesti tituly.

Music on Film Dalšími probíranými regiony jsou letos Střední Asie (k vidění budou tři dokumenty uzbecké režisérky Saodat Ismailovové) a New Orleans, jehož tavicí kotel hudebních vlivů pokryjí čtyři filmy: Vždy pro radost a Chester Zardis: Duše New Orleansu zachycují zlatou éru hudební historie města, zatímco novější snímky Hudba New Orleansu ve vyhnanství a Zachraňte jazz se věnují dopadu hurikánu Katrina na tamní kulturní scénu.

Hudbě amerického Jihu se dlouhodobě věnuje William Ferris, jeden z festivalových hostů, který obdrží cenu za celoživotní přínos. Ferris, jehož filmy potěší zejména fanoušky blues z Mississippské delty, představí i výstavu svých fotografií a bude v Praze mít několik přednášek. Dalším oceněným se stane režisér Julien Temple, jenž kromě klipů pro Rolling Stones či Davida Bowieho natočil i Velký rokenrolový podvod o zákulisí úspěchu Sex Pistols, jazzový muzikál Úplní začátečníci či unikátní dokument mapující třicet let festivalu v Glastonbury; všechny tři filmy MOFFOM uvede. Pocty se dočká také Ladislav Rychman, autor tuzemských muzikálů Starci na chmelu a Dáma na kolejích, kromě nichž budou k vidění i neznámé Rychmanovy snímky o českém folklóru z padesátých let.

Music on Film Sekce jubilantů se zaměří na W. A. Mozarta (promítnou se například středometrážní Mozartovy kuličky, zachycující propletenec lidských příběhů poznamenaných Mozartovou hudbou, nebo Bergmanova Kouzelná flétna) a v rámci oslav stého výročí založení pražského Židovského muzea přinese několik výjimečných akcí. Tou nejzajímavější zřejmě bude projekce klasického němého Golema (1920), již mixem klezmeru, hiphopu a hudby z českých filmů o Golemovi doprovodí kanadský DJ Socalled. Projekce proběhne v netradičních prostorách Španělské synagogy.

Pro příznivce rockově orientované hudby je povinnou podívanou retro George Lucase Americké Graffiti, v němž příhody jedné noci v kalifornském maloměstě roku 1962 doprovázejí desítky raných rock'n'rollových hitů. Alexander Hacke s režisérkou Danielle de Piciotto přivezou film Na turné s Neubauten.org o fanoušcích industriálních Einstürzende Neubauten. Trojice snímků reflektuje rockovou scénu na pozadí širších událostí: Shuffle: Politika, kecy a rock'n'roll je vyprávěním šesti kapel o životě v Kosovu pod dohledem jednotek OSN, Live at the Kyttaro-Rock Scenes odkrývá roli undergroundové hudby v boji proti diktatuře v Řecku a Ozvěny z Jericha: Punk rock ve Svaté zemi zachycuje izraelskou punkovou scénu v atmosféře vleklého konfliktu. Lahůdkou pro milovníky alternativního rocku pak budou tituly nahlasPOTICHUnahlas: film o Pixies a We Jam Econo: Příběh The Minutemen, které jsou věnované dvěma výjimečným americkým skupinám, bez nichž by devadesátá léta v rocku neexistovala.

Jako každý rok MOFFOM přinese i doprovodný program v podobě živých koncertů, diskusí s hosty a dalších akcí. Více na www.moffom.org.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.