Moderní detektivka Lovci hlav miří současně do kin i na knižní pulty

27. 10. 2011 - 15:00 | Téma | red

Moderní detektivka Lovci hlav miří současně do kin i na knižní pulty zdroj: tisková zpráva

Bylo jen otázkou času, kdy bude zfilmovaná některá z knih celosvětově úspěšného norského spisovatele Joa Nesbøho. Filmové adaptace se dočkala jedna z jeho posledních knih Lovci hlav (Headhunters). Stejnojmenný film vstupuje do českých kin 10. listopadu 2011. Ve stejný den, kdy se objeví na knižních pultech jeho knižní předloha.

Jo Nesbø je zatím druhý neanglicky píšící autor románů, jehož práce se okamžitě vyšvihla na vrchol žebříčku prodejnosti knih ve Velké Británii. Ve světě velmi úspěšná knižní předloha filmu dává tušit, že snímek Lovci hlav bude přesně tím, čím má dobrá kriminálka být. Film slibuje strhující podívanou, stejně jakou přináší literární předloha. V produkci společnosti YellowBird, která stojí mimo jiné za trilogií Millenium, vznikl další snímek, který potvrzuje naprostou nadvládu Skandinávie na poli kriminálního filmu.

Lovci hlav zdroj: tisková zpráva

Ve filmu se v hlavních rolích objeví charismatický Nikolaj Coster-Waldau, který si již zahrál například ve filmech Černý jestřáb sestřelen (Ridley Scott), Firewall (Richard Loncraine) či Království nebeské (Ridley Scott). V poslední době se proslavil svou rolí v nesmírně populárním seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Další hvězdou filmu je pak Aksel Hennie, kterého diváci možná znají ze snímků Bezva chlap či Max Manus, jednoho z nejdražších projektů v celé historii norské kinematografie.

Film plný napětí

„Přál bych si, aby film Lovci hlav byl nejen zábavný, ale aby dokázal také dojmout a přinutit k zamyšlení. Je to film, který v sobě nese veliký příběh, ale zároveň se nebojí vás rozesmát anebo vás přinutit lapat po dechu napětím. Jde o žánrový film, kterému jde o víc, než aby se na něj zapomnělo hned, jak divák zhltne poslední kousek popcornu a odejde z kina,“ říká o filmu jeho režisér Morten Tyldum.

Lovci hlav

Lovci hlav učí dětí číst

V rámci celosvětové distribuce filmu Lovci hlav se Jo Nesbø rozhodl k zajímavému kroku. Veškerý příjem ze svých autorských práv (jak z filmu tak z prodeje knih) věnoval charitativní Nadaci Harryho Hola (Harry Hole Foundation), která podporuje vzdělání dětí z rozvojových zemí.

Jo Nesbø a moderní detektivní román

Autor předlohy filmu Jo Nesbø sklízí obrovské mezinárodní úspěchy se svými detektivními romány o policejním inspektorovi Harrym Holeovi , a to nejen u čtenářů a prodejců, ale i u odborné kritiky. Za své knihy získal mnoho ocenění, ony knihy byly přeloženy do 35 jazyků, vydány ve 140 zemích a po celém světě se prodalo přes 8,5 miliónu jejich kopií (jen v Norsku se jich prodaly 2 milióny). Kritika po celém světě Nesbøa vychvaluje za to, že rozšířil žánr moderního detektivního románu a v rámci tohoto žánru je dnes považován za jednoho z předních evropských spisovatelů.

Lovci hlav zdroj: tisková zpráva

Jo Nesbø se často označuje jako „další Stieg Larsson“, který stojí za úspěšnou trilogií Millenium. Což možná je, možná není pravda. Filmový kritik na filmovém festivalu v Torontu Al Kratina se o tomto srovnání vyjádřil takto: „Není to zcela přesné. Za prvé Nesbø píše mnohem déle než Larsson, ale hlavně za druhé:  Nesbø píše detektivní romány, ne rozvláčné nesourodé manifesta proložené pasážemi vypůjčené z hodně starých magazínů Wired.“

Film Lovci hlav vstupuje do české distribuce 10. listopadu 2011. Stejnojmenná kniha nakladatelství Kniha Zlín vyjde ve stejné datum.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Vedle v Praze natáčeného Grey Mana bude Red Notice (zatím...) jeden z největších a nejdražších filmů Netflixu vůbec.
Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Před Armádou mrtvých byla Armáda zlodějů.
Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.