Miluj souseda svého - Bill Murray v roli nerudného dědka, recenze nové komedie

6. 1. 2015 18:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Miluj souseda svého - Bill Murray v roli nerudného dědka, recenze nové komedie Zdroj: Archiv

Stačí si pořádně přečíst titulek a každému filmovému divákovi dojde, že jde o další snímek na téma, jak nepříjemný morousovitý chlap začal být hodným a vtipným pánem, který se začne přátelit s dítětem od sousedství. Bill Murray podává opět výborný výkon a vlastně vůbec nevadí, že film je předvídatelný jako roční období.

Bill Murray už dávno není tím mladým romanticky uvažujícím mladíkem Dr. Venkmanem z prvních Krotitelů duchů. Jeho herecký talent i vzhled jej posunuly k mnohem složitějším a méně jednoznačným postavám, jako byl Bob Harris ve Ztraceno v překladu, či mnohem zábavnější oceánograf Steve Zissou v Životu pod vodou. Jeho nerudný Vincent rozhodně není chlápkem, který nenávidí malé děti a nepřeje jim prostor, tak jak to dělal Walter Matthau v Denisovi - postrachu okolí. Rozhodně však ani není nenápadným hrdinou, který se strašlivě naštve a pomůže korejské menšině jako to udělal Clint Eastwood v Gran Torinu.

Vincent je spíš obyčejným starším chlápkem, který žije v dost zoufalém baráčku ve čtvrti, kam se stěhuje nižší střední vrstva za relativním klidem. Volný čas tráví  buď spánkem, nebo po hospodách. Občas také využije služeb prostitutky Daky (Naomi Watts). Jinak je to celkem vtipná postavička, která v mnohém připomíná bohémského Ignácia ze Spolčení hlupců. Tato postava nebyla nikdy zfilmována, ale jeho hubenější verzí je určitě Vincent.

Sledovat Vincenta, jak leží a poslouchá muziku ze starého walkmana se žlutými molitanovými sluchátky, je prostě vtipné samo o sobě. Ten chlap je samorost, co systému vzdoruje ve svých trenkách a s muzikou na uších.

Poklidné žití tohoto bohéma důchodcovského věku naruší dvě události. Nemá ani floka a do sousedního domu se nastěhuje rozvedená a trochu vlezlá matka s malým chlapcem. První zkušenost navíc není nijak šťastná, při stěhování mu auto poničí spadlou větví.

Milujte souseda svého Zdroj: Archiv

Od tohoto okamžiku se začne odvíjet klasický příběh o napraveném hříšníkovi. Oliver je typickým odstrkovaným klukem z rozvedené rodiny, o něhož se stará divná obézní ženská. Ve škole jej ne vyloženě šikanují, ale kouř od spolužáků stejně dostává. Brzy po nastěhování už musí požádat Vincenta o azyl, protože nemá klíče a nemůže se dostat domů. Z počátku to vypadá beznadějně, ale každému soudnému divákovi je jasné, že Vincent svoji pomyslnou bitvu o to, jak získat svoje srdce zpět, vyhraje. Malý kluk je pro něj výtahem k životu.

Milujte souseda svého Zdroj: Archiv

Celkem neuvěřitelný příběh, ale jinak to šlape jako hodinky a spousta dialogů je vtipná nejen při prvním poslechu, ale získává další rozměr při další podívané. Coby rodinný film je Miluj souseda svého pohodovým plagiátem mnoha jiných snímků. O tom nijak nediskutuji a nepopírám, že jsem sám v příběhu našel dalších pět filmů, které mi nový biják režiséra Theodora Melfiho připomínal.

Jenže ono to nevadilo. Bill Murray byl opět excelentní a jeho nerudný dědek mne bavil od začátku do konce.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.