Milenci z mostu Pont Neuf (Les amants du Pont-Neuf)

3. 7. 2008 - 13:39 | Téma | red

Milenci z mostu Pont Neuf (Les amants du Pont-Neuf) zdroj: tisková zpráva

Legendární dílo Leose Caraxe s Juliette Binoche a Denisem Lavantem coby bezdomovci na nejstarším pařížském mostě. Napsal: Šimon Šafránek. Začátek 90.let. Nejstarší most Paříže je v dezolátním stavu. Do turistických průvodců ho vrátí až kompletní rekonstrukce

OhZačátek 90.let. Nejstarší most Paříže je v dezolátním stavu. Do turistických průvodců ho vrátí až kompletní rekonstrukce.

Dočasnými obyvateli mostu jsou bezdomovci Hans a Alex. Hans je starý klíčník, muž kdysi úspěšný a spokojený. Jeho jediným dnešním majetkem jsou ale ampule s uklidňováky pro mladého Alexe (Denis Lavant).

Při jedné ze svých bezesných potulek narazí Alex na Michele (Juliette Binoche), slepnoucí malířku na útěku z domova.

I ona se usídlí nad jedním z oblouků prastaré spojky mezi dvěma seinskými břehy, a tím zcela naruší bezedné klima, které tu dosud panovalo.

vyHans, vědom si svého společenského postavení, hodlá zapomenout na sebe sama a v klidu dožít, a tak ve svém okolí nesnese ženu, objekt naplnění. Jak sám v jedné scéně Alexovi říká- „Tohle není život vhodný pro lásku.“

Přesto ale ani on neodolá a vyslouží si ještě jeden horký polibek… a pak smrt.

Cesta, kterou k sobě hledají Alex s Michele, je daleko trnitější a čeká je rozhodně víc, než přejít jeden most.

Milenci z mostu Pont-Neuf jsou třetím celovečerním filmem Leose Caraxe, francouzského filmaře, který sice nenatočil mnoho, ale na oplátku jsou to díla mimořádně zajímavá.

v galerii Caraxe vždy uchvacoval muž, který prožívá hluboké zamilování.

Zde, na mostě, jde o touhu až sžíravou.

Toho důkazem je pro mne obraz, kdy se v metře začnou objevovat plakáty s Micheliným obličejem, které vyzývají, aby se neprodleně dostavila na oční operaci, neboť byl vyvinut nový lék na její vzácnou chorobu. Alex se nechce smířit s tím, že by mu Michele, zatíženou jejím prvním milostným vztahem) mohl kdokoli ukrást, a tak plakáty podpálí (podobně jako dříve podpálil/zanítil/vznítil její jediné zdravé oko). Když tuto činnost posléze provozuje ve větším měřítku, vykoleduje si vraždu a vězení. Odloučení.

Fireshow Carax před diváka důmyslně staví extrémní protiklady, které dělají z vcelku banální zápletky film, na který nezapomenete.

Oheň a ohňostroj jako parafráze touhy a milostné erupce v kontrastu s ledovou řekou a smutným deštěm.

Dokumentárně laděný úvod filmu, kdy sledujeme, jak dopadne bezdomovec, který se připlete do cesty sběrnému policejnímu autobusu, a oproti tomu až pohádkové scény při městských oslavách, kdy Alex řídí motorový člun a Michele za ním na vodních lyžích… nebo již zmiňovaný ohňostroj a v popředí divoká taneční sekvence.

PortrMohu mít výhrady ke zvolené hudbě, která mi přijde vůči ději místy vyloženě hrubá (že by ale další kontrast?), a určitě mám výhrady k až příliš volnému tempu příběhu, rozhodně ale uznávám herecké výkony obou hlavních představitelů, kteří se mimochodem Caraxovi stali téměř dvorními herci.

Lavant i Binoche patří nejen k těm, které si zapamatujete- začnete je vyhledávat.

Ve zkratce:

Drsný, ale přitom poetický film o touze, která klíčí na dávných troskách mezi lidmi ulice.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.