MfD, Blesk: Kanyza prý pracoval pro StB, donášel na Jandáka

- eXtra kiNo autor: red

Herec Jan Kanyza ( Muž který vycházel z hrobu aj.) za normalizace údajně předával komunistické Státní bezpečnosti (StB) informace o nynějším ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi

Vítězslav JandákHerec Jan Kanyza (Muž který vycházel z hrobu aj.) za normalizace údajně předával komunistické Státní bezpečnosti (StB) informace o nynějším ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi. V seznamech StB je veden jako agent s krycím jménem Honza a podle zápisu spolupracoval v letech 1975 až 1984. Píšou to dnešní Mladá fronta Dnes a Blesk. Kanyza však spolupráci s StB popírá. Jandák se o podezření zmínil už minulý týden během rozhovorů pro MfD a Lidové noviny. Informaci získal od redaktorů České televize, kteří o Kanyzovi natáčejí reportáž.

"Jsme domluveni, že se před tím, než ta reportáž bude natočená a než vyjde, což bude velmi brzy, nebudu zatím k tomu vyjadřovat. Jedno ale vám tedy říct můžu a najisto. Nikdy jsem žádnou spolupráci s touto zločineckou organizací nepodepsal. To je podstatné pro mě a nejdůležitější." řekl dnes Kanyza rozhlasové stanici Frekvence 1. Také jeho manželka aktivní spolupráci svého muže s StB odmítá. "Estébáci ho kontaktovali, obtěžovali, předvolávali. Ale odolával, určitě na nikoho nic nedonášel. To je stoprocentní," zdůraznila Žofie Kanyzová.
Větší přehled o míře Kanyzovy spolupráce skýtá jeho svazek, který se zachoval a obsahuje hlášení o schůzkách s řídícími důstojníky a v některých případech i vlastnoruční hlášení agenta. Svazek už přečetl historik Pavel Žáček, který to udělal na žádost České televize. "Můžu říct zhruba tolik - ten svazek má dvě stě stran. A to svědčí o tom, že vztah mezi ním a příslušným útvarem Státní bezpečnosti Praha nebyl marginální," uvedl Žáček.
Proti Kanyzovi mluví i herec Pavel Landovský. "Nechal jsem si vytáhnout seznam svých udavačů. A Kanyza je hned zkraje," tvrdí. Sám Jandák se však starými událostmi nehodlá příliš zabývat.

Ministr Jandák - SPECIÁL

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.