Mezizemě (Tussenland)

3. 7. 2008 - 11:27 | Téma | red

Mezizemě (Tussenland) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář: Helena van der Meulenová. Režie: Eugenie Jansenová. Kamera: Adri Schrover. Hudba: Marcel Wierckx. Výprava: Gerard Loomans. Střih: Danniel Danniel, Jessica de Koningová. Hrají: John Kon Kelei (Majok), Jan Munter (Jakob), Willem Smit (Koos), Ingeborg Uyt den Boogaardová (Meiti) a další. Barevný, 84 minut, anglické titulky. Nizozemsko 2002. Uvedeno na 37. ročníku MFF v Karlových Varech 2002. Do české distribuce nezakoupeno. Letošní ročník karlovarského festivalu nabídl mimo jiné i možnost přímého srovnání tří děl, které se mohou pochlubit nejvyšším oceněním z posledního rotterdamského festivalu – prestižním Tygrem

mezizeme
Letošní ročník karlovarského festivalu nabídl mimo jiné i možnost přímého srovnání tří děl, které se mohou pochlubit nejvyšším oceněním z posledního rotterdamského festivalu – prestižním Tygrem. Vedle druhého celovečerního filmu rumunského režiséra Sinisy Dragina Boží polibky (ve festivalovém zpravodajství slíbená recenze se rozrostla do většího textu, jenž vyjde ve třetím čísle časopisu Film a doba) ocenila porota dva debuty. Slámovy Divoké včely (jejichž úspěch pro český film navázal na slavné Knoflíkáře Petra Zelenky) jsou dobře známy z pláten tuzemských kin a jako výzvu pro české distributory lze postavit pozoruhodný snímek Mezizemě režisérky Eugenie Jansenové.

Vstup Jansenové na pole hraného filmu až v sedmatřiceti letech vysvětluje její předchozí dokumentaristická tvorba a civilnost, kterou z předchozí filmařské zkušenosti přenesla do prvního celovečerního snímku, je dobře znát. Mezizemě na podkladě nezvyklého setkání (které je nepochybnou stylizací) osmdesátiletého nerudného vdovce Jakoba a mladého chlapce Majoka, súdánského ilegálního přistěhovalce v Nizozemí, reflektuje „velkou“ historii (nizozemská aktivita v Indonésii za soumraku kolonialismu) a současnost (politická tragédie Súdánu) prostřednictvím osudů těch „malých“. Jakobovy tíživé vzpomínky válečného veterána jako by se setkávaly se vzpomínkami Majoka na svůj domov, ze kterého musel uprchnout – a je jedno, že tyto vzpomínky dělí jak propast časová tak prostorová.

Obě postavy v sobě mají smutek osamělé duše. Majok noc co noc přespává ve spacáku na zahradách místních starousedlíků a přes den tráví nejvíce času u stáda krav na rozlehlé pastvině; pokud už se na chvíli vrátí do azylantského tábora, pouze se straní od svých vrstevníků. Jakob si kolem své osamělosti vystavěl obrannou hráz nenávistné ublíženeckosti, jejíž otravné výpady všemi směry dokáže bohorovně snášet pouze jeho starý přítel Koos – a i toho se Jakobovi podaří jednou hodně netaktní poznámkou na adresu jeho ženy poštvat proti sobě. Ani vzájemný vztah Jakoba a Majoka není prost nepříjemných obratů. Jakob si jen velmi nerad připouští jakýkoliv zásah do svého soukromí; jeho velkou výhrou je ale už to, že místo dobře mířeného kamene dokáže uvítat Majoka horkým čajem a houskou.

Snímek rámují černobílé retrospektivní vzpomínky obou hrdinů a jejich zvláštní snový opar (podpořen „snovou“ hudební stopou) je od průhledné ilustrativnosti posouvá k lyrickému kontrastu na roveň scénám v reálu. Celý film působí velmi ztišeným dojmem; pokud chce režisérka něco říci, řekne to obrazem a do úst svým hrdinům vkládá pouze jednoduché dialogy. Snímek se na konci oklikou vrátí tam, kde začal: u stáda krav, s nimiž si Majok (notující v mateřském jazyce jednoduchý nápěv) rozumí nejlépe. Bezelstná upřímnost zračící se ve velkých očích krávy, v nichž se alespoň na chvíli rozpustí Majokův stesk po domově, naznačuje zvláštní paralelu zvířecího a lidského osudu. Mezizemě nekončí s nějakým „definitivním“ poselstvím; vyznění závěru jako by mělo schopnost vzpomínky, která se vytrácí jen velmi pomalu a zanechává po sobě nejasný pocit sotva patrného doteku s už dávno ztracenou pamětí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.